Nowe godziny lotu nie zmarnują urlopu

AFP

Przy zmianie godzin przelotu klient może żądać zwrotu pieniędzy za niewykorzystane świadczenia, a nie odszkodowania za zmarnowany urlop – zadecydował niemiecki sąd

Jak informuje portal Gloobi.de, przy znaczącej zmianie godzin lotu klient może co prawda domagać się obniżenia ceny (zwrotu części kosztów) za świadczenia, z których korzystał w wymiarze krótszym niż początkowo gwarantowała to umowa, nie ma jednak prawa do rekompensaty za zmarnowane wakacje. Taką decyzję wydał sąd w Monachium, rozpatrujący sprawę klientki, której touroperator przesunął wylot o 12 godzin później. Turystka miała początkowo lecieć na tydzień do Antalyi, zaczynając podróż 18 grudnia o godzinie 1.30 w nocy z Hanoweru. Lot został przesunięty na 12.50, w wyniku czego do Turcji przyleciała o 18.10, a nie o 7 rano, jak to było wcześniej zaplanowane. Skarżąca chciała skorzystać z innego rejsu, który startował o dogodniejszej porze i zażądała bezpłatnej zmiany rezerwacji. Biuro podróży odmówiło jednak spełnienia jej prośby.

Klientka po powrocie poprosiła biuro o obniżenie ceny wycieczki o 173,25 euro (za cały wyjazd zapłaciła 792 euro). Ponadto chciała uzyskać rekompensatę, ponieważ w jej opinii, wyjazd został popsuty. Sąd w Monachium częściowo przychylił się do wniosku i przyznał jej odszkodowanie w wysokości 34,65 euro za opóźnienie lotu. Sędzia uznał, że za każdą godzinę spóźnienia należny jest zwrot w wysokości 5 procent dziennych kosztów wyjazdu. W tym przypadku było to 99 euro. Sąd nie zgodził się natomiast z argumentacją, że doszło do znaczącego pogorszenia urlopu, ponieważ klientka dotarła do celu tego samego dnia, który był zapisany w umowie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Peter Pullem nowym dyrektorem w Lufthansie

Peter Pullem został mianowany nowym starszym dyrektorem ds. sprzedaży w Europie Centralnej, Wschodniej i ...

Udany sezon lotniska Szczecin-Goleniów

Port lotniczy Szczecin-Goleniów obsłużył w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku 22 procent pasażerów więcej, ...

EKUZ – czym jest karta EKUZ, jak ją wyrobić i co daje?

Zatrucie pokarmowe, nagła choroba, udar słoneczny czy wypadek – podczas zagranicznych wakacji mogą się ...

Ryanair znosi opłatę za zmianę rezerwacji

Pasażerowie, którzy zarezerwują lot Ryanairem na październik lub listopad, będą mogli bezpłatnie zmienić termin ...

Więcej ekologii i technologii – nowe zasady oceny hoteli

Z początkiem czerwca zaczęły obowiązywać nowe zasady klasyfikowania hoteli Hotelstars Union, które będą musiały ...

Hotelarze obawiają się, że bon im nie pomoże

Prawie połowa właścicieli obiektów noclegowych uważa, że bon turystyczny pomoże im przetrwać kryzys związany ...