Malta jako kraj, który do lat 60. ubiegłego wieku był częścią Imperium Brytyjskiego, znany jest dzisiaj z używania języka angielskiego jako języka urzędowego. Nic dziwnego, że prężnie działa tu rynek szkół uczących języka angielskiego w popularnym systemie English Language Teaching (ELT).
Czytaj więcej
Przełom 2023 i 2024 roku to dla biura Maltańskiej Organizacji Turystycznej w Warszawie czas podejmowania strategicznych decyzji w Europie Środkowo-Wschodniej. Jedną z nich jest zacieśnienie współpracy z największym biurem turystycznym w Polsce - Itaką.
Jak podaje Maltańskie Biuro Statystyczne w 2023 roku zainteresowanie tego typu usługami na Malcie wzrosło o 28 procent, w porównaniu z rokiem 2022. Najliczniejszą grupą zagranicznych kursantów są osoby do 17 roku życia. Stanowią oni połowę wszystkich osób biorących udział w zajęciach w systemie ELT na Malcie. Najmniej liczną grupą są osoby powyżej 50 roku życia (8 procent).
Polacy w czołówce turystów na Malcie
Wśród uczniów dominują (74 procent) goście z Unii Europejskiej, pierwszą piątkę otwierają Włosi, Niemcy, Francuzi, Austriacy i Polacy. W zeszłym roku ponad 4,8 tys. Polaków wybrało Maltę jako miejsce do nauki języka angielskiego. W porównaniu z danymi z 2022 roku było ich o 14 procent więcej.
Prawie połowa (47 procent) z nich to osoby do 17 roku życia. Sporą grupę (28 procent) stanowią kursanci w grupie wiekowej 36-49. Polacy, którzy podejmują naukę angielskiego na Malcie, wybierają standardowy, ogólny kurs (64 procent) albo intensywny (22 procent). Pod tym kątem nie wyróżniają się oni na tle innych narodowości.