Albania napędza wczesną sprzedaż wakacji

Pixabay

O 60 procent wzrosła w porównaniu z zeszłym rokiem liczba Polaków, którzy w biurach podróży kupili już tegoroczne wakacje. Przebojem lata będzie Albania – opisuje Travelplanet.pl

Z danych rezerwacyjnych Travelplanet.pl wynika, że do połowy marca na rezerwację wakacji (wyjazdy od 16 czerwca do 15 września) zdecydowało się o 58 procent klientów biur podróży więcej niż w tym samym czasie rok temu.

Średni koszt wakacji wynosi około 2,6 tysiąca złotych, czyli jest o około 300 złotych (13 procent) większy niż podczas rezerwowania wypoczynku rok temu. – Najwidoczniej klienci biur podróży doszli do wniosku, że jeśli później kupią wakacje, to będzie raczej drożej niż taniej – komentuje, cytowany w komunikacie prasowym, Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i sprzedaży internetowej Travelplanet.pl. – Zwłaszcza że obecnie turyści zwracają uwagę nie tylko na kierunek i standard hotelu, lecz także na inne udogodnienia, jak np. zjeżdżalnie wodne, animacje dla dzieci, położenie względem plaży lub centrum miejscowości itp. Na ostatnią chwilę trudno znaleźć miejsce spełniające wiele kryteriów – dodaje. Przypomina też, że klienci Travelplanet.pl, którzy założą konto w eurobanku, mogą liczyć na obniżenie kosztu wyjazdu nawet o tysiąc złotych.

Damasiewicz podkreśla, że turystyczny boom, zapoczątkowany we wrześniu zeszłego roku, nie słabnie. – Dotyczy on zwłaszcza krajów naszego regionu: Czech, Słowacji, Węgier i Niemiec – wylicza. – Ten popyt stymuluje ceny, ale przede wszystkim rodzi u turystów uzasadnione obawy o dostępność wymarzonych miejsc na wakacje – dodaje.

Jak podaje Travelplanet.pl, ogromny popyt na Grecję utrzymuje się od kilku sezonów i wciąż rośnie. Dość powiedzieć, że swoje greckie wakacje zarezerwowało do połowy marca o prawie 70 procent turystów więcej niż w tym samym czasie rok temu. Bułgaria ma duże szanse na powtórzenie ubiegłorocznego sukcesu i zajęcia drugiego miejsca w rankingu popularności. Na jej korzyść działa fakt, że bułgarskie wakacje – najtańsze spośród pierwszej dziesiątki – będą tam nawet ciut tańsze niż zeszłego lata. Teraz jednak na drugim miejscu zestawienia wciąż jeszcze znajduje się Hiszpania.

– Pierwsza trójka w rankingu pokazuje, że wśród polskich turystów nastąpiło trwałe przeorientowanie wakacyjnych preferencji na kraje europejskie i w miarę trwały odwrót od krajów arabskich – komentuje Radosław Damasiewicz. – Widać jednak że Turcja i Egipt odzyskują zaufanie turystów. Na szczególną uwagę zasługuje wysoka pozycja Albanii (6. miejsce w rankingu – red.) i ogromny wzrost jej popularności. To bardzo modny od zeszłego lata kraj, w którym wakacje można spędzić za rozsądne pieniądze – dodaje.

Wzrost rezerwacji letnich wakacji w biurach podróży jest znaczny, ale na jego tle blado wypada liczba rezerwacji wakacji dla dzieci i młodzieży szkolnej. Liczba tego typu rezerwacji wzrosła (rok do roku) o niecałe 9 procent, a udział w całej puli wakacyjnych wyjazdów spadł z ok. 22 do 15 procent.

– Tegoroczne wczesne rezerwacje nie przesądzają jeszcze o braku wpływu rządowego programu 500+ na turystykę z biurami podróży – zastrzega Radosław Damasiewicz. – Ostateczną odpowiedź dadzą wyniki po zrealizowanych wyjazdach w lecie. Klienci biur podróży najchętniej zabierają dzieci na wakacje do Turcji, Grecji i Egiptu. To od lat rodzinne kierunki. Najmniej chętnie całe rodziny podróżują do Chorwacji i Portugalii. W pierwszym wypadku może przesądzać specyfika podróży – nad Adriatyk najchętniej podróżujemy samochodem, co dla dzieci może być uciążliwe. W drugim – najwyższy koszt imprezy turystycznej spośród dziesięciu najbardziej popularnych kierunków – dodaje.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Włoska komunikacja częściowo sparaliżowana strajkiem

Komunikacja lotnicza, kolejowa i miejska we Włoszech została częściowo sparaliżowana z powodu strajku, ogłoszonego ...

Szykują się nowe strajki w lotnictwie

Na lotniskach Włoch, Francji i Niemiec szykuje się kolejna fala strajków. Linie lotnicze i ...

Turyści na wózkach też chcą zwiedzać świat

– Potrzeba podróżowania u osób z niepełnosprawnością stale rośnie, podobnie jak chęć odkrywania świata ...

Nowy dyrektor hotelu lotniskowego w Krakowie

Kaja Wachowska, dotychczasowy kierownik sprzedaży i marketingu w hotelu Hilton Garden Inn Kraków Airport, ...

Travel Service właścicielem CSA

Czeska linia lotnicza Travel Service stała się większościowym udziałowcem narodowego przewoźnika Czech Airlines, CSA ...

Betlej: Touroperatorzy w gęstniejącej mgle

Choć ten rok w turystyce wyjazdowej zapowiada się bardzo interesująco, o przebiegu sprzedaży ofert ...