Dotychczas restauracje musiały, zgodnie z prawem, posiadać osobne wejście dla rodzin i kobiet, a osobne wyłącznie dla mężczyzn. Jednak w praktyce wiele restauracji już dawno odeszło od takiej praktyki.

CZYTAJ TEŻ: Arabia Saudyjska: tysiące turystów w dziesięć dni

Teraz każdy właściciel restauracji sam, zgodnie z prawem, będzie mógł zdecydować, czy wpuszczać wszystkich klientów do lokalu jednym wejściem, czy też utrzymać oddzielne wejście dla mężczyzn, którzy – w takim wypadku – mają w lokalu wydzieloną wyłącznie dla siebie część, do której kobiety i dzieci nie mają wstępu.

Zmiana prawa w tym zakresie to kolejna reforma społeczna w Arabii Saudyjskiej, której celem jest ograniczenie dyskryminacji kobiet w tym kraju. Jednocześnie władze w Rijadzie nadal zwalczają aktywistki walczące o prawa kobiet – przypomina BBC.

W 2019 roku dekret królewski zniósł obowiązek uzyskiwania przez kobietę zgody męskiego opiekuna na podróż zagraniczną. A w 2018 roku władze kraju zniosły zakaz prowadzenia samochodów przez kobiety. Jednak zarówno w 2018, jak i w 2019 roku do aresztów w królestwie Saudów trafiło wiele aktywistek działających na rzecz praw kobiet.