Traveldata: Ćwierć tysiąca złotych za ferie więcej

Fot. AFP

O 259 złotych wzrosła średnia cena wyjazdu na zimowe ferie w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku. Najtańsze oferty były w biurach podróży TUI Poland, Primie Holiday i Best Reisen.

Badanie Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata pokazuje, że ferie z biurem podróży w okresie 10-16 lutego 2020 potaniało w ostatnim tygodniu o 12 złotych. Jak pisze prezes Traveldaty Andrzej Betlej najwięcej spadła średnia cena wyjazdu do Portugalii – o 92 złote . Również wypoczynek na Dżerbie i Gran Canarii był sporo tańszy – o 79 i 71 złotych.

Największe zwyżki Traveldata odnotowała w wypadku podróży zimowej na Lanzarote i Maltę (poprzednio na tych kierunkach były duże spadki) – o 87 i 50 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu Traveldata ilustruje mapą, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia na wykresie niżej.

Jak pisze Betlej, w minionym tygodniu ceny wyjazdów do dwóch najpopularniejszych miejsc zimowego wypoczynku, czyli do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie, zmieniły się stosunkowo niewiele – spadły średnio o 34 złote w wypadku Egiptu i wzrosły o 18 złotych w odniesieniu do Kanarów. W ostatnich dwóch tygodniach w obu tych kierunkach odnotowano całkiem znaczące wzrosty – w Egipcie o 115 złotych, a na Wyspach Kanaryjskich o 234 złote. W wypadku pozostałych kierunków zmiany były wyraźnie mniejsze.

Ćwierć tysiąca w górę

Z porównania cen tegorocznych, z ostatniego tygodnia, z cenami sprzed roku wynika z kolei, że wyjazd z biurem podróży w okresie między 10 a 16 lutego 2020 roku kosztował w tym roku średnio o 259 złotych więcej niż rok temu. To duża różnica, chociaż utrzymująca się od kilku tygodni, można powiedzieć, ponieważ w poprzednich zestawieniach ceny też były wyższe – o 96, 266 i 255 złotych.

„Poprzednie przejściowe duże obniżenie się skali wzrostu cen w porównaniu rocznym (z 266 do 96 złotych) wynikało ze znacznego podwyższenia bazy odniesienia sprzed roku, które było w przeważającej mierze skutkiem ówczesnych znacznych zwyżek cen na kierunkach egipskich i kanaryjskich w biurze TUI Poland, zaś obecnie sytuacja wróciła już do obserwowanej wcześniej normy” – wyjaśnia ekspert z Traveldaty.

Podwyżki są większe – wskazuje Betlej – niż wynikałoby to ze wzrostu kosztów organizatorów wyjazdów. Ceny paliwa lotniczego utrzymały się na znacząco niższym poziomie niż przed rokiem i w minionym tygodniu wyniosły 2,63 złotych za litr wobec 2,88 złotych za litr przed rokiem, co oznacza spadek o 8,7 procent (przed tygodniem i dwoma tygodniami spadki wyniosły 12 i 12,3 procent). Zarazem złoty w zestawieniu z euro i dolarem był słabszy rok do roku o około 0,4 procent. W rezultacie wpływ ceny paliwa i różnicy kursów był korzystny dla organizatorów i wyniósł między minus 25, a minus 35 złotych.

Spośród najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) nieco większy wzrost rok do roku osiągnęła średnia cena wypoczynku w Egipcie, było to 177 złotych. Przy czym najbardziej podniosła się cena wycieczek do Marsa Alam – o 277 złotych. Najmniej natomiast do kurortów na Synaju – o 83 złote.

Zimowy wyjazd na Wyspy Kanaryjskie średnio podrożał o 152 złote. W ich wypadku Fuerteventura i Teneryfa zdrożały ponad średnią, czyli o 250 złotych i 202 złote. A jedyny i to nieduży spadek ceny w tym ujęciu odnotowano na Gran Canarii – o 24 złote – opisuje Betlej.

Na mniej masowych kierunkach – dodaje autor opracowania – zdecydowanie największy wzrost średniej ceny wycieczek rok do roku odnotowano w Maroku – o 838 złotych. Z znaczne na Cyprze i Malcie – o 527 i 476 złotych. Znacznie bardziej umiarkowane były tym razem zwyżki średnich cen wyjazdów do Turcji i Portugalii – o 242 i 145 złotych.

Jedyna zniżka – 10 złotych

Jedyną i do tego bardzo niewielką zniżkę średniej ceny wyjazdów organizowanych przez dużych i średnich organizatorów, Traveldata odnotowała w ofercie biura TUI Poland – chodziło o 10 złotych. Relatywnie nieduży wzrost cen w skali roku zauważyła też w Primie Holiday i Best Reisen – o około 25 i 55 złotych. Średnie ceny w ofertach innych biur wzrosły od 115 (Sun & Fun) do prawie 380 złotych.

W bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 13 zimowych kierunków i trzech kategorii hoteli, kolejny raz pozycję lidera zajął TUI Poland z 15 najtańszymi ofertami. Przed Rainbow z 13 i Eximem Tours z 9 ofertami.

Najwięcej najniżej wycenionych wyjazdów do hoteli trzygwiazdkowych miał Rainbow, do czterogwiazdkowych Exim Tours i TUI Poland, a do hoteli pięciogwiazdkowych TUI Poland.

Jeśli najtańsze oferty ułożyć według kierunków, to do Egiptu najwięcej takich wyjazdów miały Rainbow i Best Reisen (po 4 oferty) i Prima Holiday (3 oferty). W wypadku Wysp Kanaryjskich były to Rainbow i TUI Poland (po 6 ofert) oraz Itaka (4 oferty).

„Należy zaznaczyć, że wysoka pozycja biura TUI Poland w tym ujęciu w dużej mierze wynika z tego, że posiada ono jako jedyne oferty na niektórych kierunkach (Lanzarote, Dżerba i Fuerteventura 5*), co daje mu aż siedem wskazań (na 15), podczas gdy na pozostałych kierunkach zajmuje pozycję drugą lub trzecią (zwykle za biurami Exim Tours i Rainbow)” – zaznacza Betlej.

Traveldata przedstawia też tabelę biur podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały klientom wyjazdy po przekrojowo najkorzystniejszych cenach. Zestawienie powstało z zachowaniem ścisłej porównywalności oferowanych kierunków. A zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.

W zestawieniu pierwszej piątki touroperatorów odnotowano tylko jedną zmianę wobec zestawienia sprzed dwóch tygodni. – Exim Tours i Rainbow zamieniły się na pozycjach trzeciej i czwartej. W tym pierwszym biurze ceny wzrosły w nieco mniejszym stopniu niż w drugim. Na czele całego zestawienia nadal widnieją natomiast Best Reisen i Sun & Fun, które swoje pozycje zawdzięczają korzystnym cenom podróży do Egiptu, chociaż Best Reisen dodatkowo też na Maltę.

Ryanair i Wizz Air trzymają wysokie ceny

Traveldata, która bada też ceny przelotów tanimi linami lotniczymi, sporządza na tej podstawie wykresy. Grubsza linia oznacza w nich średnie ceny przelotów w czasie obecnych ferii zimowych (m.in. w woj. mazowieckim), a cieńsza w poprzednim sezonie zimowym. Zielone pole między liniami oznacza spadek cen rok do roku, a czerwone ich wzrost. Na wykresach uwzględniła jedynie rejsy, które występowały w obu tych sezonach jednocześnie (21 połączeń w Ryanairze i 11 w Wizz Airze).

W Ryanairze w ostatnich dwóch tygodniach ponownie w największym stopniu zdrożały, licząc rok do roku, ceny biletów do Portugalii – średnio o 262 złote. Wyraźnie mniej przewoźnik podniósł ceny lotów do Włoch, Grecji i Hiszpanii – odpowiednio o 85, 84 i 75 złotych.

Wizz Air dość znacznie podniósł ceny rejsów do Włoch – średnio o 206 złotych. Jednocześnie mocno opuścił do Hiszpanii – o 532 złote. Podobnie jak miało to już miejsce w poprzednim sezonie zimowym z zestawiania zniknęły kierunki portugalskie, z których Wizz Air zrezygnował (połączenia do Lizbony i Porto zarówno z Warszawy jak i z Katowic) – opisuje Betlej.

Jak zastrzega autor, ceny bieżące mogą w najbliższych sezonach zimowym i letnim zmieniać się nieco inaczej niż dotąd, już od wielu miesięcy bowiem tani przewoźnicy ograniczają tempo ekspansji w Polsce, jeśli chodzi o kierunki stricte turystyczne. Widać również, że skupiają się na miesiącach największego ruchu turystycznego.

Najistotniejszą zmianą w tym sezonie zimowym jest redukcja liczby połączeń na Wyspy Kanaryjskie z ośmiu tygodniowo w sezonie 2018/19 do jedynie sześciu w sezonie 2019/20, choć skala redukcji jest w tym sezonie mniejsza niż miało to miejsce przed rokiem, gdy liczba rejsów na tym kierunku spadła z 12 do 8 tygodniowo.

Osłabianie ekspansji na rynku polskim może wynikać z chęci wykorzystania w Europie Zachodniej sytuacji po upadku Thomasa Cooka i jego linii lotniczej oraz wynikającej z przedłużającego się uziemienia boeingów 737 Max – wyjaśnia prezes Traveldaty.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemieccy touroperatorzy kuszą prowizją

Co najmniej 10 procent prowizji już od pierwszej rezerwacji to powód, dla którego agenci ...

FlixBus włącza do siatki kraje bałtyckie

Flix Bus uruchamia pięć regularnych linii, które połączą Tallinn, Rygę, Wilno i Kowno z ...

Huragan Harvey – zamknięto lotnisko w Houston

Co najmniej dwie osoby zginęły, a kilkanaście odniosło obrażenia w stanie Teksas po przejściu ...

Wiedeńskie Muzeum Świata znów otwarte dla gości

Po trzech latach przebudowy i renowacji, przy wiedeńskim Heldenplatz, ponownie otwarto Muzeum Świata (Weltmuseum) ...

Pilot zapalił w kokpicie – pasażerowie przeżyli dramatyczne chwile

Media w Pekinie ujawniły, co było przyczyną gwałtownej utraty wysokości przez samolot podczas jednego ...

Ibis na Roztoczu jak leśniczówka z kominkiem

Inspiracją dla twórców wystroju nowo otwartego ibisa Styles w Tomaszowie Lubelskim były Puszcza Solska ...