Słona woda w basenie w hotelu nad morzem? „To możliwe - mamy suszę”

Grecki Parlament debatuje nad przepisami, które mają wesprzeć walkę z suszą. Plany zakładają między innymi napełnianie basenów hotelowych nie słodką, ale słoną wodą z morza.

Publikacja: 22.01.2025 06:08

Słona woda w basenie w hotelu nad morzem? „To możliwe - mamy suszę”

Foto: Aleksander Kramarz

Grecki rząd musi w swoich planach brać pod uwagę wyzwania jakie rodzi zmiana klimatu. Niedawno podniósł opłaty pobierane od turystów – pieniądze z tego tytułu chce przeznaczyć na walkę ze skutkami tej zmiany. Teraz politycy idą krok dalej i zastanawiają się, jak mogą zaoszczędzić słodką wodę, kiedy upały powodują susze. W parlamencie toczy się debata nad dopuszczeniem napełniania basenów hotelowych słoną wodą z morza. Do tego konieczne jest wprowadzenie przepisów regulujących zasady instalowania rurociągów do jej pompowania. Z takich rozwiązań miałyby korzystać obiekty znajdujące się w strefie przybrzeżnej – relacjonuje Euronews.

Czytaj więcej

Niemcy szykują się już na wakacje. Wydadzą 85 miliardów euro

Zmiany klimatu powodują susze w Grecji

Przez ostatnie dwa lata Grecja cierpiała z powodu ostrej suszy, a to powód. Konieczne jest jej oszczędzanie. Według niedawnych badań przeprowadzonych przez Narodowe Obserwatorium w Atenach suma rocznych opadów w latach 1971 – 2020 zmniejszyła się o około 12 procent w porównaniu z okresem lat 1901–1970.

Niewiele wskazuje, by susza miała ustąpić, a nadchodzący sezon turystyczny jeszcze bardziej nadweręży zasoby – szczególnie na wyspach, które są popularnymi kierunkami turystycznymi. Problem najbardziej widoczny jest na Wyspach Egejskich i na Krecie, na których opadów jest o jedną piątą mniej.

Grecja żyje z turystyki, z tej dziedziny gospodarki pochodzi 20 procent jej PKB. W zeszłym roku Grecję odwiedziły prawie 33 miliony gości, którzy zostawili tu 28,5 miliarda euro.

Są regiony kraju, w których turystów jest za dużo, co wywołuje z jednej strony protesty mieszkańców, z drugiej wymaga podjęcia działań na rzecz bardziej zrównoważonego rozwoju.

Jeśli ustawa wejdzie w życie hotele nie będą zmuszane do napełniania basenów wodą morską, ale proponowane przepisy ułatwią im budowę odpowiedniej infrastruktury na wypadek ograniczeń w korzystaniu z wody.

Czytaj więcej

Grecja szuka nowych turystów dla siebie. Patrzy na Azję i Arabię Saudyjską

Pompowanie wody morskiej do basenów – są przeciwnicy

Pojawiły się jednak głosy sprzeciwu – niektórzy wskazują, że zrzucanie wody wykorzystanej w basenach do morza, w ramach wymiany, zaszkodzi morskiej florze i faunie. Chodzi o to, że baseny nadal będą musiał być dezynfekowane środkami chemicznymi. Powszechnie stosowany do tego chlor jest toksyczny dla ryb i innych zwierząt. Odprowadzanie chlorowanej słonej wody może zaburzyć równowagę środowiska morskiego poprzez zmianę zasolenia. Co więcej, budowa rurociągów może również spowodować uszkodzenie dna morskiego.

Niektórzy twierdzą również, że baseny nie stanowią aż tak wielkiego obciążenia dla zasobów, bo jak wynika z badań na wyspach takich jak Mykonos i Paros zużywają jedynie 6 procent dostępnej wody.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Zanim Wyjedziesz
Rekordowy rok w turystyce Chorwacji. Polaków przybywa szybciej niż innych gości
Zanim Wyjedziesz
Tragiczny wypadek w Dominikanie. Utonęło troje turystów z Polski
Zanim Wyjedziesz
Początek ferii. Ile narciarze zapłacą na stokach?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Zanim Wyjedziesz
Biden chce skreślić Kubę z listy krajów zakazanych. Czy Trump cofnie ten ruch?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego