Do więzienia za fałszywą reklamację wypoczynku

Pixabay

15 i 9 miesięcy więzienia – taką karę nałożył brytyjski sąd na parę turystów, którzy próbowali wyłudzić od Thomasa Cooka odszkodowanie za rzekome zatrucia pokarmowe w czasie wakacji kupionych w tym biurze podróży

Problem fałszywych reklamacji, w których klienci domagają się odszkodowania za zatrucia pokarmowe, do jakich rzekomo miało dojść w czasie zagranicznych wakacji wykupionych u touroperatorów, urósł w Wielkiej Brytanii do gigantycznych rozmiarów. Media branżowe zorganizowały więc kampanię informacyjną na ten temat, a brytyjski MSZ informował na swojej stronie, że za próbę wyłudzenia odszkodowania grozi kara więzienia.

Teraz, jak informuje portal Travel Mole, sąd w Liverpoolu skazał parę turystów na więzienie. Paul Roberts i Deborah Briton twierdzili, że podczas wakacji, które spędzili z dziećmi na Majorce w 2015 i 2016 roku, wszyscy cierpieli na dolegliwości gastryczne. Reprezentowała ich firma prawnicza specjalizująca się w takich roszczeniach. Domagała się od touroperatora prawie 20 tysięcy funtów odszkodowania. Okazało się jednak, że na swoich profilach na Facebooku turyści zamieszczali podczas pobytu na Majorce posty o „fantastycznych wakacjach” i „dwóch tygodniach słońca, śmiechu i zabawy”.

Sąd skazał Robertsa na 15 miesięcy pozbawienia wolności, a Briton na 9 miesięcy. Jak powiedział sędzia David Aubrey, do osób dopuszczających się próby wyłudzenia pieniędzy przez fałszywe reklamacje musi dotrzeć informacja, że za takie czyny mogą trafić do więzienia.

Wyrok został wydany w dniu, w którym rząd brytyjski poprosił touroperatorów o informacje dotyczące nieuzasadnionych roszczeń klientów. Mają one pomóc w pracach nad nową ustawą regulującą kwestię reklamacji turystycznych.

Zdaniem rzecznika Thomasa Cooka wyrok pokazuje, jak poważny stał się ten problem. Jak opisuje, branża musi bronić siebie i większość swoich klientów przed mniejszością, która próbuje oszukać system. – Mamy nadzieję, że to jasna informacja dla wszystkich turystów z Wielkiej Brytanii: konsekwencje kłamania na temat doświadczeń za granicą mogą być bardzo poważne – ostrzega.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Były prezes Neckermanna otworzył własne biuro podróży

Nazywa się Nekera, ma siedzibę w dawnym salonie sprzedaży Neckermanna w Warszawie i oferuje ...

Wielki wieloryb na dziobie Cracovii

Kolorowa grafika przedstawiająca wieloryba zdobi dziób promu pasażersko-samochodowego Cracovia, który należy do Polskiej Żeglugi ...

Google oferuje wycieczki i atrakcje turystyczne

Użytkownicy nadal potrzebują rozwiązań, które pozwolą w jednym miejscu przeglądać atrakcje turystyczne odwiedzanych miejsc, ...

World Travel Show: Jak zjechać z K2 i zwiedzić Meksyk za 17 Zenitów

Można skosztować argentyńskiej yerby lub wychylić na rozgrzewkę kubek góralskiej… kurwicy, a także posłuchać ...

Zagrożenie lawinowe w Alpach i Pirenejach

We francuskich górach istnieje poważne zagrożenie zejścia lawin. Największe jest w Pirenejach i w ...

Ryanair gotów płacić odszkodowania

Kłopoty irlandzkiej linii odczuje 1,5 tysiąca polskich pasażerów, którzy kupili bilety na loty do ...