A może by tak zwiedzić Portugalię? Całą, na piechotę? W nagrodę „pakiet wrażeń”

Trzy tysiące kilometrów wokół Portugalii – tyle będzie liczyła trasa dla piechurów, która w całości będzie udostępniona za trzy lata, ale pierwszy odcinek wędrowcy będą mogli przejść już w lipcu tego roku.

Publikacja: 11.06.2024 05:57

Trasa ma liczyć trzy tysiące kilometrów dookoła Portugalii

Trasa ma liczyć trzy tysiące kilometrów dookoła Portugalii

Foto: palmilharportugal.pt

Szlak wędrowny prowadzący wokół całej Portugalii ma liczyć w sumie 3 tysiące kilometrów. Kiedy powstanie, będzie najdłuższą trasą dla piechurów na świecie - pisze niemiecki portal branży turystycznej Reisereporter.

Jeden szlak przez całą Portugalię

Droga będzie prowadzić przez 100 gmin, a prace nad szlakiem już się rozpoczęły. Kieruje nimi Ricardo Bernardes, który na pomysł jego stworzenia wpadł dwa lata temu. Od tego momentu promował go w poszczególnych regionach kraju.

Czytaj więcej

Portugalia: Nie bądź turystą, bądź futurystą

Według Bernardesa długi, okrężny szlak turystyczny zwany „Palmilhar Portugal” będzie biegł z północy przez góry na wschodzie kraju do Algarve na południu – i z powrotem. Pomysłodawca chce zachęcić turystów krajowych i zagranicznych do odkrywania pięknych krajobrazów, dziedzictwa kulturowego, flory, fauny i tradycji Portugalii. Twórca chce zaangażować w przedsięwzięcie branżę hotelarską i organizatorów wydarzeń kulturalnych i sportowych, odbywających się w poszczególnych regionach kraju. To pomoże stworzyć „pakiet wrażeń” dla pieszych na każdym odcinku trasy i pobudzi lokalną gospodarkę turystyczną. Bernardes chciałby również włączyć w przedsięwzięcie lokale gastronomiczne, muzea i atrakcje lokalne.

Gigantyczna trasa, na którą składają się nowe i istniejące odcinki, powinna zostać wytyczona w ciągu trzech lat. W tym czasie powstanie również aplikacja na smartfony, w której wyświetlana będzie sieć szlaków wraz z informacjami o atrakcjach i wydarzeniach i możliwością rezerwowania usług turystycznych. Dzięki niej turyści będą mogli się wymieniać doświadczeniami i wrażeniami, znajdą w niej też przykładowe programy zwiedzania.

Otwarcie pierwszego odcinka planowane jest na koniec lipca w Alenque, regionie na północ od Lizbony. Turyści zobaczą tam tradycyjne wiatraki i zapoznają się z tajnikami kultury produkowania wina.

Portugalia na piechotę - to się opłaci

W kolejnych miesiącach Bernardes planuje uruchomić cztery kolejne odcinki „Palmilhar Portugal” w regionie Alentejo, około 200 kilometrów na południe. Kolejny etap obejmuje trasy w środkowej części kraju, a następnie dwie kolejne w Trás-os-Montes - górzystym północno-wschodnim rejonie Portugalii.

Do końca tego roku dostępnych ma być w sumie 15 odcinków. Wszystkie one będą prowadziły przez tereny ogólnodostępne i mają być przeznaczone wyłącznie dla pieszych, nie będą to drogi asfaltowe. Niektóre sekcje powinny być również dostępne dla osób mających trudności z chodzeniem.

Bernardes szacuje całkowity koszt projektu na około 3,5 miliona euro – to opłacalna inwestycja w wypadku projektu, który oprócz turystyki mógłby również „wzmocnić spójność portugalskich regionów”.

Szlak wędrowny prowadzący wokół całej Portugalii ma liczyć w sumie 3 tysiące kilometrów. Kiedy powstanie, będzie najdłuższą trasą dla piechurów na świecie - pisze niemiecki portal branży turystycznej Reisereporter.

Jeden szlak przez całą Portugalię

Pozostało 91% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Lecisz do Tajlandii? Pokaż twarz skanerowi
Zanim Wyjedziesz
Gdzie turysta w wakacje nie wyda majątku? Brytyjczycy mają swój ranking
Zanim Wyjedziesz
Strefa buforowa przy granicy zacznie obowiązywać w czwartek. Nie zaszkodzi turystyce?
Zanim Wyjedziesz
Zdrożały unijne wizy. Kto chce przyjechać do strefy Schengen, płaci więcej
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Zanim Wyjedziesz
Polacy na Malcie trzecią nacją turystów. Wypoczywają, zwiedzają i... się uczą
Zanim Wyjedziesz
Turyści w Grecji zyskali asystenta. Pomoże w zwiedzaniu i ewakuacji w razie pożaru