Jej zdaniem przemyślenia na nowo wymaga system zwany w skrócie POT-ROT-LOT, zbudowany na ustawie o Polskiej Organizacji Turystycznej. – System zarządzania destynacjami turystycznymi i markami, kwestie ról Polskiej Organizacji Turystycznej, regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych, nie jest dokończony. To jest wielki problem, którego ministerstwo nie dostrzega i nie rozwiązuje, chociaż dostało od Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych materiał na ten temat. Zanim zaczniemy promować te szlaki, musimy rozwiązać problem zarządzania nimi – konkludowała Sikorska.
Nie zgodził się z nią Rafał Szmytke, który uważa, że obecne uregulowania prawne wystarczą, żeby podołać wskazanym przez Sikorską zadaniom, tyle że nie ma chętnych do skorzystania z nich, bo to wymaga współpracy ponadregionalnej i międzyresortowej. Temu może pomóc tworzona właśnie strategia, która powinna uruchomić takie mechanizmy.
Jak przyznała Dorota Lachowska, lista nierozwiązanych problemów ujawnia słabość i rozproszenie branży turystycznej. Nie ma ona na tyle silnego głosu, by wymusić racjonalne ich realizowanie przez polityków i urzędników.
Mniej optymizmu odnośnie do tworzenia strategii miał Krzysztof Celuch, rektor Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie. Zwrócił uwagę, że opracowanie strategii dla turystyki ministerstwo zamierza powierzyć jednej z pięciu największych firm konsultacyjnych na świecie. Tymczasem „żadna z nich nie ma departamentu, który by się specjalizował w turystyce” dlatego kluczowa jest współpraca z ekspertami, którzy wesprą ten proces plus wykorzystanie materiału z kilkunastu podstrategii sektorowych, przygotowywanych obecnie przez samą branżę.
Celuch poruszył też temat gości z Afryki i Azji, którzy mogliby częściej odwiedzać Polskę, szczególnie uczestniczyć w organizowanych tu międzynarodowych kongresach i konferencjach, gdyby nie trudności, jakie napotykają w uzyskaniu wiz do naszego kraju. Polskie miasta przegrywają w tej konkurencji z Pragą i Budapesztem.
Rekomendacja Klubu Polskiej
Turystyki
Klub Polskiej Turystyki o rekonstrukcji rządu i roli turystyki
"Z uwagą i nadzieją przysłuchujemy się zapowiedzi Pana Premiera Donalda Tuska rekonstrukcji rządu, która ma przynieść nowy impuls polityce państwa i wiązać się z lepszą organizacją pracy Rady Ministrów. Jako przedstawiciele środowiska ludzi zawodowo związanych z polską turystyką, korzystając z okazji chcielibyśmy przypomnieć o ważnej dla polskiej gospodarki roli polskiej turystyki, która przysparza 5 procent polskiemu Produktowi Krajowemu Brutto i zapewnia około 900 tysięcy miejsc pracy, i zarekomendować kilka kierunkowych rozwiązań, służących jej przyszłości.
1. Klub Polskiej Turystyki wyraża nadzieję, że niezależnie od nowego kształtu rządu, prace nad projektami legislacyjnymi, prowadzonymi aktualnie przez Departament Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki, a mającymi służyć rozwojowi turystyki, jak nowa strategia dla turystyki do roku 2030, projekty nowelizacji ustawy o imprezach turystycznych czy stanowisko rządu wobec zmian w unijnej dyrektywie o turystyce zorganizowanej, będą płynnie kontynuowane i prowadzone zgodnie z obecnym ich duchem i celami.
2. W trosce o harmonijny rozwój turystyki i wzmacnianie jej roli i marki na świecie wyrażamy przekonanie, że po zmianach w ramach nowego otwarcia i przemyślenia polityki państwa, przyszły resort odpowiedzialny za turystykę, powinien powrócić do konsultowania postulowanej od dawna przez naszą branżę kwestii wprowadzenia opłaty turystycznej.
3. Oczekujemy podjęcia przez nowe kierownictwo resortu odpowiedzialnego za turystykę tematu wzmocnienia promocji polskiej turystyki w kraju i za granicą.
4. Oczekujemy powrotu do prac nad regulacjami służącymi uporządkowania zasad najmu krótkoterminowego.
5. Z zadowoleniem przyjęlibyśmy także powrót do debaty o zmodernizowaniu przepisów regulujących funkcjonowanie promocji turystycznej w Polsce, w tym szczególnie nowej roli Polskiej Organizacji Turystycznej i jej współpracy z lokalnymi i regionalnymi organizacjami turystycznymi. Jest to niezbędne w czasach nowych wyzwań rynku turystycznego i roli Polski na turystycznej mapie Europy i świata.
6. Postulujemy powrót do tradycji powoływania przez ministra właściwego do spraw turystyki międzyresortowego zespołu ds. turystyki, którego robocze spotkania mogłyby ułatwiać przepływ informacji i współpracę służącą wszystkim zainteresowanym".
Posiedzenie Klubu Polskiej Turystyki. Od lewej: Izabela Stelmańska, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Krzysztof Celuch, rektor Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie, Andrzej Hulewicz, prezes Mazurkas DMC Poland, Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki (zasłonięty), członek zarządu Europejskiej Organizacji Związków Agentów Turystycznych i Biur Podróży Unii Europejskiej, Filip Frydrykiewicz, redaktor serwisu Turystyka.rp.pl, Piotr Henicz, wiceprezes Itaka Holdings, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki, Dorota Lachowska, dyrektor biura Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Agnieszka Sikorska, dyrektor biura Śląskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Foto: Turystyka.rp.pl
*Klub Polskiej Turystyki to zgromadzenie laureatów nagrody przyznawanej co roku przez redakcję „Rzeczpospolitej” i serwis dla branży turystycznej Turystka.rp.pl – Orły Turystyki „Rzeczpospolitej”. Przedsiębiorców i ekspertów szczególnie zasłużonych dla turystyki i całej branży turystycznej.
Inauguracyjne spotkanie Klubu odbyło się w lutym. W drugiej naradzie, w czerwcu tego roku, wzięli udział: Izabela Stelmańska, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Krzysztof Celuch, rektor Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie, Andrzej Hulewicz, prezes Mazurkas DMC Poland, Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki, członek zarządu Europejskiej Organizacji Związków Agentów Turystycznych i Biur Podróży Unii Europejskiej, Filip Frydrykiewicz, redaktor serwisu Turystyka.rp.pl, Piotr Henicz, wiceprezes Itaka Holdings, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki, Dorota Lachowska, dyrektor biura Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Agnieszka Sikorska, dyrektor biura Śląskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.