A może by tak zwiedzić Portugalię? Całą, na piechotę? W nagrodę „pakiet wrażeń”

Trzy tysiące kilometrów wokół Portugalii – tyle będzie liczyła trasa dla piechurów, która w całości będzie udostępniona za trzy lata, ale pierwszy odcinek wędrowcy będą mogli przejść już w lipcu tego roku.

Publikacja: 11.06.2024 05:57

Trasa ma liczyć trzy tysiące kilometrów dookoła Portugalii

Trasa ma liczyć trzy tysiące kilometrów dookoła Portugalii

Foto: palmilharportugal.pt

Szlak wędrowny prowadzący wokół całej Portugalii ma liczyć w sumie 3 tysiące kilometrów. Kiedy powstanie, będzie najdłuższą trasą dla piechurów na świecie - pisze niemiecki portal branży turystycznej Reisereporter.

Jeden szlak przez całą Portugalię

Droga będzie prowadzić przez 100 gmin, a prace nad szlakiem już się rozpoczęły. Kieruje nimi Ricardo Bernardes, który na pomysł jego stworzenia wpadł dwa lata temu. Od tego momentu promował go w poszczególnych regionach kraju.

Czytaj więcej

Portugalia: Nie bądź turystą, bądź futurystą

Według Bernardesa długi, okrężny szlak turystyczny zwany „Palmilhar Portugal” będzie biegł z północy przez góry na wschodzie kraju do Algarve na południu – i z powrotem. Pomysłodawca chce zachęcić turystów krajowych i zagranicznych do odkrywania pięknych krajobrazów, dziedzictwa kulturowego, flory, fauny i tradycji Portugalii. Twórca chce zaangażować w przedsięwzięcie branżę hotelarską i organizatorów wydarzeń kulturalnych i sportowych, odbywających się w poszczególnych regionach kraju. To pomoże stworzyć „pakiet wrażeń” dla pieszych na każdym odcinku trasy i pobudzi lokalną gospodarkę turystyczną. Bernardes chciałby również włączyć w przedsięwzięcie lokale gastronomiczne, muzea i atrakcje lokalne.

Gigantyczna trasa, na którą składają się nowe i istniejące odcinki, powinna zostać wytyczona w ciągu trzech lat. W tym czasie powstanie również aplikacja na smartfony, w której wyświetlana będzie sieć szlaków wraz z informacjami o atrakcjach i wydarzeniach i możliwością rezerwowania usług turystycznych. Dzięki niej turyści będą mogli się wymieniać doświadczeniami i wrażeniami, znajdą w niej też przykładowe programy zwiedzania.

Otwarcie pierwszego odcinka planowane jest na koniec lipca w Alenque, regionie na północ od Lizbony. Turyści zobaczą tam tradycyjne wiatraki i zapoznają się z tajnikami kultury produkowania wina.

Portugalia na piechotę - to się opłaci

W kolejnych miesiącach Bernardes planuje uruchomić cztery kolejne odcinki „Palmilhar Portugal” w regionie Alentejo, około 200 kilometrów na południe. Kolejny etap obejmuje trasy w środkowej części kraju, a następnie dwie kolejne w Trás-os-Montes - górzystym północno-wschodnim rejonie Portugalii.

Do końca tego roku dostępnych ma być w sumie 15 odcinków. Wszystkie one będą prowadziły przez tereny ogólnodostępne i mają być przeznaczone wyłącznie dla pieszych, nie będą to drogi asfaltowe. Niektóre sekcje powinny być również dostępne dla osób mających trudności z chodzeniem.

Bernardes szacuje całkowity koszt projektu na około 3,5 miliona euro – to opłacalna inwestycja w wypadku projektu, który oprócz turystyki mógłby również „wzmocnić spójność portugalskich regionów”.

Szlak wędrowny prowadzący wokół całej Portugalii ma liczyć w sumie 3 tysiące kilometrów. Kiedy powstanie, będzie najdłuższą trasą dla piechurów na świecie - pisze niemiecki portal branży turystycznej Reisereporter.

Jeden szlak przez całą Portugalię

Pozostało 91% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Zanim Wyjedziesz
Międzynarodowe Targi Turystyczne ITTF Warsaw 2024: święto branży turystycznej w sercu Warszawy – innowacje, inspiracje i niezapomniane podróże
Zanim Wyjedziesz
Ruszają jarmarki świąteczne. Brytyjczykom bardzo opłaca się przylecieć do Polski
Zanim Wyjedziesz
Chemnitz w roli Europejskiej Stolicy Kultury 2025. „Zobacz to, co niewidoczne”.
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Zanim Wyjedziesz
Egipt ożywia starożytne pamiątki. Z pomocą technologii cyfrowej