100-milionowy mieszkaniec kraju został zarejestrowany we wschodniej części Kairu – informuje Reuters, powołując się na dane CAPMAS. Licznik na stronie tego urzędu wskazuje, że Egipt zamieszkuje 100 000 165 ludzi.

CZYTAJ TEŻ: Turyści wrócili do Egiptu

Rząd Egiptu uważa wzrost liczebności mieszkańców kraju za zagrożenie dla przeprowadzanych przez siebie reform gospodarczych – odnotowuje Reuters.

Egipt jest obecnie trzynastym pod względem liczby mieszkańców krajem świata – do dwunastego na liście, Filipin, brakuje mu około 8 milionów mieszkańców.

Z kolei pod względem powierzchni Egipt jest 30 krajem świata – jego powierzchnia to nieco ponad milion kilometrów kwadratowych.

Na początku 2019 roku Egipt rozpoczął kampanię na rzecz ograniczenia przyrostu naturalnego pod hasłem „Dwoje wystarczy”. Jak informowano wówczas, co roku liczba mieszkańców Egiptu zwiększa się aż o 2,6 miliona. Celem kampanii jest przekonanie Egipcjan do odchodzenia od tradycyjnej, wielodzietnej rodziny na rzecz modelu 2+2.

Prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi określał wówczas nadmierny przyrost liczby mieszkańców kraju jako drugie najważniejsze zagrożenie dla kraju, zaraz po terroryzmie.

– Grozi nam brak wody i brak miejsc pracy, musimy rozpocząć kontrolę wzrostu populacji, aby ludzie mogli poczuć korzyści z rozwoju (gospodarczego) – przyznała minister ds. solidarności społecznej Ghada Wali.

ZOBACZ TEŻ: Znamy ceny biletów do Wielkiego Muzeum Egipskiego