MSZ: Jest wiele pożarów w miejscach wakacyjnych. Rozważ, czy chcesz tam jechać

Pożary wybuchają nie tylko w Grecji, ale także w Chorwacji, Tunezji i Turcji. Jeśli boisz się o zdrowie lub bezpieczeństwo, rozważ rezygnację z wycieczki - radzi turystom Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie.

Publikacja: 25.07.2023 22:19

W Grecji władze naliczyły ponad 80 pożarów w ostatnich dniach

W Grecji władze naliczyły ponad 80 pożarów w ostatnich dniach

Foto: AFP, Armend Nimani

Wieczorem Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało na swojej stronie internetowej komunikat "dotyczący zagrożenia pożarowego dla osób planujących wyjazdy zagraniczne".

"Zagrożenie pożarami nie jest ograniczone tylko do terytorium Grecji. Nasze placówki zagraniczne informują o kolejnych przypadkach w popularnych wśród Polaków kierunkach turystycznych (m.in. Chorwacja, Tunezja czy Turcja)" - czytamy w nim.

Czytaj więcej

Pożary na Rodos - większość turystów wróciła do hoteli lub odleciała do domu

Dalej MSZ deklaruje, że wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki cały czas monitoruje sytuację, a polskie ambasady "będą na bieżąco informować o zagrożeniu pożarowym za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych i stron internetowych".

W komunikacie znalazł się też passus zachęcający do informowania ambasad o przypadkach niewywiązywania się z obowiązków biur podróży wobec swoich klientów. "Pamiętaj, że za Twoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów grupowych odpowiada organizator wycieczki. Jeśli nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, możesz skontaktować się z odpowiednią placówką zagraniczną. Jeśli sytuacja zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu, warto skorzystać z czynnych całą dobę telefonów alarmowych". Dodaje link do listy placówek zagranicznych Polski.

MSZ zachęca też, by przed wyjazdem zarejestrowali się w systemie Odyseusz a także zapisali sobie dane kontaktowe do najbliższej polskiej placówki.

Komunikat kończy porada: "Jeśli boisz się o swoje zdrowie lub bezpieczeństwo rozważ rezygnację z wycieczki, lub wybierz inny kierunek wyjazdu".

Czytaj więcej

Rzecznik rządu: Będziemy dociskać biura podróży, by realizowały obowiązki na Rodos

Ostanie doniesienia mówią o pożarach spowodowanych podpaleniami i wysokimi temperaturami w Grecji (Rodos, Eubea, Korfu, Peloponez, Attyka), Portugalii (okolice Lizbony), Włoszech (Sycylia, Katania), Chorwacji (pod Dubrownikiem), Turcji (okolice Antalyi), Francji (Korsyka, Alpy Nadmorskie), Algierii.

Zanim Wyjedziesz
„Gladiatorzy” w Rzymie, żebracy w Berlinie - uwaga, to mogą być oszuści
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Zanim Wyjedziesz
Niemiecka Centrala Turystyki: Euro 2024 wzmocni wizerunek Niemiec
Zanim Wyjedziesz
Małopolska gościnna i smakowita
Zanim Wyjedziesz
Ranking miejsc na miesiąc miodowy. Najlepiej wypada egzotyczna wyspa
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Zanim Wyjedziesz
Zwiedzanie Barcelony zdrożało. Miasto zarobi na turystach 100 milionów euro