Ile za taksówkę z lotniska? Warszawa wygrywa w europejskim rankingu niską ceną

FreeNow, aplikacja przez którą można zamawiać taksówki, przeanalizowała średnie ceny przejazdów z lotniska do największych europejskich miast. Pod uwagę wzięła też koszt wynajmu samochodu i odległość do centrum.

Publikacja: 15.07.2023 01:02

Najtaniej jest w Polsce – średnio pasażerowie płacą o 10 euro mniej niż w pozostałych krajach.

Najtaniej jest w Polsce – średnio pasażerowie płacą o 10 euro mniej niż w pozostałych krajach.

Foto: Bloomberg

Jak się okazuje, średnio na przejazd trzeba zaplanować 30-40 minut i wydać od 20 do 60 euro.

Najtaniej jest w Polsce – średnio o 10 euro mniej niż w pozostałych krajach. Podróżni, którzy wybiorą się do Warszawy, Krakowa albo Gdańska nie tylko zapłacą mniej, ich podróż będzie też krótsza. Polskie lotniska są przeciętnie oddalone o 15 kilometrów od centrum miast. Najmniej pasażerowie zapłacą w Warszawie, średnio 9 euro, nieco drożej jest w Gdańsku i w Krakowie – odpowiednio 10 i 12 euro.

Czytaj więcej

Ruszyła nowa kolej linowa w Alpach. Nie wszystkich będzie stać na przejażdżkę

Drożej jest w Europie Południowej. Na przykład w Neapolu i w Salonikach ceny wynoszą średnio 25 euro, a czas przejazdu 30 minut. Podobnie w Barcelonie, Walencji i Maladze przejazd do miasta kosztuje od 20 do 30 euro.

Na drugim końcu skali znalazły się Berlin i Monachium, z których podobnie jak z lotniska Heathrow w Londynie i portu lotniczego w Mediolanie, trzeba przejechać nawet 50 kilometrów, by dotrzeć do śródmieścia. To oznacza koszty od 60 do 110 euro.

FreeNow

FreeNow podaje również, że lotniska w Warszawie i Dublinie znajdują się najbliżej centrum, bo w odległości około 10 kilometrów. W wypadku stolicy Irlandii za przejazd do miasta trzeba zapłacić 35 euro, w podobnym zakresie (30-35 euro) kształtują się ceny w Manchesterze, Edynburgu i Hamburgu.

Podróżni powinni też wiedzieć, że w niektórych miastach ceny przejazdu są ustalone z góry – takie regulacje obowiązują w Paryżu, Rzymie, Wiedniu i w Atenach. W tych miastach trzeba zapłacić od 40 do 60 euro.

Zanim Wyjedziesz
„Gladiatorzy” w Rzymie, żebracy w Berlinie - uwaga, to mogą być oszuści
Zanim Wyjedziesz
Niemiecka Centrala Turystyki: Euro 2024 wzmocni wizerunek Niemiec
Zanim Wyjedziesz
Małopolska gościnna i smakowita
Zanim Wyjedziesz
Ranking miejsc na miesiąc miodowy. Najlepiej wypada egzotyczna wyspa
Zanim Wyjedziesz
Zwiedzanie Barcelony zdrożało. Miasto zarobi na turystach 100 milionów euro