Grecja traci przez wyższy podatek turystyczny

Pixabay

Podniesienie VAT-u na wyspach greckich nie przełożyło się na większe wpływy do państwowej kasy – podaje miejscowy Instytut Badań Gospodarczych i Podatkowych

Instytut Badań Gospodarczych i Podatkowych, ateńska instytucja badawcza non-profit, opublikował wynik badań, z których wynika, że zniesienie specjalnej stawki VAT, która obowiązywała na wybranych wyspach greckich, nie przyniosło zakładanych rezultatów finansowych. Zagraniczni pożyczkodawcy Grecji szacowali zaś, że dzięki wyższemu podatkowi na 32 wyspach regionu Morza Egejskiego kraj ten zyska około 250 milionów euro – przypomina portal Greek Travel Pages.

W badaniu, przeprowadzonym w październiku tego roku, udział wzięło 384 przedsiębiorców turystycznych. 37,68 procent z nich powiedziało, że obrót ich firm spadł o ponad 10 procent, porównując rok do roku. 21,13 procent stwierdziło wzrost przychodów o maksymalnie 10 procent, a tylko 3,87 procent przyznało, że sprzedaż była wyższa o ponad 10 procent. Znacząca większość respondentów, bo aż 92 procent, przewiduje, że podniesienie VAT-u przyczyni się do dalszego spadku obrotów ich firm.

72 procent przepytanych w badaniu przedsiębiorców podkreśla, że wraz ze zmianą wysokości podatku obniżyły się ich zyski. Dla około 30 procent respondentów spadek był ponad 10-procentowy. 92,71 procent przyznaje, że obowiązujące wyższe stawki VAT-u skłoniły ich do unikania płacenia podatku.

Grecki rząd podaje, że będzie się starał unikać podnoszenia podatków na kolejnych wyspach. – Rząd musi utrzymać obniżony VAT, przynajmniej na 2018 rok, na wyspach, na których jego podniesienie nie przyniosło teraz efektów – napisał na swoim koncie na Twitterze Yiannis Retsos, prezes branżowej organizacji turystycznej SETE.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Neckermann: Wakacje indywidualnie składane

Biuro podróży Neckermann ogłosiło, że rozpoczęło sprzedaż pakietów dynamicznych. Zapewnia, że ceny poszczególnych składników ...

Rijeka Europejską Stolicą Kultury 2020

W przyszłym roku, podczas chorwackiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, największy port w Chorwacji ...

Tunezyjska turystyka z certyfikatem „Ready and Safe”

Zakaz gromadzenia się, mierzenie temperatury, hotele, restauracje i autokary wypełnione tylko w połowie – ...

Kayak.pl: Najpopularniejszy Londyn, najtaniej do Oslo

W tym roku Polacy najczęściej latali do Londynu, największy wzrost popularności zaliczyły Seszele, a ...

Dwucyfrowy wzrost ruchu na Lotnisku Chopina

W lutym Lotnisko Chopina kolejny pobiło historyczny rekord ruchu pasażerskiego i operacji lotniczych. Port ...

TUI inwestuje w technologie mobilne

Blockchain, chmura internetowa i sztuczna inteligencja coraz mocniej wpływają na branżę turystyczną – uważa ...