Stany Zjednoczone otwierają granice. Nie wystarczy być zaszczepionym

Zaszczepieni na covid-19 będą mogli od 8 listopada wjeżdżać do Stanów Zjednoczonych, zarówno drogą lotniczą, jak i lądową, poinformował przedstawiciel Białego Domu.

Publikacja: 18.10.2021 09:04

Stany Zjednoczone otwierają granice. Nie wystarczy być zaszczepionym

Foto: Getty Images/AFP, Kevin Dietsch

Asystent rzecznika Białego Domu Kevin Munoz napisał na Twitterze, że nowe regulacje podróży, które zakładają, że osoby zaszczepione będą mogły przyjeżdżać z zagranicy do Stanów Zjednoczonych zarówno drogą lotniczą, jak i lądową, wejdą w życie 8 listopada.

Ówczesny prezydent USA Donald Trump zamknął granice kraju w marcu zeszłego roku, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jego następca, Joe Biden, decyzję tę podtrzymał. Dotąd była ona odnawiana co miesiąc. Już wcześniej w mediach pojawiały się zapowiedzi, że w listopadzie zasady te mają zostać złagodzone, teraz wydaje się to już pewne.

Czytaj więcej

Tajlandia znosi kwarantannę dla zaszczepionych. Polska wśród wybranych?

Jak przypomina gazeta „The Hill” w swoim elektronicznym wydaniu, do stycznia przyszłego roku osoby niezaszczepione w dalszym ciągu nie będą mogły przyjeżdżać do kraju z powodów innych niż konieczne, a przepisy w tym względzie zostaną jeszcze bardziej zaostrzone. Od początku 2022 roku, żeby wjechać do Stanów Zjednoczonych, czy to w celach turystycznych, czy niezbędnych, trzeba będzie okazać certyfikat pełnego szczepienia na covid-19. Podobne zasady zostały ogłoszone już w zeszłym miesiącu, kiedy Biały Dom zapowiedział, że otworzy się na takie osoby z 33 krajów, w tym z Chin, Brazylii y większości państw europejskich.

Poza zaświadczeniem o przyjęciu szczepionki na koronawirusa, które należy przedstawić przy odprawie lotniskowej, by móc wejść na pokład samolotu, wszyscy będą musieli okazać negatywny wynik testu PCR na covid-19, który nie może być wykonany wcześniej niż 72 godziny przed wylotem. Ta ostatnia zasada nie dotyczy jednak podróżnych z Meksyku i Kanady.

O tym, które szczepionki są uznawane za ważne, zadecydować ma Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Zgodnie z informacjami przedstawicieli rządu, agencja już poinformowała linie lotnicze, że mogą akceptować szczepienia wykonane wszystkimi specyfikami zatwierdzonymi przez Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków oraz przez Światową Organizację Zdrowia.

Czytaj więcej

Stany Zjednoczone szykują bezpieczny restart turystyki

W czerwcu tego roku Amerykanie utworzyli grupę roboczą z przedstawicielami Kanady, Meksyku, Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, która miała przygotować plan otwarcia podróży zagranicznych - wówczas wszyscy oczekiwali, że decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona w połowie lipca, ale plany pokrzyżował wariant delta.

Zanim Wyjedziesz
Tajlandia chce od turystów opłaty. Ogłosiła, kiedy zacznie ją pobierać
Zanim Wyjedziesz
Bali strofuje turystów. "Muszą się wreszcie zacząć kulturalnie zachowywać"
Zanim Wyjedziesz
W stolicy Wietnamu wracają maseczki, bo wraca pandemia
Zanim Wyjedziesz
Podróż do Japonii wkrótce bez pokazywania certyfikatu szczepień na covid
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Zanim Wyjedziesz
Selfie w malowniczym Portofino? Tego lata to kosztuje 1300 złotych
Zanim Wyjedziesz
Wybierasz się do Wielkiej Brytanii? Bez elektronicznego pozwolenia nie wjedziesz