Traveldata: Wakacje 2020 w (wysokiej) cenie

Fot. Filip Frydrykiewicz

Rok do roku najbardziej drożeją wakacje na Wyspach Kanaryjskich – o 353 złote. Niewiele mniej na Cyprze i w Portugalii. O co najmniej 200 złotych skoczyły też wycieczki do Egiptu, Grecji i Turcji.

W minionym tygodniu wycieczki z wylotami między 3 i 9 sierpnia 2020 roku z biurami podróży podrożały średnio o 25 złotych (w poprzednich tygodniach średnia cena rosła o 26, 6 i 4 złote) – podaje Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata w cotygodniowym raporcie.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Ćwierć tysiąca złotych za ferie więcej

Najmocniej podskoczyła cena wakacji na Kos – średnio o 246 złotych. Dużo też drożały wyjazdy na Lanzarote i do Albanii – o 126 i 89 złotych. Z kolei największe spadki cen w ostatnim tygodniu odnotowały Portugalia – o 171 złotych, Maroko – o 79 złotych i Teneryfa – o 54 złote. W wypadku tych dwóch ostatnich kierunków poprzednio odnotowano jednak duży wzrost, obniżki były więc w dużym stopniu jedynie korektą.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.

Ostatni tydzień przyniósł kolejny i ponownie dość istotny wzrost cen wycieczek. Tym razem jednak najbardziej wzrosła średnia cena wycieczek jednego taniejącego ostatnio kierunku, czyli Bułgarii – o 56 złotych, mniejsza była skala zwyżek do Turcji i Egiptu – o 48 i 33 złote, a najmniejsza tych kierunków, które w poprzednim zestawieniu drożały najbardziej, czyli Grecji i Wysp Kanaryjskich – o 36 i 34 złote.

Wyspy w czołówce wzrostów

To samo badanie, ale tym razem odniesione do cen sprzed roku, wykazało, że tegoroczna średnia cena wyjazdów była wyższa o 224 złote (w poprzednich tygodniach ceny były większe od cen sprzed roku o 198 złotych i dwa razy z rzędu o 207 złotych). Największy wzrost cen wycieczek ponownie odnotowano w odniesieniu do Kos – o 479 złotych. Bardzo istotne zwyżki rocznych cen miały miejsce w wypadku Lanzarote i Teneryfy – średnio o 456 i 350 złotych. Nie odnotowano spadku średniej ceny wycieczek w żadnym z 24 badanych kierunków.

Jak zauważa autor raportu, prezes Traveldaty Andrzej Betlej, ceny paliwa lotniczego sprzyjały organizatorom wyjazdów. Nie można tego jednak powiedzieć o relacji złotego do euro i dolara. Cena paliwa lotniczego utrzymywała się na wyraźnie niższym poziomie niż przed rokiem. W zeszłym tygodniu wyniosła 2,63 zł za litr wobec 2,83 zł za litr przed rokiem, czyli była mniejsza o 7,1 procent. Kurs polskiej waluty był jednak słabszy średnio o 0,5 procent. „W rezultacie wspólny wpływ obu tych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek wyniósł w przybliżeniu minus 5 – minus 15 złotych.

Rok do roku najbardziej drożały wakacje na Wyspach Kanaryjskich – aż o 353 złote. Ceny wyjazdów na te wyspy rosną dość systematycznie, ale trzeba pamiętać, że na skalę wzrostu istotny wpływ ma stosunkowo niska baza sprzed roku, gdyż o tej samej porze rok temu ceny notowały tam spadek o 130 złotych – wyjaśnia Betlej.

Na drugim miejscu pod względem podwyżki znalazł się Cypr ze zmianą średniej ceny o 344 złotych. Na trzecim miejscu uplasowała się Portugalia – 331 złotych. A kolejne było Maroko z ceną większą o 275 złotych.

Tak popularne kierunki jak Egipt, Grecja i Turcja też mocno drożały – o 234, o 196 i o 131 złotych. Umiarkowany wzrost rocznych cen odnotowano w wypadku Malty i w Albanii – o 141 i 132 złote.

Wyraźnie najmniejszą skalę rocznego wzrostu cen widać było w wypadku wyjazdów na lato 2020 do Bułgarii – o 59 złotych.

Rainbow i Grecos nie szaleją

W porównaniach średnich cen wycieczek październikowe ceny najmniej wzrosły w Rainbow i Grecosie – po około 80 złotych. Pozostali organizatorzy mieli wyższe ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 150 złotych (Prima Holiday, Sun & Fun i Best Reisen) do około 290 złotych.

W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i trzech kategorii hoteli, na pierwszym miejscu nadal znajdował się TUI Poland z liczbą 39 ofert. Organizator ten wyprzedził dwa biura plasujące się ex aequo – Itakę z 24 ofertami i Exim Tours z 24 ofertami. Kolejny był Coral Travel z liczbą 18 ofert.

Najtaniej wycieczki do Grecji sprzedawały w zeszłym tygodniu Itaka (11 ofert) i Grecos i TUI Poland (po 8). Turcja najtańsza była w Coralu Travel (6), Itace i TUI Poland (po 3). Na wakacje na Wyspy Kanaryjskie taniej niż u konkurencji można było kupić wyjazd w TUI Poland (10), Itace i Rainbow (po 5), a do Egiptu w Coralu Travel (6), TUI Poland (4) i Sun & Funie (3 oferty). Jeśli chodzi o Tunezję to najwięcej atrakcyjnych ofert miały Exim Tours (5), TUI Poland i Coral Travel (po 3). W Bułgarii natomiast w niskich cenach przodowały TUI Poland (3) i Exim Tours (2) – wymienia autor opracowania.

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Grecji i Tunezji, biuro Rainbow na Wyspach Kanaryjskich, Itaka w Turcji, a Coral Travel w Grecji i Tunezji kontynentalnej.

Na koniec Traveldata ujęła w tabeli biura podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Zachowała w badaniu porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.

Na czele zestawienia widnieje te same biura – TUI Poland i Grecos. Zajmujące trzecią pozycję biuro Best Reisen, które wobec poprzedniego zestawienia dość istotnie podniosło ceny, przesunęło się poza tabelę. Z powodu niedużych obniżek cen wycieczek do zestawienia powróciło biuro Exim Tours (na pozycję piątą), a z pozycji czwartej na trzecią awansował Coral Travel.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amadeus, Chrome River i Bosch: rusza współpraca

Bosch rozpoczyna cyfryzację obsługi podróży służbowych pracowników. Koncern wdroży system rezerwacji Amadeusa. Będzie on ...

Amerykanie wzmacniają ochronę kolei

Amerykańskie władze zapowiadają wzmocnienie kontroli bezpieczeństwa szlaków kolejowych. To odpowiedź na apele organizacji terrorystycznych ...

Brytyjskie biura podróży tną ceny

Nawet ponad 50 procent sięgają przeceny wyjazdów na sierpień u brytyjskich touroperatorów, takich jak ...

Lotnisko w Monachium najlepsze w Europie

Porty lotnicze Monachium, Helsinek i Tallina są najwygodniejsze, gdy trzeba poczekać na samolot – ...

Grupa TUI – uziemione boeingi ciągną zyski w dół

– Mimo trudnych warunków rynkowych, dobrze sobie radzimy pod względem operacyjnym – mówi prezes ...

Małopolska coraz więcej zarabia na gościach

W zeszłym roku Małopolskę odwiedziło 16,7 miliona turystów. Zostawili 14,3 miliarda złotych. To nowy ...