Koronawirus uderza w Europę

Fot. AFP

Nie będzie ani karnawału w Wenecji, ani Tygodnia Mody w Mediolanie. Giorgio Armani pokazał swoją kolekcję za zamkniętymi drzwiami. A La Scala odwołała wszystkie spektakle.

To wszystko z powodu obecności koronawirusa we Włoszech. Pojedyncze przypadki zanotowano już w Wielkiej Brytanii, dokąd wracają pasażerowie azjatyckich rejsów, oraz we Francji. W samych Chinach, skąd epidemia zaczęła się rozprzestrzeniać, zachorowało już prawie 75 tysięcy osób, a prawie 2,5 tysiąca zmarło z powodu zarażenia Covid-19.

W ostatni czwartek i piątek, kiedy jeszcze nie było wiadomo, że koronawirus rozwija się we Włoszech, w polskich biurach podróży masowo wykupywano wyjazdy na narty we włoskie Alpy i Dolomity.

Ale wiadomo, że będzie tam trudno dojechać w sytuacji, kiedy Austriacy w obawie przed rozprzestrzenianiem się epidemii zamknęli przejścia drogowe w Alpach, w tym na przełęczy Brenner i wstrzymali kursy pociągów na trasach do Włoch.

CZYTAJ TEŻ: Zmarło dwoje pasażerów Diamond Princess zarażonych koronawirusem

W poniedziałek od rana kompletna cisza. Włosi odwołali wszystkie imprezy publiczne po tym, jak ujawniono zarażenie koronawirusem u ponad 300 osób, stwierdzono pięć przypadków śmiertelnych. A ponad 50 tysięcy osób zamieszkujących południowo-wschodnią część Mediolanu otrzymała zakaz podróżowania. Fiat Chrysler Automobiles ograniczyły dostęp do swoich fabryk w Piemoncie i poinformowały o tym swoich dostawców i ewentualnych gości, którzy planowali zwiedzanie fabryk. Ale żaden z zakładów nie został zamknięty.

Niektórzy pasażerowie, którzy wykupili bilety na loty do Mediolanu, usiłują je teraz zwrócić, bo na przykład jechali na targi, które się nie odbędą. Ale wiadomo, że jeśli w klasie rezerwacyjnej, w jakiej podróż została wykupiona, nie ma opcji zwrotu, linia pieniędzy nie zwróci.

Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce 23 lutego wydał kolejne ostrzeżenie przed koronawirusem. Nie zaleca w nim podróżowania do dziewięciu krajów: Chin, Korei Południowej, Włoch (Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania i Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i na Tajwan. W zaleceniu tym podkreśla również, że wszystkie osoby, które do tych krajów podróżowały i w ciągu 14 dni od powrotu zaobserwowali niebezpieczne objawy, powinny natychmiast zgłosić się do lekarza.

ZOBACZ TAKŻE: Statki wycieczkowe ucierpią przez koronawirusa

Turcja zamknęła swoją granicę z Iranem, gdzie też zwiększa się liczba zachorowań na Covid-19. Gdyby epidemia przedostała się do tego kraju, byłaby to dotkliwa strata. Turystyka daje Turkom 6,2 procent PKB.

Drastycznie spadł popyt na rejsy wycieczkowe (o 15 procent tylko w ciągu dwóch tygodni lutego w porównaniu z tym samym okresem 2019), wartość tego rynku, to 6 miliardów dolarów rocznie. A Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) szacuje, że przychody przewoźników w tym roku zmaleją o 29,3 miliarda dolarów, z których większość to straty przewoźników z regionu Azji i Pacyfiku. Ale wiadomo już, że i pozostali przewoźnicy będą mieli straty. Większość przewoźników europejskich zamknęła swoje połączenia z Chinami, a Lufthansa z powodu mniejszego popytu zdecydowała się na odstawienie 13 samolotów.

CZYTAJ TEŻ: Pustki w samolotach Singapore Airlines. Przez koronawirusa

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rekordowy miesiąc na Lotnisku Chopina

W lipcu Lotnisko Chopina w Warszawie obsłużyło 1,7 miliona pasażerów – prawie 25 procent ...

Amerykanie kupują udział w China Southern Airlines, chcą kooperować

Grupa American Airlines kupi za 200 milionów dolarów 2,68 procent udziałów w największej chińskiej ...

Szwajcaria boi się wirusa z Hiszpanii. Wprowadza kwarantannę

Część lądowa Hiszpanii, a także Rumunia, Singapur i Bahamy to kraje i regiony, które ...

Betlej: Turcja i Egipt dla nowych turystów

Ceny wyjazdów w biurach podróży są dosyć stabilne. A ponieważ dużo ofert jest już ...

Dzieci z Happy Kids spędziły wakacje z Rainbowem

Tygodniowy wyjazd na Cypr dla dzieci z rodzinnego domu dziecka – to główna nagroda ...

Wydatki na podróże wrócą do normy za kilka lat

Przychody z tytułu wydatków turystów na podróże wrócą do poziomu sprzed kryzysu za trzy ...