Turystyka niszczy Ziemię

AFP

8 procent gazów cieplarnianych powstaje w wyniku działalności turystycznej. Najbardziej niszczą środowisko Amerykanie, Chińczycy i Niemcy

Australijscy badacze pod przewodnictwem doktor Aruminy Malik z Uniwersytetu w Sydney przeanalizowali wpływ turystyki na środowisko naturalne. Informuje o tym niemiecki dziennik „Handelsblatt” na swojej stronie internetowej. Konkretnie badali ilość emitowanych gazów cieplarnianych, przy czym pod uwagę brali nie tylko skutki działalności firm transportowych i hoteli, ale też gastronomii i sklepów, czyli wszystkich przedsiębiorstw związanych bezpośrednio i pośrednio z turystyką. Na potrzeby badania przeanalizowali dane dotyczące turystyki w 189 krajach.

Okazało się, że turystyka traktowana w szerokim ujęciu powoduje powstawanie 8 procent gazów cieplarnianych na Ziemi.

Badacze pokazali też, którzy turyści przyczyniają się w największym stopniu do emisji dwutlenku węgla. W tym zestawieniu na pierwszym miejscu znaleźli się Amerykanie, na drugim Chińczycy, a na trzecim Niemcy. Kolejne pozycje należą do mieszkańców Indii, Meksyku, Brazylii, Kanady i Japonii. Okazuje się, że im lepsza sytuacja finansowa obywateli poszczególnych państw, tym większy ich wpływ na emisję gazów. Na przykład przy PKB w wysokości ponad 40 tysięcy dolarów na osobę, wzrost zamożności o 10 procent prowadzi do zwiększenia emisji dwutlenku węgla z powodu podróży nawet o 13 procent.

W scenariuszu optymistycznym do 2025 roku wzrost emisji CO2 spowodowany podróżami może zostać ograniczony do 5 miliardów ton. Jeśli jednak nic się nie zmieni i wzrost będzie postępował w takim samym tempie jak obecnie, za 7 lat należy spodziewać się ekwiwalentu dwutlenku węgla na poziomie 6,5 miliarda ton. Popyt na wyjazdy rośnie w ostatnich latach o wiele szybciej niż konsumpcja innych produktów i usług.

– Nasza analiza to pierwsze tego typu spojrzenie na prawdziwe koszty turystyki, włączając w to jedzenie poza domem, czy kupowanie pamiątek – tłumaczy Malik. Naukowcy żądają, by zmniejszyć liczbę podróży lotniczych i podnieść odszkodowania za produkcję CO2. Pozyskane w ten sposób środki powinny być wykorzystywane przez specjalistyczne agencje zajmujące się kompensacją emisji dwutlenku węgla i wsparciem przechodzenia na odnawialne źródła energii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szykują się nowe strajki w lotnictwie

Na lotniskach Włoch, Francji i Niemiec szykuje się kolejna fala strajków. Linie lotnicze i ...

Betlej: Awantura o historię zniechęca potencjalnych klientów biur podróży

Nastoje potencjalnych turystów, którzy mogliby kupić wycieczki w biurach podróży, chłodzą doniesienia o politycznej ...

Warszawa zachęca Brytyjczyków: Wpadnijcie odpocząć

Ruszyła 10-dniowa kampania promująca Warszawę w brytyjskim radiu Jazz FM. Akcję koordynują londyński ośrodek ...

Hotel Renaissance na Lotnisku Chopina otwarty

Chopin Airport Development otworzył pierwszy w kraju pięciogwiazdkowy hotel sąsiadujący z lotniskiem. Renaissance Warsaw ...

Kreta z nowym lotniskiem dla czarterów

Sitia to trzecie lotnisko na Krecie, na które od przyszłego sezonu letniego będą przylatywać ...

PIT daje instrukcję składania wniosków do PFR

Polska Izba Turystyki kontynuuje swoją pomoc dla przedsiębiorców, którzy starają się o pożyczkę w ...