Podczas sesji UNESCO, która w tym roku odbyła się od 6 do 16 lipca w Paryżu pod przewodnictwem Bułgarii, Komitet Światowego Dziedzictwa oodjął decyzję o wpisaniu na prestiżową listę 26 nowych obiektów. Wcześniej rozpatrzył 32 nominacje.
Europa: Zamki, pałace, grobowce i megality
Wśród nowych obiektów europejskich znalazł się zespół czterech bawarskich rezydencji Ludwika II: Neuschwanstein (najbardziej rozpoznawalny, odwiedzany przez ponad milion turystów rocznie), Linderhof, Schachen i Herrenchiemsee. Wszystkie wzniesione zostały w drugiej połowie XIX wieku, a inspiracją dla ich budowniczych były romantyzm, eklektyzm, opery Ryszarda Wagnera i architektura Wersalu.
Kolejnym europejskim obiektem są granitowe megality z epoki neolitu we francuskiej Bretanii. Ułożone w rzędach i kręgach, powstały w tym samym okresie co brytyjskie Stonehenge. UNESCO uznało je za jeden z najciekawszych prehistorycznych zabytków w Europie, choć ich przeznaczenie pozostaje nieznane.
Listę nowych europejskich wpisów uzupełniają nadbałtyckie klify Møns Klint na wyspy Møn w Danii, kompleksy pałacowe w Knossos, Fajstos, Malii i Kato Zakrosna Krecie z okresu największego rozkwitu kultury minojskiej (lata 2000-1700 p.n.e.), a także wykute w skale grobowce na Sardynii, których wiek datuje się na około 5 tysięcy lat.
Czytaj więcej
963 miliony funtów egipskich, czyli około 19,4 miliona dolarów, kosztować będzie nowa aranżacja p...