Turyści jadą do Turcji na tanie zakupy

AFP

Odwiedzający Turcję turyści tłumnie odwiedzają najdroższe sklepy, żeby kupić luksusowe produkty po okazyjnej cenie. W ostatnich dniach turecka lira straciła jedną trzecią wartości

Setki turystów, głównie z krajów arabskich, przyjeżdżają do Nisantasi, ekskluzywnej dzielnicy Stambułu, żeby kupić między innymi ubrania od światowej sławy projektantów. – Kupujemy ubrania i kosmetyki prestiżowych marek – mówi Fatima Ali z Kuwejtu, która odwiedziła miasto z dwiema córkami.

W ciągu miesiąca turecka waluta osłabła wobec dolara o 27 procent, a od początku roku o 43 procent. Jedną z przyczyn spadku kursu tureckiej waluty jest konflikt ze Stanami Zjednoczonymi i zapowiedź podwojenia amerykańskich ceł na turecką stal i aluminium. Stało się to po fiasku rozmów na temat uwolnienia pastora Andrew Brunsona, do których doszło w zeszłym tygodniu w Waszyngtonie między przedstawicielami rządów Stanów Zjednoczonych i Turcji.

Amerykański pastor od ponad 20 miesięcy jest przetrzymywany przez tureckie władze pod zarzutem szpiegostwa. Ankara oskarża go o wspieranie kurdyjskich separatystów i organizatorów nieudanego puczu sprzed dwóch lat. Z tego powodu Waszyngton nałożył też sankcje na tureckich ministrów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości.

W reakcji na spadek wartości liry prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jest to spowodowane „spiskiem politycznym” przeciwko jego krajowi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Statki wycieczkowe ucierpią przez koronawirusa

Dla organizatorów rejsów wycieczkowych gehenna, jaką przeżywali pasażerowie Diamond Princess jest najgorszą antyreklamą. Popyt ...

Do Dubaju i przez Dubaj tylko z testem na covid-19

Od 1 sierpnia podróżni udający się do Dubaju lub przesiadający się na tamtejszym lotnisku ...

Międzynarodowy Kongres Turystyki: O lepsze oblicze podróżowania

Podróżowanie to dziś nowe prawo człowieka, tak jak prawo do życia i do zdrowia. ...

Radisson zapowiada wprowadzenie nowej marki do Warszawy

Radisson poprowadzi w Warszawie hotel spod nowej marki Radisson Red. Obiekt będzie częścią nowego ...

Berlin ma największego Hamptona

W samym sercu niemieckiej stolicy otwarto hotel Hampton by Hilton Berlin City Centre Alexanderplatz ...

Problem w podróży po Grecji? Aplikacja pomoże!

Traveler Rights GR to aplikacja, która pomoże turystom uniknąć kłopotów w czasie podróży po ...