Budowa Sagrada Família w Barcelonie trwa już 144 lata. Ogłoszono termin ukończenia

Kościół Sagrada Família w Barcelonie, dzieło życia katalońskiego architekta Antoniego Gaudíego i jeden z najdłużej realizowanych projektów budowlanych w historii, może zostać ukończony już w 2026 roku - 144 lata po rozpoczęciu budowy.

Publikacja: 29.03.2024 11:49

Budowa Sagrada Família w Barcelonie trwa już 144 lata. Ogłoszono termin ukończenia

Foto: PAP/EPA, Quique Garcia

Esteve Camps, prezes organizacji odpowiedzialnej za realizację projektu Antoniego Gaudíego, twierdzi, że jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, w 2026 roku, czyli w setną rocznicę śmierci architekta (zginął w 1926 roku w wypadku tramwajowym w Barcelonie), zostanie ukończona 172,5-metrowa wieża centralna (tzw. Wieża Jezusowa, jedna z 18 wież świątyni) - donosi portal euronews.com.

Sagrada Família stanie się wówczas najwyższym budynkiem w Barcelonie.

Mieszkańcy nie chcą schodów

Prace nad rzeźbami i dekoracjami, a także monumentalnymi schodami prowadzącymi do głównego wejścia, mają potrwać do 2034 roku. Nie wiadomo jednak, czy schody w ogóle powstaną.

Ich budowa budzi kontrowersje i sprzeciwy, wymaga bowiem wyburzenia bloków mieszkalnych i biurowców sąsiadujących ze świątynią i eksmitowania około tysiąca rodzin i firm (w chwili rozpoczęcia prac wokół świątyni było pusto, z biegiem lat wyrosły zabudowania).

Czytaj więcej

Selfie w hiszpańskim zabytku? Już można robić, ale nie bez ograniczeń

Esteve Camps twierdzi jednak, że mimo to należy trzymać się pierwotnego planu Gaudíego.

- Realizujemy go co do joty, jesteśmy spadkobiercami Gaudíego. Plan podpisany przez Gaudíego i przedstawiony lokalnym władzom w 1915 roku uwzględnia klatkę schodową - mówi Camps, cytowany przez theguardian.com.

Salvador Barroso, prawnik i przedstawiciel stowarzyszenia zrzeszającego poszkodowanych z powodu Sagrady Famílii, chce zatrzymać budowę schodów. Twierdzi, że nie zostały one zaprojektowane przez Gaudíego, ale przez uczniów po jego tragicznej śmierci.

Ostateczną decyzję w tej sprawie ma podjąć rada miasta.

127 milionów euro z datków i biletów

W zeszłym roku Sagradę Famílię odwiedziło 4,7 miliona osób, o 24,7 procent więcej niż w roku poprzednim i o 10 tysięcy mniej niż w 2019.

Najwięcej, bo 85 procent, zwiedzających pochodziło z zagranicy, przy czym najliczniejszą grupę stanowili Amerykanie (19 procent ogółu turystów zagranicznych), za którymi uplasowali się Francuzi (7,5 procent), Włosi (7,2 procent) i Brytyjczycy (5,9 procent). Hiszpanie stanowili 14,6 procent ogółu zwiedzających. W różnego rodzaju nabożeństwach wzięło udział 332,4 tysiąca wiernych.

Czytaj więcej

Obcokrajowcy zalewają Malagę. Mieszkańcy mają dość. „Śmierdzi turystą”

W 2023 roku dochód świątyni wyniósł 126,9 miliona euro i pochodził w całości ze źródeł prywatnych - z datków i biletów wstępu, które kosztują od 25 do 40 euro. 52 procent budżetu przeznaczono na budowę, 26 procent na zarządzanie kościołem.

Skomplikowana konstrukcja i forma Sagrady Famílii sprawiła, że nie zdołano jej ukończyć przez ponad 140 lat. Od momentu wmurowania kamienia węgielnego świątynia boryka się z niedoborami funduszy. Pandemia przerwała prace budowlane na dwa lata.

W 2005 roku Sagrada Família została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zanim Wyjedziesz
„Gladiatorzy” w Rzymie, żebracy w Berlinie - uwaga, to mogą być oszuści
Zanim Wyjedziesz
Niemiecka Centrala Turystyki: Euro 2024 wzmocni wizerunek Niemiec
Zanim Wyjedziesz
Małopolska gościnna i smakowita
Zanim Wyjedziesz
Ranking miejsc na miesiąc miodowy. Najlepiej wypada egzotyczna wyspa
Zanim Wyjedziesz
Zwiedzanie Barcelony zdrożało. Miasto zarobi na turystach 100 milionów euro