Materiał powstał we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną
Już od roku 2024 z inicjatywy Polski będzie obchodzony na świecie Międzynarodowy Dzień Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Święto ustanowił komitet UNESCO, a z inicjatywą w tej sprawie wstąpiła Polska.
- Niematerialne dziedzictwo kulturowe to przekazywane z pokolenia na pokolenie umiejętności, tradycje i praktyki, a także towarzyszące im przedmioty i miejsca, wzmacniające poczucie przynależności do grupy, społeczności lub wspólnoty - wyjaśnia, komentując to wydarzenie, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa dr hab. Katarzyna Zalasińska. - Często błędnie utożsamiane jest wyłącznie z wąsko rozumianym pojęciem kultury ludowej, ale obejmuje o wiele więcej zjawisk.
W tym roku świętowano dwadzieścia lat od uchwalenia Konwencji UNESCO o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a w Polsce obchodzono dziesięciolecie krajowej listy tego dziedzictwa.
Wzmacnianie wizerunku Polski
Na polskiej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego znajdują się tak różnorodne tradycje, jak rusznikarstwo artystyczne szkoły cieszyńskiej, język esperanto, gwara warmińska, flisackie tradycje w Ulanowie czy sokolnictwo. A w grudniu na tak zwaną "Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO" wpisano jeszcze polonez - polski taniec narodowy, zwany kiedyś tańcem dworskim.