Firma International SOS opublikowała zaktualizowaną „mapę ryzyka” (Risk Map 2024), która w pięciostopniowej skali pokazuje poziom bezpieczeństwa we wszystkich krajach świata w kontekście m.in. ryzyka infekcji i jakości opieki medycznej, konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości oraz - pierwszy raz w historii tych badań - niebezpiecznych zjawisk związanych ze zmianami klimatu.
W 2023 r. International SOS wydało o 80 procent więcej alertów klimatycznych w porównaniu z 2022 rokiem, co pokazuje, jak istotny jest to problem. Fale ekstremalnych upałów (np. Cerber, który uderzył w południową Europę ubiegłego lata) i związane z nimi pożary i niedobory wody, mogą stać się zjawiskami powszechnymi - pisze firma. Tego rodzaju czynniki ryzyka również warto brać pod uwagę, planując podróż.
Na mapie ryzyk medycznych swoją pozycję znaczącą poprawiły, dzięki lepszemu dostępowi do wysokiej jakości opieki medycznej, szczególnie w dużych miastach, Boliwia i Wybrzeże Kości Słoniowej.
Czytaj więcej
Piemont, Nowa Akwitania i Anglia Wschodnia to miejsca najlepiej odpowiadające potrzebom dzisiejszych turystów - wynika z analizy przeprowadzonej za pomocą sztucznej inteligencji.
Podróżni najbardziej obawiają się zagrożeń natury geopolitycznej. Ze względu na nowe i rozwijające się konflikty ocena ryzyka wzrosła w tym roku w części Libanu, Palestynie, Rosji i całym Sahelu, a z uwagi na wzrost przestępczości i niepokojów społecznych - w Ekwadorze i niektórych częściach Kolumbii. Poprawę bezpieczeństwa zanotowały natomiast Salwador i niektóre regiony Nepalu.