Słowacja – na narty i do hotelu tylko z testem

Fot. Pixabay

Od 14 grudnia turyści korzystający z wyciągów i bazy noclegowej będą musieli okazać negatywny test na koronawirusa – ogłosił słowacki rząd.

Słowacja wprowadza nowe obostrzenia mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Będą one wchodzić w życie stopniowo, począwszy od 11 grudnia, i obowiązywać przez co najmniej trzy tygodnie. Ogłosili je w środę na konferencji prasowej, którą relacjonuje słowacka agencja prasowa TASR, premier Igor Matovič, minister zdrowia Marek Krajčí, minister transportu i budownictwa Andrej Doležal i główny inspektor sanitarny Ján Mikas.

Od 11 grudnia restauracje będą mogły sprzedawać jedzenie tylko na wynos (teraz można jeszcze jeść na zewnątrz). Ośrodki narciarskie i hotele będą mogły działać, ale w surowszym reżimie sanitarnym. Od 14 grudnia, aby korzystać z wyciągów i bazy noclegowej, wszyscy turyści w wieku powyżej 10 lat będą musieli okazać negatywny test PCR lub antygenowy, zrobiony nie wcześniej niż 72 godziny przed pojawieniem się w ośrodku. Chcąc spędzić na nartach więcej czasu, test trzeba będzie powtarzać co 72 godziny.

ZOBACZ TAKŻE: Co zabrać ze sobą na narty w dobie pandemii? Bez tych rzeczy nie wyjeżdżaj!

W kolejce do wyciągu będzie można będzie stać pojedynczo, dystansu nie muszą przestrzegać osoby, które razem mieszkają. Te same zasady obowiązywać będą w kabinie. Hotelowe restauracje i strefy spa będą zamknięte.

– Operatorzy ośrodków będą musieli dbać o czystość, sprzątać i dezynfekować pomieszczenia – mówił Ján Mikas. Jak zapewniał Andrej Doležal, hotelarze pozytywnie zaopiniowali nowe obostrzenia.

Od 21 grudnia zamknięte będą sklepy z wyjątkiem spożywczych, drogerii i aptek. Tego dnia rozpoczną się ferie szkolne.

Minister zdrowia wyjaśnił, że powodem zaostrzenia reżimu sanitarnego jest pogarszająca się sytuacja epidemiczna. W 5,5-milionowej Słowacji zanotowano ogółem prawie 121,8 tysiąca przypadków zarażenia koronawirusem i 1038 zgonów. Tylko wczoraj przybyło ponad 2,5 tysiąca nowych przypadków.

Od 1 października na Słowacji trwa stan nadzwyczajny. Od 16 listopada podróżni wjeżdżający na Słowację z Polski (i większości krajów Unii Europejskiej) muszą mieć test PCR z wynikiem negatywnym, przeprowadzony nie wcześniej niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy, lub odbyć kwarantannę. Wymogi te nie dotyczą między innymi kierowców przewożących towary, kierowców autobusów, pilotów i załóg samolotów, obsługi pociągów, a także przejeżdżających tranzytem.

CZYTAJ TEŻ: Słowacja – stan wyjątkowy do końca roku

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jedenaście firm kupiło francuskiego Thomasa Cooka

Nieco ponad milion euro wyłożyli inwestorzy na 149 salonów sprzedaży Thomasa Cooka we Francji. ...

Co dalej z obostrzeniami? Decyzja do poniedziałku

Do poniedziałku rząd zdecyduje, czy przedłużyć lockdown – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jeszcze ...

Grecja z rekordem przyjazdów i spadkiem zarobków

Grecję odwiedziło w zeszłym roku 24,8 miliona turystów zagranicznych. Ale przychody greckiej branży turystycznej ...

Itaka zwiększa zamówienie w Enter Airze

Czarterowy przewoźnik Enter Air i biuro podróży Itaka podpisały aneks do umowy o współpracy ...

Betlej: Historyczny rekord Rainbow

Inwestorzy na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych płacili w ubiegłym tygodniu za akcje biura podróży ...

W Ryanairze kobiety upośledzone finansowo

Różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn pracujących w Ryanairze w Wielkiej Brytanii wynosi 67 ...