Hawaje: Zagrożenie atakiem nie wywołuje paniki

Pixabay

Z powodu zagrożenia ze strony Korei Północnej na Hawajach w grudniu przywrócony zostanie pochodzący z czasów zimnej wojny system ostrzegania przed atakiem nuklearnym – zapowiada hawajska agencja zarządzania kryzysowego HI-EMA

Według instrukcji wydanej przez władze tego amerykańskiego stanu mieszkańcy po usłyszeniu ostrzeżenia przed zbliżającym się pociskiem powinni jak najszybciej znaleźć schronienie, pozostać w środku i oczekiwać kolejnych komunikatów. Ostrzeżenia mają być wysyłane na telefony mieszkańców oraz nadawane w telewizji i przez radio.

– Kiedy HI-EMA rozpoczynała kampanię informacyjną, obawiano się, że przestraszymy ludzi. Jednak publikowane przez nas informacje opierają się na najlepszych danych o skutkach ewentualnego uderzenia w Honolulu lub inny typowany cel – podkreślił na konferencji prasowej szef HI-EMA Vern Miyagi, cytowany we wtorek przez portal ABC News.

Władze przewidują, że między wydaniem ostrzeżenia a uderzeniem pocisku z ładunkiem atomowym upłynie zaledwie 15 minut lub mniej, zalecają więc mieszkańcom, by zawczasu dowiedzieli się, gdzie mogliby się schronić w sytuacji zagrożenia.

– Nie będzie czasu na dotarcie do bliskich osób, zabranie dzieci i znalezienie schronu. Każdy z nas powinien już teraz przygotować się i przećwiczyć plan działania, byśmy później mogli pocieszać się myślą, że wiemy, jakie działania w takiej sytuacji będą podejmowali nasi najbliżsi – dodał Miyagi.

Według szacunków HI-EMA w razie północnokoreańskiego ataku atomowego na Hawaje zginęłoby ok. 18 tys. osób, a 50-12 tys. doznałoby poparzeń. Po ataku mieszkańcom zaleca się pozostanie w schronie, dopóki władze nie dokonają pomiarów promieniowania i opadu radioaktywnego, co może potrwać od kilku godzin do nawet 14 dni. Hawaje liczą ok. 1,4 mln mieszkańców.

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un nie groził atakiem bezpośrednio Hawajom, jednak władze tego stanu postanowiły opracować plan na wypadek takiego ataku z uwagi na przeprowadzone przez reżim testy rakiet balistycznych nad terytorium Japonii i napięcie utrzymujące się między Pjongjangiem i Waszyngtonem – podkreśla ABC News.

Pjongjang dokonał we wrześniu szóstej i najpotężniejszej dotąd próbnej eksplozji nuklearnej, a także dokonał prób z pociskami zdolnymi osiągnąć części terytorium USA.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Egipt – zabawa na morzu skończyła się śmiercią turystki

Thomas Cook potwierdził śmierć turystki z Wielkiej Brytanii, która zmarła w czasie przejażdżki nadmuchiwanym ...

Śmierć turysty w zabytkowej bazylice

Śmiertelny wypadek zdarzył się w bazylice Świętego Krzyża we Florencji. Na turystę odwiedzającego świątynię ...

LOT: Sprzedajemy bilety nawet tam, dokąd nie latamy

LOT będzie sprzedawać bilety w krajach, do których nie lata. Dzięki pozyskaniu agentów w ...

Wizz Air odwołuje loty do Włoch

Wizz Air skasował ponad połowę rejsów z Polski do Włoch, które miały odbyć się ...

Ministerstwo Rozwoju: Wkrótce nowe formy pomocy dla turystyki

Resort rozwoju pracuje nad kolejnymi instrumentami wsparcia dla branży turystycznej – mówił sekretarz stanu ...

Urodziny tureckiego giganta turystycznego – OTI Holding

– W Polsce działamy agresywnie, bo to duży i stabilny rynek. Szkoda tylko jeszcze, ...