Powodzie w Kenii. Turystów w rezerwacie Masai Mara zdejmowano z drzew

W Kenii szaleją niszczące powodzie. Zginęło już ponad 180 ludzi, a kenijski Czerwony Krzyż podał, że ewakuował z obozów w parku narodowym Masai Mara ponad 90 turystów.

Publikacja: 02.05.2024 08:58

Powódź pozbawiła domów dziesiątki tysięcy ludzi

Powódź pozbawiła domów dziesiątki tysięcy ludzi

Foto: AFP, Luis Tato

Jak poinformował kenijski Czerwony Krzyż, gdy w środę rzeka Talek wystąpiła z brzegów i zalała co najmniej 14 obozów w słynnym rezerwacie Masai Mara, kilkudziesięciu turystów schroniło się na drzewach. Część zabrano stamtąd śmigłowcem, a część ewakuowano drogą lądową. Ale niektóre miejsca, w których przebywają turyści są ciągle odcięte od świata, a woda zmyła domki i namioty, w których mieszkali, zabierając ich dokumenty i rzeczy osobiste.

AFP, Simon Maina

Organizatorzy wycieczek twierdzą, że nieprzejezdna z powodu powodzi stała się brama Talek, jedno z wejść do parku, a turyści nadal czekają na ewakuację helikopterem.

Niszczące powodzie i lawiny błota zabijają ludzi

Jak pisze agencja Reutera, powołując się na Czerwony Krzyż, powodzie i powodowane przez deszcze osuwiska zabiły w Kenii od marca 181 osób, a setki tysięcy zmusiły do opuszczenia domów. Dziesiątki kolejnych zginęło w sąsiedniej Tanzanii, Burundi i Etiopii.

W najgorszym pojedynczym wypadku zginęło prawie 50 mieszkańców wioski, kiedy przed świtem w poniedziałek pękła prowizoryczna tama w dolinie rzeki Rift, a woda i błoto spływające ze wzgórza niszczyło wszystko, co napotkało na drodze. Ta tragedia była najkrwawszym wydarzeniem w kraju od początku pory deszczowej.

Ulewne deszcze i powodzie zniszczyły domy, drogi, mosty i inną infrastrukturę w całym regionie Afryki. Deszcze nastąpiły po najgorszej od dziesięcioleci suszy, jaka panowała w zeszłym roku w dużych częściach Afryki Wschodniej.

Czytaj więcej

Egipt otwiera masowo nowe hotele, restauracje i centra nurkowania. "Taka strategia"

Turyści uwięzieni w Masai Mara

Kenijska gazeta „The Standard” cytuje lokalne władze, które informują, że niektórzy turyści mogą mieć problemy z powrotem do swoich krajów, ponieważ drogi do Nairobi są nieprzejezdne.

Kenijskie władze ds. autostrad poinformowały, że zamknęły odcinek autostrady prowadzącej do Nairobi i co najmniej trzy inne drogi w całym kraju z powodu powodzi i zniszczeń.

AFP, Tony Karumba

Słynny na całym świecie park narodowy Masai Mara w południowo-zachodniej Kenii przyciąga tysiące turystów, którzy chcą podczas safari przyglądać się żyjącym tam egzotycznym zwierzętom, w tym tak zwanej Wielkiej Piątce – lwom, słoniom, nosorożcom, lampartom i bawołom. Są tam też żyrafy, hipopotamy i gepardy.

Turystyka, obok rolnictwa i przekazów pieniężnych od Kenijczyków mieszkających za granicą, jest największym źródłem walut w kraju. Dochody z turystyki wzrosły w 2023 r. o prawie jedną trzecią w porównaniu z rokiem poprzednim, pobijając dane sprzed pandemii - podał w marcu rząd.

Czytaj więcej

Sześć krajów i tylko jedna wiza? Czy powstanie azjatycka strefa Schengen?

Prezydent: To ofiary ocieplenia klimatu

Minister turystyki Alfred Mutua powiedział w środę, że „ulewa dotknęła kilka obozów” i ostrzegł wszystkie hotele i obozy w pobliżu rzek w kenijskich parkach i rezerwatach, aby przygotowały się „na potencjalną ewakuację”. Minister zalecił im opracowanie jasnych zasad transportu i zaopiekowania się gośćmi na wypadek konieczności reagowania na warunki atmosferyczne.

Dyrektywa została wydana kilka godzin po tym, jak prezydent William Ruto wysłał wojsko do ewakuacji wszystkich mieszkańców obszarów zagrożonych powodzią. Osoby mieszkające na dotkniętych obszarach będą miały 48 godzin na przeprowadzkę, inaczej „zostaną przymusowo przesiedleni w interesie ich bezpieczeństwa” – stwierdził rząd.

AFP Luis Tato

 Ruto, który nazwał osoby dotknięte powodziami „ofiarą zmian klimatycznych” w środę odwiedził zalane obszary i obiecał, że rząd odbuduje domy, ale ostrzegł mieszkańców: „deszcze będą nadal padać, a prawdopodobieństwo powodzi i utraty życia jest realne, dlatego musimy podjąć działania zapobiegawcze”.

Meteorolodzy ostrzegają, że w nadchodzących dniach we wschodniej Afryce nadal będą padać ulewne deszcze – pisze CBS News. El Nino to naturalnie występujący wzorzec klimatyczny, zwykle kojarzony ze wzrostem temperatury na całym świecie, prowadzący do suszy w niektórych częściach świata i ulewnych deszczów w innych.

Ekolodzy zwracają uwagę, że powódź zabiła też wiele zwierząt.

AFP, Luis Tato


Zanim Wyjedziesz
Nowy podatek dla turystów we Włoszech. Nawet 100 złotych dziennie
Zanim Wyjedziesz
W Madrycie zapomnij o elektrycznej hulajnodze. Mandaty nie pomogły
Zanim Wyjedziesz
Ubezpieczenia podróżne. W wakacje najwięcej zgłoszeń napłynęło z Turcji
Zanim Wyjedziesz
Włoskie plaże dla wszystkich. Rzym porozumiał się z Brukselą
Zanim Wyjedziesz
Berlin zaprasza na 35-lecie upadku muru berlińskiego. Polacy w czołówce gości
Zanim Wyjedziesz
Wakacje popsuł deszcz? Należy się zwrot pieniędzy