Letni rozkład lotów – nowe połączenia z polskich lotnisk

539 regularnych połączeń z 15 polskich lotnisk. O 79 więcej niż w sezonie zimowym. Wśród nich 51 nowych kierunków - dzisiaj w nocy wchodzi w życie letni rozkład lotów

Publikacja: 24.03.2018 14:51

Letni rozkład lotów – nowe połączenia z polskich lotnisk

Foto: Bloomberg

Przewoźnicy wprowadzili kilka ciekawych połączeń. Air France będzie latał z Wrocławia do Paryża. Ryanair poleci do Burgas z Warszawy, Rzeszowa i z Poznania. Wizz Air zainauguruje loty na Islandię z Poznania, a z Katowic do Lwowa, Charkowa, Malagi Porto i Faro. W sezonie letnim na lotnisku w Krakowie pojawi się też linia flydubai z nowym połączeniem do Dubaju - wskazuje redaktor prowadząca platformy z biletami lotniczymi Tanie-Loty.pl Anna Pustizzi, autorka dorocznego raportu podsumowującego zmiany w rozkładach lotów.

– Dużym zainteresowaniem cieszą się też nowe połączenia do Dubaju i Odessy z Krakowa. Wśród nowości są także długo oczekiwane loty dla pasażerów biznesowych z Łodzi do Monachium i połączenie LOT-u z Rzeszowa do Nowego Jorku – dodaje Pustizzi. – Znaczącym wydarzeniem będzie pojawienie się w maju stałych kursów do Singapuru, które poszerzą ofertę podróży z Lotniska Chopina do południowo-wschodniej Azji i Australii. Warto przypomnieć, że na lato wracają też typowo letnie połączenia sezonowe m.in. do Alicante, Barcelony, Pizy, Cagliari, na Korfu, Kretę i Majorkę.

51 nowości

Wrocław – 10 nowości (Paryż, Stuttgart, Bari, Porto, Kutaisi, Göteborg i Bazylea, Ateny, Faro, Podgorica)

Katowice – 9 nowości (Ateny, Charków, Faro, Lwów, Memmingen, Malaga, Porto, Podgorica, Monachium)

Warszawa Lotnisko Chopina – 8 nowości (Bordeaux, Norymberga, Kowno, Skopje, Hanower, Zaporoże, Singapur, Dubrownik)

Gdańsk – 5 nowości (Ateny, Lwów, Wiedeń, Ryga, Kijów)

Kraków – 5 nowości (Budapeszt, Dubaj, Odessa, Helsinki, Burgas)

Rzeszów – 4 nowości (Tel Awiw, Nowy Jork, Ateny, Burgas)

Poznań – 3 nowości (Rejkiawik, Mediolan, Dortmund)

Warszawa Modlin – 3 nowości (Burgas, Rimini, Pescara)

Łódź – 2 nowości (Ateny, Monachium)

Olsztyn - 2 nowości (Lwów, Dortmund)

Lotnisko Chopina w Warszawie. Latem, z Lotniska Chopina, realizowane będą połączenia regularne na 122 trasach oferowane przez 33 przewoźników. W nowym sezonie lotnisko będzie w dalszym ciągu rozwijać połączenia z przesiadkami, a także zwiększać liczbę połączeń z południowo-wschodnią Azją. Linie Norwegian zamykają połączenia z Madrytem, a Eurowings z Dusseldorfem. Wciąż jednak będzie możliwość podróżowania ze stołecznego portu do Madrytu i Düsseldorfu - połączenia będzie dalej realizował i rozwijał w tych kierunkach LOT. W okresie marzec-lipiec pojawi się 8 nowych połączeń – do Bordeaux (Wizz Air), a także do Norymbergi, Kowana, Skopje, Hanoweru, Zaporoża, Singapuru i Dubrownika Ostatnich siedem tras obsługiwać będzie LOT.

– Wraca też 11 kierunków sezonowych oferowanych rozkładowo: Połąga, Zadar, Split, Heraklion, Saloniki, Podgorica, Alicante, Pula, Alghero, Korfu i Burgas. Do Dubrownika na razie będzie można latać tylko sezonowo, jednak – o ile kierunek ten będzie zyskiwał popularność – połączenie to ma szansę zostać stałym elementem oferty - mówi portalowi Tanie-Loty.pl Jacek Adamczyk z biura prasowego Lotniska Chopina.

Port lotniczy w Krakowie. W letnim rozkładzie lotów z krakowskiego lotniska znajdą się 102 połączenia, oferowane przez 21 przewoźników. To o 14 więcej niż w sezonie zimowym – jednocześnie pięć z nich to nowe połączenia.

Norwegian już 26 marca poleci do Helsinek, a dzień później Ryanair zainauguruje loty do Burgas w Bułgarii. 8 kwietnia na krakowskim lotnisku pojawi się nowy przewoźnik – flydubai – z nowym połączeniem do największego miasta Emiratów Arabskich – Dubaju. 28 kwietnia LOT ponownie będzie obsługiwał loty do Budapesztu, a trzy tygodnie później (22 maja) zostanie uruchomiona trasa Kraków – Odessa. Loty będą obsługiwane przez ukraińskiego przewoźnika YanAira. Połączenie do znanego kurortu położonego nad Morzem Czarnym jest drugim z Kraków Airport na Ukrainę.

W letnim rozkładzie pozostaje szesnaście zainaugurowanych w sezonie zimowym połączeń oferowanych przez: Jet2.com, Ryanair i Ukraine International Airlines. Sezon letni to także powrót połączeń sezonowych: Eurowingsu do Stuttgartu, Iberii Express do Madrytu, Vuelinga do Barcelony, Aegeana do Aten, Ryanaira do Chanii, Lourdes, Lamezii, Pafos, Pescary i na Majorkę.

– Połączenie LOT-u ze stolicą Węgier – Budapesztem, daje także możliwość kontynuowania podróży do Nowego Jorku. Od maja startuje drugie połączenie na Ukrainę - Odessa. W ofercie pozostaje Kijów, z którego można zaplanować urlop w Tbilisi czy Kolombo na Sri Lance. Dubaj zaś - to wyprawa na przykład do Australii lub Nowej Zelandii. Z kolei dobrą wiadomością dla małopolskiego biznesu jest zwiększenie częstotliwości połączeń LOT-u do Chicago – mówi Tanim-Lotom prezes Kraków Airport Radosław Włoszek.

Port lotniczy w Gdańsku. Pasażerowie gdańskiego lotniska mają do dyspozycji 68 bezpośrednich połączeń, obsługiwanych przez 9 linii lotniczych. W rozkładzie znajdzie się 5 nowych kierunków. Ryanair poleci do Aten. Połączenia do stolicy Grecji będą wykonywane od 11 maja dwa razy w tygodniu. Wizz Air będzie oferować połączenia do Lwowa i Wiednia.

Pierwszy lot na Ukrainę zaplanowano na 26 marca 2018 roku, loty do Wiednia będą zaś zainaugurowane 27 kwietnia. Linie lotnicze Ukraine International Airlines już 2 marca uruchomiły nowe połączenie na Ukrainę – do Kijowa. Rejsy będą obsługiwane codziennie. Natomiast Air Baltic 27 marca uruchomi loty do Rygi.

Do rozkładu wracają zawieszone na zimę loty do Bergen, Pizy, Neapolu, Newcastle i Alicante. Z rozkładu zniknie jedno połączenie – Ryanair zawiesza na lato loty do Ejlatu.

Port lotniczy we Wrocławiu. W rozkładzie na lato 2018 pasażerowie wrocławskiego lotniska mają do dyspozycji rekordową liczbę 59 połączeń regularnych. Znalazło się tutaj aż 50 rejsów niskokosztowych, zarówno na południe Europy, Wyspy Brytyjskie, jak i do Afryki, Skandynawii i na Wschód. Uzupełnieniem są połączenia do najważniejszych europejskich hubów: Paryża, Stuttgartu, Zurychu, Frankfurtu nad Menem, Monachium, Kopenhagi, Düsseldorfu czy Warszawy. A poza Europą do Tel Awiwu.

Obecność we Wrocławiu wzmacniają tanie linie. Wizz Air powiększa swoją bazę operacyjną o drugi samolot i oferuje 5 nowości: Bari, Porto, Kutaisi, Göteborg i Bazyleę Miluzę. Jednocześnie przybędzie lotów na najbardziej popularnych trasach przewoźnika (m.in. do Eindhoven, Londynu Luton, Lwowa i Rejkiawiku). W sumie węgierski przewoźnik zaproponuje 15 tras z Wrocławia. Z kolei wśród 35 bezpośrednich tras irlandzkiego przewoźnika znajdą się 3 premiery: Ateny, Faro i Podgorica.

Prezes Portu Lotniczego Wrocław Dariusz Kuś mówi: – Rozkład lotów wrocławskiego lotniska nigdy nie był bogatszy i bardziej różnorodny. Tą różnorodnością konkurujemy z innymi portami regionalnymi w Polsce. Bardzo dobrą wiadomością jest pojawienie się w siatce lotów z Wrocławia lotniska im. Charles'a de Gaulle'a w Paryżu. Nowość linii Air France sprawi, że będziemy jeszcze lepiej skomunikowani z Francją i całym światem. Stawia na nas też grupa Lufthansa – dzisiaj Port Lotniczy Wrocław to trzecie lotnisko w Polsce, z którego oferuje najwięcej lotów. W nowym sezonie Eurowings (spółka-córka Lufthansy) uruchomi loty do Stuttgartu i zwiększy liczbę operacji na trasie do Düsseldorfu.

W rozkładzie letnim nie zabraknie zimowych nowości tanich linii, między innymi Palermo, Neapolu, Gdańska i Brukseli Charleroi. Po zimowej przerwie wracają do siatki Alicante, Barcelona Girona, Chania i Majorka.

Port lotniczy w Katowicach. Siatka połączeń regularnych obejmuje 54 połączenia. W zbliżającym się rozkładzie lato 2018 z Katowice Airport zostanie uruchomionych 9 nowych połączeń regularnych. Aż 8 nowych połączeń to loty Wizz Aira, który już 9 marca zainaugurował połączenie do Aten.

26 marca ruszy połączenie do Lwowa. Dopiero w czerwcu rozpoczną się loty do Charkowa, Memmingen i Porto, ale wszystkie wymienione będą całoroczne. W czerwcu ruszą także sezonowe loty do Faro, Malagi i Podgoricy. O lotnisku w Katowicach nie zapomniała Lufthansa, która 27 marca uruchomi połączenie do Monachium. Do rozkładu wracają sezonowe połączenia do Chanii na Korfu, Alghero, Burgas, Kutaisi i Splitu oraz zawieszone na zimę połączenie do Hamburga, które jak zapowiada przewoźnik zostanie także w sezonie zimowym 2018/2019. Na lato zawieszone zostają sezonowe połączenia do Agadiru i Eilatu, które także wrócą do siatki połączeń z Katowic już jesienią. Definitywnie znika z rozkładu połączenie do Lanzarote.

Port lotniczy w Modlinie pod Warszawą. W sezonie letnim oferuje 49 połączeń regularnych, wszystkie linii lotniczej Ryanair. Jak mówi Jolanta Grus z biura prasowego Lotniska Warszawa Modlin, mapa kierunków wzbogaci się o 3 nowe połączenia, do Burgas, Rimini i Pescary. Każde z połączeń będzie obsługiwane dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki. Poza nowymi kierunkami wznowione zostają na sezon letni połączenia do Faro, Chanii, na Korfu, do Salonik, Pizy i Cagliari. Połączenia do Eilatu i na Fuerteventurę, jako połączenia zimowe, nie będą kontynuowane w sezonie letnim.

Port lotniczy w Poznaniu. W sezonie letnim dostępne będą 33 połączenia oferowane przez trzech przewoźników tradycyjnych – LOT, Lufthansę i SAS (Kopenhaga), a także dwóch przewoźników niskokosztowych – Ryanaira i Wizz Aira. Dwa nowe połączenia zaproponuje mieszkańcom Poznania i okolic Wizz Air, a jeden nowy lot doda także Ryanair. Ten ostatni będzie kontynuował połączenia zainaugurowane zimą: do Aten, Billund, Castellon, Madrytu, Oslo Torp i Tel Awiwu. Na lato będzie natomiast zawieszone połączenie do Eilatu, za to do rozkładu wróciły sezonowe loty do Barcelony Girony i na Korfu.

Już 27 marca ruszy nowe połączenie Ryanaira do Mediolanu Bergamo (wtorki i soboty). Loty na trasie Poznań – Reykjavik, których początek Wizz Air wyznaczył na 31 marca, będą odbywały się we wtorki, czwartki i soboty. Loty do Dortmundu rozpoczną się dwa miesiące wcześniej niż pierwotnie planowano - już 25 marca.

Port lotniczy w Rzeszowie. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka oferuje regularne codzienne połączenia do Warszawy, Londynu i Monachium i loty do Dublina, Manchesteru, Bristolu, East Midlands i Glasgow. 12 marca wystartowało połączenie Rzeszów - Tel Awiw, a 30 kwietnia LOT rozpocznie cotygodniowe rejsy transatlantyckie z Jasionki na nowojorskie lotnisko Newark.

Jak tłumaczy prezes LOT-u Rafał Milczarski, przewoźnik wznawia loty m.in. dlatego, że Rzeszów w ostatnich latach bardzo rozwinął się pod względem gospodarczym. – Cieszymy się, że po 10 latach przerwy możemy przywrócić pasażerom z Podkarpacia bezpośrednią łączność z Nowym Jorkiem i New Jersey, jednym z najważniejszych ośrodków Polonii amerykańskiej. Przez te dziesięć lat potencjał tego połączenia bardzo się rozwinął, dlatego nasze rejsy nie są już tylko doskonałą propozycją na wyjazdy rodzinne, ale też biznesowe.

Nie próżnuje także Ryanair. – W sezonie letnim 2018 wznowione zostanie połączenie na Korfu, które ruszy od 25 marca. 28 marca zainaugurujemy regularne połączenia z Burgas. 16 maja wystartuje pierwszy rejs do Aten – mówi Marcin Kołacz z biura prasowego lotniska.

Łącznie w sezonie letnim Rzeszów zaproponuje podróżnym 13 połączeń - w tym 4 nowości.

Port Lotniczy Lublin. W sezonie letnim port będzie oferować 12 połączeń. Nie pojawią się żadne nowości, jedynie zainaugurowane zimą połączenie easyJet do Mediolanu zostaje na lato.

Port lotniczy w Szczecinie. Połączenia ze Szczecina w sezonie zimowym oferuje 4 przewoźników. Podróżni mają do dyspozycji 9 połączeń: do Londynu Stansted, Dublina i Liverpoolu (Ryanair), Londynu Luton, Stavanger, Bergen i Oslo Torp (Wizz Air), Oslo Gardemoen (Norwegian) i do Warszawy (LOT i Ryanair).

Port Lotniczy Bydgoszcz. Mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego w sezonie letnim 2018 będą mogli korzystać z lotów rejsowych do: Frankfurtu, Lwowa, Londynu Stansted, Londynu Luton, Birmingham, Dublina, Glasgow i Dusseldorfu Weeze. Dwa ostatnie połączenia wracają do siatki po zimowej przerwie.

– Osoby szukające bardziej egzotycznych i odległych miejsc mogą z powodzeniem organizować swoje wyjazdy w oparciu o loty Lufthansy. Z Frankfurtu mają ponad 200 kierunków na cały świat. A loty do głównego portu lotniczego niemieckiego przewoźnika odbywają się codziennie, co dodatkowo zwiększa elastyczność planowania podróży – wyjaśnia Artur Niedźwiecki z biura prasowego lotniska w Bydgoszczy.

Port lotniczy w Łodzi. W siatce połączeń łódzkiego lotniska pojawią się dwa nowe połączenia. Łącznie będzie ich więc w sumie pięć. Nowe regularne połączenie do Aten otwiera Ryanair. Loty rozpoczną się 12 maja.

– Nasza praca i rozmowy z przewoźnikiem rozpoczęte pod koniec kwietnia, przyniosły pierwszy efekt. To pierwszy krok w rozwijaniu połączeń z naszego lotniska – mówi prezes lotniska Anna Midera.

Ryanair jest obecny na łódzkim lotnisku od 12 lat. Teraz lata do Londynu Stansted, East Midlands i Dublina.

Wraca też połączenie lotnicze między Łodzią a Monachium. Ale nie będzie już obsługiwane przez Adria Airways, port nawiązał współpracę z Lufthansą. Niemiecki przewoźnik pierwszy raz w historii poleci z Łodzi już 28 marca. Loty będą się odbywać pięć razy w tygodniu.

Port lotniczy w Szymanach pod Olsztynem. Oprócz połączeń dostępnych już od jakiegoś czasu (Londyn Luton – Wizz Air, Londyn Stansted – Ryanair), w roku 2018 siatka połączeń została rozszerzona o regularne rejs do Lwowa i Dortmundu.

Już od 27 marca LOT będzie latał z Szyman do Lwowa bombardierami Q400, które zabierają 78 pasażerów. – Są to bardzo wygodne i bezpieczne maszyny, pozwalające przy tym zabierać dużo bagażu – podkreśla Tomasz Kądziołka, dyrektor operacyjny portu lotniczego Olsztyn-Mazury.

Wizz Air ogłosił uruchomienie nowego połączenia z Mazur do Dortmundu - pierwszy rejs zaplanowany jest na 14 maja. Loty będą odbywać się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki. Zarówno przedstawiciele linii lotniczej Wizz Air jak i lotniska są przekonani, że nowe połączenie wzmocni relacje biznesowe między Polską a Niemcami, stymulując jednocześnie lokalną branżę lotniczą i turystyczną.

Port lotniczy w Zielonej Górze. Lotnisko w Zielonej Górze oferuje podróżnym jedno połączenie regularne - do Warszawy.

Port lotniczy w Radomiu. Lotnisko w Radomiu nie oferuje w tym sezonie żadnych połączeń regularnych. Jak informuje jego rzecznik prasowy, lotnisko obsługuje na razie wyłącznie samoloty lotnictwa ogólnego.

Przewoźnicy wprowadzili kilka ciekawych połączeń. Air France będzie latał z Wrocławia do Paryża. Ryanair poleci do Burgas z Warszawy, Rzeszowa i z Poznania. Wizz Air zainauguruje loty na Islandię z Poznania, a z Katowic do Lwowa, Charkowa, Malagi Porto i Faro. W sezonie letnim na lotnisku w Krakowie pojawi się też linia flydubai z nowym połączeniem do Dubaju - wskazuje redaktor prowadząca platformy z biletami lotniczymi Tanie-Loty.pl Anna Pustizzi, autorka dorocznego raportu podsumowującego zmiany w rozkładach lotów.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał