Kiedy wakacje, kiedy ferie, kiedy inne wolne? Znamy kalendarz roku szkolnego 2018/2019

ROL

Nowy rok szkolny zacznie się 3 września 2018 roku i skończy do 22 czerwca 2019 roku. Między tymi datami uczniów, nauczycieli i rodziców czeka kilka przerw na ferie, święta i egzaminy. Warto wiedzieć, kiedy mogą planować wyjazdy

Jeszcze nie skończył się wakacyjny sezon urlopowy, a już niektórzy planują następne urlopy. Osoby, które mają dzieci w wieku szkolnym, często dostosowują ich terminy do terminów ferii i przerw świątecznych w szkole. Powinni o nich pamiętać także organizatorzy wypoczynku dzieci i młodzieży i wszyscy przedsiębiorcy, którzy żyją z rodzinnej turystyki.

Przerwy w nauce wyznaczają przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603). Co z nich wynika?

1 września jeszcze wakacje

Przerwy w zajęciach dydaktyczno-wychowawczych wyznaczają przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603). Co z nich wynika?

Początek nowego roku szkolnego przypada w tym roku dopiero na 3 września. Uczniowie zyskują dwa dodatkowe dni wakacji. Choć wielu z nich tylko w teorii – pierwszy wrześniowy weekend zapewne spędzą z rodzicami na kupowaniu zeszytów, kapci i szkolnych przyborów. To ostatnia szansa na niedzielne zakupy w pierwszych tygodniach roku szkolnego, gdyż trzy następne niedziele będą niehandlowe.

Następna dłuższa przerwa w szkołach rozpocznie się dopiero przed wigilią Bożego Narodzenia. To tzw. zimowa przerwa świąteczna. Potrwa od niedzieli 23 grudnia do poniedziałku 31 grudnia 2018 r.

W tym czasie pracujący rodzice muszą być przygotowani na konieczność wzięcia urlopu, bo przez trzy dni między świętami a Nowym Rokiem szkoły raczej nie będą zapewniać opieki świetlicowej czy organizować zajęć wychowawczo-opiekuńczych. Jak wynika z informacji MEN, nie mają takiego obowiązku. Tylko dzieci, które korzystają w szkole z wychowania przedszkolnego w oddziale przedszkolnym mają prawo do opieki w trakcie całego roku szkolnego, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący.

Kiedy ferie zimowe

Terminy ferii zimowych od lat są różne dla poszczególnych województw. W połowie stycznia 2019 r. rozpoczną je uczniowie z aż pięciu województw. Oto terminy dla wszystkich:

14 – 27 stycznia 2019 r.: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;

21 stycznia – 3 lutego 2019 r.: podlaskie, warmińsko-mazurskie;

28 stycznia – 10 lutego 2019 r.: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;

11 – 24 lutego 2019 r.: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

Przerwa wiosenna dopiero w kwietniu

Na następną po zimowych feriach przerwę w szkolnych zajęciach uczniowie będą czekali prawie dwa miesiące. To dlatego, że święta wielkanocne w 2019 r. wypadają dopiero w drugiej połowie kwietnia. W związku z tym wiosenna przerwa świąteczna potrwa od 18 do 23 kwietnia 2019 r. Oprócz dwóch dni świąt wielkanocnych obejmuje także całe triduum paschalne, a więc trzy dni, które dla rodziców nie są wolne od pracy (czwartek, piątek, sobota).

Koniec zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym nastąpi w piątek 21 czerwca 2019 r. Kolejne wakacje potrwają od soboty 22 czerwca do soboty 31 sierpnia 2019.

Kalendarz roku szkolnego 2018/2019 wskazuje także daty zakończenia zajęć w programowo najwyższych klasach (semestrach) w szkołach średnich:

4 stycznia 2019 r. – w liceach ogólnokształcących dla dorosłych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu lutego;

25 stycznia 2019 r. – w branżowych szkołach I stopnia, szkołach policealnych, w szkołach dla dorosłych (z wyjątkiem szkół wymienionych w pkt 9) i w oddziałach dotychczasowych zasadniczych szkół zawodowych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu lutego;

26 kwietnia 2019 r. – w szkołach ponadgimnazjalnych (z wyjątkiem szkół wymienionych w pkt 9 i 10 oraz oddziałów dotychczasowych trzyletnich zasadniczych szkół zawodowych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września).

Nie są jeszcze znane terminy przypadających w nowym roku szkolnym egzaminów: ósmoklasisty, gimnazjalnego i maturalnego, a także egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Zostaną ogłoszone, gdy ustali je dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chińczycy wzywają do bojkotu Marriotta

Amerykańska sieć hoteli ma problemy w Chinach. W należącym do Marriotta programie lojalnościowym znalazła ...

POT ma pracę dla dyrektorów w Kijowie, Moskwie i Paryżu

Polska Organizacja Turystyczna ogłosiła dziś konkurs na stanowiska dyrektorów swoich zagranicznych ośrodków w Kijowie, ...

Hotelarze obawiają się, że bon im nie pomoże

Prawie połowa właścicieli obiektów noclegowych uważa, że bon turystyczny pomoże im przetrwać kryzys związany ...

Chińczycy kupili Thomasa Cooka za… 11 milionów funtów

Chiński fundusz Fosun odkupił od likwidatora brytyjskiej spółki Thomas Cook prawa do nazwy upadłego ...

Kokkino Nero, czyli greckie wakacje po polsku

„Polska wioska” w Grecji rozczarowuje. Nie ma tu polskiego piwa, nie ma schabowego, nie ...

Turecka turystyka chce dogonić hiszpańską

Nie możemy polegać tylko na Niemcach i Rosjanach. Jeśli chcemy mieć więcej gości, musimy ...