Itaka odnowiła gwarancję

Filip Frydrykiewicz

Biuro podróży Itaka, największe w kraju, uzyskało gwarancję ubezpieczeniową na kolejny rok działalności – zabezpieczenie wynosi 240 milionów złotych

Gwarancji udzieliło polskie biuro niemieckiej firmy Europäische Reiseversicherung, tej samej, która ubezpiecza Itakę od lat. Nie licząc gwarancji TUI Poland (318 mln złotych), którą touroperator ten dostaje niejako przy okazji ubezpieczenia całego koncernu, to największa na polskim rynku gwarancja ubezpieczeniowa. Jest większa o 15,4 procent od obowiązującej jeszcze do 15 września gwarancji wynoszącej 208 mln złotych.

Zarazem Itaka pod koniec sezonu podniosła tę ostatnią do 255 mln złotych. Jak mówi wiceprezes biura podróży Piotr Henicz, Itaka stosuje zasadę, że lepiej gwarancję powiększyć w trakcie sezonu, jeśli okaże się za niska w stosunku do bieżących przychodów, niż ją przestrzelić, bo wtedy ubezpieczyciel nie zwraca pieniędzy z opłaty.

Gwarancja to obowiązkowe zabezpieczenie jakie musi mieć każdy organizator turystyki. Jego wielkość zależy od zadeklarowanych przez firmę przychodów ze sprzedaży usług turystycznych i od wielkości pobieranych zaliczek.

Gwarancja służy ubezpieczeniu wpłaconych przez klientów pieniędzy na wypadek niewypłacalności biura podróży. Od zeszłego roku dodatkowym zabezpieczeniem są składki przekazywane przez touroperatorów Turystycznemu Funduszowi Gwarancyjnemu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lotnisko Chopina otwiera bramki ABC

27 czerwca warszawskie Lotnisko Chopina uruchomi 20 bramek ABC (ang. Automated Border Control) do ...

Irlandia przyspiesza bicie serca

Najnowszy spot reklamowy Irlandii powstał w oparciu o liczbę uderzeń serca na minutę u ...

Na Wielkanoc Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania

Użytkownicy wyszukiwarki lotów Skyscanner, którzy planowali podróż na święta wielkanocne, najczęściej kupowali bilety do ...

Ryanair – więcej zimowych połączeń z Wrocławia

Na Sycylię, do Neapolu i Edynburga polecą z Wrocławia samoloty Ryanaira. A to jeszcze ...

Betlej: TUI inwestuje w (odległą) przyszłość

Czyżby koncern TUI już dzisiaj przeczuwał, że za 20 lat przemysł czasu wolnego będzie ...

Muzea wspólnie opowiedzą o Wiśle

Wystawy, zajęcia edukacyjne i publikacje składają się na projekt „Muzea Szlaku Wisły”. W inicjatywę ...