Grecja traci przez wyższy podatek turystyczny

Pixabay

Podniesienie VAT-u na wyspach greckich nie przełożyło się na większe wpływy do państwowej kasy – podaje miejscowy Instytut Badań Gospodarczych i Podatkowych

Instytut Badań Gospodarczych i Podatkowych, ateńska instytucja badawcza non-profit, opublikował wynik badań, z których wynika, że zniesienie specjalnej stawki VAT, która obowiązywała na wybranych wyspach greckich, nie przyniosło zakładanych rezultatów finansowych. Zagraniczni pożyczkodawcy Grecji szacowali zaś, że dzięki wyższemu podatkowi na 32 wyspach regionu Morza Egejskiego kraj ten zyska około 250 milionów euro – przypomina portal Greek Travel Pages.

W badaniu, przeprowadzonym w październiku tego roku, udział wzięło 384 przedsiębiorców turystycznych. 37,68 procent z nich powiedziało, że obrót ich firm spadł o ponad 10 procent, porównując rok do roku. 21,13 procent stwierdziło wzrost przychodów o maksymalnie 10 procent, a tylko 3,87 procent przyznało, że sprzedaż była wyższa o ponad 10 procent. Znacząca większość respondentów, bo aż 92 procent, przewiduje, że podniesienie VAT-u przyczyni się do dalszego spadku obrotów ich firm.

72 procent przepytanych w badaniu przedsiębiorców podkreśla, że wraz ze zmianą wysokości podatku obniżyły się ich zyski. Dla około 30 procent respondentów spadek był ponad 10-procentowy. 92,71 procent przyznaje, że obowiązujące wyższe stawki VAT-u skłoniły ich do unikania płacenia podatku.

Grecki rząd podaje, że będzie się starał unikać podnoszenia podatków na kolejnych wyspach. – Rząd musi utrzymać obniżony VAT, przynajmniej na 2018 rok, na wyspach, na których jego podniesienie nie przyniosło teraz efektów – napisał na swoim koncie na Twitterze Yiannis Retsos, prezes branżowej organizacji turystycznej SETE.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hermes Travel z Warszawy zamyka działalność

Warszawskie biuro podróży Hermes Travel złożyło u marszałka Mazowsza oświadczenie o niewypłacalności. Hermes trawel ...

Jednodniowe wycieczki z bonem turystycznym już możliwe

We wtorek weszła w życie ustawa, która zmienia ustawę o bonie turystycznym. Teraz będzie ...

„Forbes” nie zauważył polskich hoteli

W publikowanym co dwa lata, najnowszym rankingu magazynu „Forbesa”, najlepszych hoteli, restauracji i spa ...

Itaka: Więcej Grecji, Włoch i Bałkanów na lato

Ponad 1300 ofert, 6 nowych kierunków, nowe wycieczki objazdowe i setki nowych hoteli – ...

Radomskie lotnisko wypromuje się w Kielcach

Port Lotniczy Radom wstąpił do Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Liczy, że mieszkańcy sąsiedniego ...

Bardzo drogi obiad. Japońskie turystki oszukane w Rzymie

429 euro i 80 centów – tyle dwie japońskie turystki zapłaciły za dwie porcje ...