ITB: Hiszpania najpopularniejszym celem podróży

AFP

O 6,5 procent wzrosła w zeszłym roku liczba podróży zagranicznych. Ich łączna liczba przekroczyła 1,2 miliarda – podają autorzy raportu o stanie turystyki, przygotowanego z okazji międzynarodowych targów turystycznych ITB w Berlinie

Raport „World Travel Monitor” firmy IPK to coroczne podsumowanie światowego rynku turystycznego, ogłaszane podczas targów ITB w Berlinie. Obejmuje on dane z 60 krajów, odpowiadających łącznie za 90 procent całej turystyki wyjazdowej na świecie.

W minionym roku w zagraniczną podróż najczęściej wybierali się Europejczycy (wzrost o 7 procent), mieszkańcy Ameryki Północnej i Łacińskiej (po 6 procent) oraz Azjaci (5 procent). Stary Kontynent jest też najczęściej wybieranym celem wycieczek (wzrost o 8 procent). Spośród krajów szczególną popularnością wśród turystów cieszyły się zaś Hiszpania, USA, Niemcy, Francja i Włochy. Największy wzrost zainteresowania zanotowano w tym czasie w segmencie wycieczek miejskich (18 procent). Znacząco zwiększyła się też liczba turystów korzystających z tradycyjnego wypoczynku na plaży (9 procent).

W raporcie poruszono również temat turystyki masowej i przepełnienia popularnych wśród wyjeżdżających miejsc (tzw. overturism). Z danych zebranych przez IPK wynika, że 24 procent międzynarodowych podróżnych miało poczucie, że odwiedzane przez nich miejsce było przepełnione, ale tylko 9 procent uznało, że wpłynęło to na jakość wyjazdu. Na przepełnienie najczęściej skarżyli się podróżujący do miasta Meksyk (23 procent ankietowanych), Szanghaju (22 procent), Wenecji (20 procent), Pekinu (19 procent), Hongkongu (18 procent), Stambułu, Amsterdamu, Florencji (po 17 procent) i Barcelony (16 procent).

Po raz piąty IPK przeprowadziło też ankietę dotyczącą wpływu zagrożenia terrorystycznego na zachowania i wybory podróżnych. 37 ankietowanych zapowiedziało, że ostatnie ostrzeżenia dla podróżnych i incydenty terrorystyczne będą miały wpływ na ich ostateczne wybory dotyczące formy i miejsca wypoczynku. Jeszcze w zeszłym roku tego typu zależność deklarowało 41 procent pytanych. 24 procent tegorocznych ankietowanych zadeklarowało też, że – wybierając wakacje – uwzględni tylko tzw. bezpieczne kierunki. Zdaniem autorów badania w zeszłym roku poprawiły się również oceny dotyczące poziomu bezpieczeństwa w najpopularniejszych miejscach wypoczynku, m.in. w Hiszpanii, USA, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Loty pod specjalnym nadzorem

W tym tygodniu większość światowych linii lotniczych zawiesi rejsy do Chin. Dotąd już ponad ...

Ryanair: Do Izraela z dwoma walizkami podręcznymi

Od 20 stycznia wszyscy pasażerowie podróżujący do i z Izraela będą mogli podróżować z ...

Zimowy program DER Touristik bardziej elastyczny

DER Touristik przedstawił program na zimę 2019/20. Znalazło się w nim siedem tysięcy nowych ...

Strajk w Alitalii

Z powodu strajku kontrolerów lotu i części personelu naziemnego Alitalia odwołała 40 procent dzisiejszych ...

Zbiorowy gwałt na turystce na Majorce

19-latka ze Szkocji została zgwałcona na plaży w miejscowości Magaluf na Majorce. Policja poszukuje ...

Belgowie rozdają frytki na granicach

Dumni ze swojej tradycji gastronomicznej Belgowie postanowili w niecodzienny sposób uczcić „tydzień frytek”. Ta ...