Turyści jadą do Turcji na tanie zakupy

AFP

Odwiedzający Turcję turyści tłumnie odwiedzają najdroższe sklepy, żeby kupić luksusowe produkty po okazyjnej cenie. W ostatnich dniach turecka lira straciła jedną trzecią wartości

Setki turystów, głównie z krajów arabskich, przyjeżdżają do Nisantasi, ekskluzywnej dzielnicy Stambułu, żeby kupić między innymi ubrania od światowej sławy projektantów. – Kupujemy ubrania i kosmetyki prestiżowych marek – mówi Fatima Ali z Kuwejtu, która odwiedziła miasto z dwiema córkami.

W ciągu miesiąca turecka waluta osłabła wobec dolara o 27 procent, a od początku roku o 43 procent. Jedną z przyczyn spadku kursu tureckiej waluty jest konflikt ze Stanami Zjednoczonymi i zapowiedź podwojenia amerykańskich ceł na turecką stal i aluminium. Stało się to po fiasku rozmów na temat uwolnienia pastora Andrew Brunsona, do których doszło w zeszłym tygodniu w Waszyngtonie między przedstawicielami rządów Stanów Zjednoczonych i Turcji.

Amerykański pastor od ponad 20 miesięcy jest przetrzymywany przez tureckie władze pod zarzutem szpiegostwa. Ankara oskarża go o wspieranie kurdyjskich separatystów i organizatorów nieudanego puczu sprzed dwóch lat. Z tego powodu Waszyngton nałożył też sankcje na tureckich ministrów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości.

W reakcji na spadek wartości liry prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jest to spowodowane „spiskiem politycznym” przeciwko jego krajowi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

IATA doradzi w sprawie budowy CPK

Spółka Centralny Port Komunikacyjny powołała z IATA wspólną komisję. Chce konsultować ze wszystkimi liniami ...

Ręczniki szybkoschnące – na czym polega ich fenomen?

Lato od zawsze kojarzy się nam z wakacjami, a te z kolei z czasem ...

LOT poleci z Bydgoszczy do Kijowa

2 sierpnia LOT uruchomi bezpośrednie połączenie z Bydgoszczy do Kijowa. Nowe rejsy będzie wykonywać ...

Państwo chce skonsolidować zarządzanie swoimi hotelami. Powstanie Polski Holding Hotelowy

Chopin Airport Development opracuje model konsolidacji, a następnie rozpocznie integrowanie hoteli, których właścicielem są ...

Rainbow zaprasza na zimowe „Wakacje po 50-ce”

Rainbow rozpoczął przedsprzedaż wyjazdów na zimę 2019/2020 do krajów Europy i Bliskiego Wschodu. Wśród ...

Branża z Antalyi: sprzedaż rośnie, ceny stoją

O 38 procent wzrosła w przedsprzedaży liczba rezerwacji do Antalyi w porównaniu z zeszłym ...