Kiedy wakacje, kiedy ferie, kiedy inne wolne? Znamy kalendarz roku szkolnego 2018/2019

ROL

Nowy rok szkolny zacznie się 3 września 2018 roku i skończy do 22 czerwca 2019 roku. Między tymi datami uczniów, nauczycieli i rodziców czeka kilka przerw na ferie, święta i egzaminy. Warto wiedzieć, kiedy mogą planować wyjazdy

Jeszcze nie skończył się wakacyjny sezon urlopowy, a już niektórzy planują następne urlopy. Osoby, które mają dzieci w wieku szkolnym, często dostosowują ich terminy do terminów ferii i przerw świątecznych w szkole. Powinni o nich pamiętać także organizatorzy wypoczynku dzieci i młodzieży i wszyscy przedsiębiorcy, którzy żyją z rodzinnej turystyki.

Przerwy w nauce wyznaczają przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603). Co z nich wynika?

1 września jeszcze wakacje

Przerwy w zajęciach dydaktyczno-wychowawczych wyznaczają przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603). Co z nich wynika?

Początek nowego roku szkolnego przypada w tym roku dopiero na 3 września. Uczniowie zyskują dwa dodatkowe dni wakacji. Choć wielu z nich tylko w teorii – pierwszy wrześniowy weekend zapewne spędzą z rodzicami na kupowaniu zeszytów, kapci i szkolnych przyborów. To ostatnia szansa na niedzielne zakupy w pierwszych tygodniach roku szkolnego, gdyż trzy następne niedziele będą niehandlowe.

Następna dłuższa przerwa w szkołach rozpocznie się dopiero przed wigilią Bożego Narodzenia. To tzw. zimowa przerwa świąteczna. Potrwa od niedzieli 23 grudnia do poniedziałku 31 grudnia 2018 r.

W tym czasie pracujący rodzice muszą być przygotowani na konieczność wzięcia urlopu, bo przez trzy dni między świętami a Nowym Rokiem szkoły raczej nie będą zapewniać opieki świetlicowej czy organizować zajęć wychowawczo-opiekuńczych. Jak wynika z informacji MEN, nie mają takiego obowiązku. Tylko dzieci, które korzystają w szkole z wychowania przedszkolnego w oddziale przedszkolnym mają prawo do opieki w trakcie całego roku szkolnego, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący.

Kiedy ferie zimowe

Terminy ferii zimowych od lat są różne dla poszczególnych województw. W połowie stycznia 2019 r. rozpoczną je uczniowie z aż pięciu województw. Oto terminy dla wszystkich:

14 – 27 stycznia 2019 r.: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;

21 stycznia – 3 lutego 2019 r.: podlaskie, warmińsko-mazurskie;

28 stycznia – 10 lutego 2019 r.: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;

11 – 24 lutego 2019 r.: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

Przerwa wiosenna dopiero w kwietniu

Na następną po zimowych feriach przerwę w szkolnych zajęciach uczniowie będą czekali prawie dwa miesiące. To dlatego, że święta wielkanocne w 2019 r. wypadają dopiero w drugiej połowie kwietnia. W związku z tym wiosenna przerwa świąteczna potrwa od 18 do 23 kwietnia 2019 r. Oprócz dwóch dni świąt wielkanocnych obejmuje także całe triduum paschalne, a więc trzy dni, które dla rodziców nie są wolne od pracy (czwartek, piątek, sobota).

Koniec zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym nastąpi w piątek 21 czerwca 2019 r. Kolejne wakacje potrwają od soboty 22 czerwca do soboty 31 sierpnia 2019.

Kalendarz roku szkolnego 2018/2019 wskazuje także daty zakończenia zajęć w programowo najwyższych klasach (semestrach) w szkołach średnich:

4 stycznia 2019 r. – w liceach ogólnokształcących dla dorosłych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu lutego;

25 stycznia 2019 r. – w branżowych szkołach I stopnia, szkołach policealnych, w szkołach dla dorosłych (z wyjątkiem szkół wymienionych w pkt 9) i w oddziałach dotychczasowych zasadniczych szkół zawodowych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu lutego;

26 kwietnia 2019 r. – w szkołach ponadgimnazjalnych (z wyjątkiem szkół wymienionych w pkt 9 i 10 oraz oddziałów dotychczasowych trzyletnich zasadniczych szkół zawodowych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września).

Nie są jeszcze znane terminy przypadających w nowym roku szkolnym egzaminów: ósmoklasisty, gimnazjalnego i maturalnego, a także egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Zostaną ogłoszone, gdy ustali je dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

POT nagrodzi turystyczne start-upy

Polska Organizacja Turystyczna szuka młodych firm technologicznych, które zrewolucjonizują branżę turystyczną. Najlepsi mogą liczyć ...

48-godzinny strajk marynarzy w Grecji

Strajk załóg promów oznacza, że te greckie wyspy, na których nie ma lotnisk, będą ...

Internet na Teneryfie będzie za darmo

Teneryfa inwestuje w darmowe punkty dostępu do internetu. Początkowo pojawią się one w czterech ...

Agent dzwoni do klienta i zarabia więcej

Niemiecka organizacja Best-Reisen zrzeszająca biura agencyjne testuje nowy sposób sprzedaży usług dodatkowych Organizator informuje ...

Jest projekt nowej ustawy dla biur podróży

Zabezpieczenie interesów turystów korzystających z tzw. pakietowania dynamicznego, likwidacja szarej strefy w turystyce, większa ...

Focus otworzy w Lublinie czterogwiazdkowy hotel

Sieć Focus Hotels, należąca do Grupy Kapitałowej Immobile, otworzy hotel w Lublinie. Czterogwiazdkowy obiekt ...