Podróżujący wyłącznie transportem indywidualnym z krajów Unii Europejskiej nie muszą wykonywać testu na covid przed podróżą ani wypełniać formularza przyjazdowego - zdecydowało czeskie Ministerstwo Zdrowia. Z tym samych udogodnień mogą korzystać podróżujący transportem naziemnym (indywidualnym i zbiorowym) bezpośrednio z krajów sąsiadujących z Czechami, pod warunkiem, że ich pobyt w Czechach nie przekracza 24 godzin.

Podróżujący transportem zbiorowym (naziemnym i lotniczym) z krajów Unii Europejskiej muszą wypełnić formularz przyjazdowy. Osoby w pełni zaszczepione z tej grupy podróżnych (od podania ostatniej/pełnej dawki nie minęło więcej niż 270 dni) oraz osoby, które przechorowały covid w ciągu ostatnich 180 dni nie muszą testować się przed podróżą ani po przyjeździe do Czech (do niedawna z tych wymogów zwolnieni byli tylko ci, którzy przyjęli dawkę przypominającą). Niezaszczepieni muszą zrobić przed podróżą test antygenowy (ważny do 24 godzin) lub test PCR (ważny do 72 godzin), nie muszą natomiast badać się dodatkowo po przyjeździe do Czech.

Czytaj więcej

We Włoszech nie trzeba już nosić maseczek. Tysiące ludzi w Wenecji na karnawale

10 lutego Czechy zniosły obowiązek okazywania certyfikatów covidowych lub testów w restauracjach, hotelach, zakładach usługowych, na imprezach kulturalnych i sportowych, a także przy zakupie karnetów narciarskich.

Nadal obowiązuje zasłanianie nosa i ust maseczką FFP2 w przestrzeniach zamkniętych.

Nowe zasady obowiązują od połowy lutego.