Prezydent Joe Biden ogłosił w ostatnim tygodniu swojego urzędowania plan wykreślenia Kuby z listy państw wspierających terroryzm. Podjął się tego w ramach porozumienia zawartego przy udziale Watykanu, którego celem było uwolnienie więźniów politycznych na Kubie - donosi telewizja CBS News w swoim internetowym wydaniu.
Czytaj więcej
Na skutek awarii sieci elektrycznej na Kubie kolejny raz w ostatnich tygodniach zabrakło prądu. Wprawdzie wiele hoteli ma własne generatory, ale i tak dochodzi do ograniczeń, na przykład w dostawie wody.
Kuba zwalnia więźniów politycznych
Po ogłoszeniu decyzji władze w Hawanie zaczęły zwalniać zatrzymanych, w tym osoby aresztowane podczas antyrządowych protestów z 2021 roku. Wśród uwolnionych znalazła się 24-letnia Reyna Yacnara Barreto Batista, odsiadująca czteroletni wyrok za zakłócanie porządku publicznego. Batista powiedziała agencji AP, że ona i osiem innych osób zwolniono z więzienia w Camagüey. Urzędnicy ostrzegli ich jednocześnie, że decyzja jest uzależniona od ich dobrego sprawowania.
Rząd Kuby oświadczył, że planuje stopniowe uwalnianie 553 więźniów, traktując tę decyzję jako część obchodów Roku Jubileuszowego obchodzonego przez Kościół katolicki w 2025 roku, niezwiązanych bezpośrednio z działaniami Stanów Zjednoczonych.
Minister spraw zagranicznych Kuby Bruno Rodríguez skrytykował przywrócenie przez Donalda Trumpa jego krajowi statusu państwa wspierającego terroryzm, nazywając to „narzędziem politycznego przymusu”, a nie rzeczywistą próbą zwalczania terroryzmu.