Budowa Sagrada Família w Barcelonie trwa już 144 lata. Ogłoszono termin ukończenia

Kościół Sagrada Família w Barcelonie, dzieło życia katalońskiego architekta Antoniego Gaudíego i jeden z najdłużej realizowanych projektów budowlanych w historii, może zostać ukończony już w 2026 roku - 144 lata po rozpoczęciu budowy.

Publikacja: 29.03.2024 11:49

Budowa Sagrada Família w Barcelonie trwa już 144 lata. Ogłoszono termin ukończenia

Foto: PAP/EPA, Quique Garcia

Esteve Camps, prezes organizacji odpowiedzialnej za realizację projektu Antoniego Gaudíego, twierdzi, że jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, w 2026 roku, czyli w setną rocznicę śmierci architekta (zginął w 1926 roku w wypadku tramwajowym w Barcelonie), zostanie ukończona 172,5-metrowa wieża centralna (tzw. Wieża Jezusowa, jedna z 18 wież świątyni) - donosi portal euronews.com.

Sagrada Família stanie się wówczas najwyższym budynkiem w Barcelonie.

Mieszkańcy nie chcą schodów

Prace nad rzeźbami i dekoracjami, a także monumentalnymi schodami prowadzącymi do głównego wejścia, mają potrwać do 2034 roku. Nie wiadomo jednak, czy schody w ogóle powstaną.

Ich budowa budzi kontrowersje i sprzeciwy, wymaga bowiem wyburzenia bloków mieszkalnych i biurowców sąsiadujących ze świątynią i eksmitowania około tysiąca rodzin i firm (w chwili rozpoczęcia prac wokół świątyni było pusto, z biegiem lat wyrosły zabudowania).

Czytaj więcej

Selfie w hiszpańskim zabytku? Już można robić, ale nie bez ograniczeń

Esteve Camps twierdzi jednak, że mimo to należy trzymać się pierwotnego planu Gaudíego.

- Realizujemy go co do joty, jesteśmy spadkobiercami Gaudíego. Plan podpisany przez Gaudíego i przedstawiony lokalnym władzom w 1915 roku uwzględnia klatkę schodową - mówi Camps, cytowany przez theguardian.com.

Salvador Barroso, prawnik i przedstawiciel stowarzyszenia zrzeszającego poszkodowanych z powodu Sagrady Famílii, chce zatrzymać budowę schodów. Twierdzi, że nie zostały one zaprojektowane przez Gaudíego, ale przez uczniów po jego tragicznej śmierci.

Ostateczną decyzję w tej sprawie ma podjąć rada miasta.

127 milionów euro z datków i biletów

W zeszłym roku Sagradę Famílię odwiedziło 4,7 miliona osób, o 24,7 procent więcej niż w roku poprzednim i o 10 tysięcy mniej niż w 2019.

Najwięcej, bo 85 procent, zwiedzających pochodziło z zagranicy, przy czym najliczniejszą grupę stanowili Amerykanie (19 procent ogółu turystów zagranicznych), za którymi uplasowali się Francuzi (7,5 procent), Włosi (7,2 procent) i Brytyjczycy (5,9 procent). Hiszpanie stanowili 14,6 procent ogółu zwiedzających. W różnego rodzaju nabożeństwach wzięło udział 332,4 tysiąca wiernych.

Czytaj więcej

Obcokrajowcy zalewają Malagę. Mieszkańcy mają dość. „Śmierdzi turystą”

W 2023 roku dochód świątyni wyniósł 126,9 miliona euro i pochodził w całości ze źródeł prywatnych - z datków i biletów wstępu, które kosztują od 25 do 40 euro. 52 procent budżetu przeznaczono na budowę, 26 procent na zarządzanie kościołem.

Skomplikowana konstrukcja i forma Sagrady Famílii sprawiła, że nie zdołano jej ukończyć przez ponad 140 lat. Od momentu wmurowania kamienia węgielnego świątynia boryka się z niedoborami funduszy. Pandemia przerwała prace budowlane na dwa lata.

W 2005 roku Sagrada Família została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zanim Wyjedziesz
Pół miliona euro za widok na "wizytówkę Grecji". Rząd dofinansuje słynną atrakcję
Zanim Wyjedziesz
Nowy podatek dla turystów we Włoszech. Nawet 100 złotych dziennie
Zanim Wyjedziesz
W Madrycie zapomnij o elektrycznej hulajnodze. Mandaty nie pomogły
Zanim Wyjedziesz
Ubezpieczenia podróżne. W wakacje najwięcej zgłoszeń napłynęło z Turcji
Zanim Wyjedziesz
Włoskie plaże dla wszystkich. Rzym porozumiał się z Brukselą
Zanim Wyjedziesz
Berlin zaprasza na 35-lecie upadku muru berlińskiego. Polacy w czołówce gości