Za wejście na wieże trzeba będzie zapłacić 16 euro, czyli o 6 euro więcej niż przed pożarem.
O nieplanowanym, lecz koniecznym remoncie wieży południowej poinformowało Centrum Zabytków Narodowych, zarządzające zwiedzaniem obiektu. Prace obejmowały wymianę dębowej podstawy dzwonnicy. Chociaż wieży południowej nie zniszczył pożar z 15 kwietnia 2019 roku, rok temu wykryto w niej uszkodzenia. Ogień dosięgnął natomiast drugą z wież – północną. Odrestaurowano ją w latach 2023–2024.
Wieże katedry Notre-Dame z nowymi atrakcjami do zobaczenia
Centrum Zabytków Narodowych zaprezentowało też nową, poszerzoną o dodatkowe atrakcje trasę zwiedzania wież katedry. Z tarasu wieży południowej na wysokości 69 metrów, będzie można zobaczyć, oprócz niecodziennej panoramy Paryża, fantastyczne kamienne stwory, które za sprawą XIX-wiecznej rekonstrukcji przysiadły na balustradach i rzygacze (znane też jako gargulce), czyli zwieńczone głowami zwierząt i ludzi zakończenia rynien, odprowadzających wodę deszczową z murów katedry, a także odtworzoną iglicę, która spłonęła w feralnym pożarze 6 lat temu.
Czytaj więcej
Po pięciu latach od pożaru, który zniszczył dach i część wnętrza katedry Notre-Dame w Paryżu, obiekt jest znów otwarty dla wiernych i turystów. Obiekt można zwiedzać za darmo, ale żeby się do niego dostać, lepiej zarezerwować sobie termin.
Nowością będzie także możliwość obejrzenia drewnianej konstrukcji dzwonnicy i podejścia do dzwonów – Marii i Emanuela. Ten ostatni uchodzi za jeden z piękniejszych w Europie, a swoją wielkością (2,63 metra, 13 ton) ustępuje tylko temu z paryskiej bazyliki Sacré-Cœur. Trasa będzie też wzbogacona o nową ścieżkę dźwiękową i historyczne informacje z dziejów katedry.