W biurach podróży zmiana kierunków

PZOT

Widać już wyraźnie, że zmienia się geografia wyjazdów polskich turystów. W tym roku najważniejsze dla nich kraje to Grecja, Turcja, Hiszpania, Egipt, Włochy, Bułgaria i Albania

Tymczasem rok temu o tej samej porze były to: Grecja, Hiszpania, Włochy, Bułgaria, Egipt, Austria i Kuba. Turcja była wtedy dopiero na 11 miejscu, za Albanią, która zajmowała pozycję ósmą. Takie informacje można wyczytać z raportów Polskiego Związku Organizatorów Turystyki opartych na danych z systemu rezerwacyjnego MerlinX*.

Skończyła się zdecydowana dominacja w tej stawce Grecji. O ile rok temu najważniejszymi celami lotów były głównie greckie wyspy – na pierwszym miejscu Heraklion, na drugim Zakintos, a na czwartym Korfu – o tyle teraz greckie lotniska zostały zepchnięte na dalsze miejsca. Widać ogromny skok popularności kierunków tureckich. Kolejność najchętniej wybieranych jest teraz następująca: Antalya, Hurghada, Zakintos, Marsa Alam i Bodrum. W pierwszej piątce mieszczą się więc dwa lotniska tureckie, czego nie było już od lat.

Natomiast w samym 49. tygodniu tego roku, którego dotyczy ostatnie podsumowanie PZOT, klienci biur podróży wybierali na wypoczynek: Grecję, Turcję, Hiszpanię, Egipt, Bułgarię, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Albanię, Austrię i Portugalię.

Ostatni tydzień przyniósł też – zgodnie z raportem – kolejny raz informację, że sprzedaż wyjazdów w biurach podróży była większa niż rok temu w tym samym czasie. Tym razem jednak wzrost był stosunkowo nieduży, jeśli pamiętać ostatnie cztery tygodnie, kiedy przekraczał 30 procent, i wyniósł 7,1 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Trochę lepiej od średniej rosła sprzedaż wyjazdów lotniczych, bo o 7,4 procent. Było ich zarazem 82,4 procent w ogólnej puli sprzedanych podróży. Imprezy autokarowe rosły o 7 procent, a te „z dojazdem własnym” o 4,7 procent.

Skumulowany wynik pokazuje, że nadwyżka sprzedanych na sezon rozpoczęty 1 listopada wyjazdów wynosi już 28,1 procent, w tym imprez lotniczych nawet 31,2 procent. To jednak gorszy wynik niż przed tygodniem, gdy nadwyżka wynosiła 30 procent, a w imprezach samolotowych 33,4 procent.

Ceny w ostatnim tygodniu nieco spadały. Różnice nie były jednak duże, chociaż zdarzały się wyjątki. Jak w wypadku Hurghady, do której wyjazdy w ciągu tygodnia potaniały o 15 procent, ze średniej 2157 złotych do 1845 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 49. tydzień roku, czyli okres od 4 do 10 grudnia 2017 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Mogą Ci się również spodobać

Koronawirus: Kolej spisuje pasażerów

Po liniach lotniczych i autokarowych także kolej włączyła się do systemu mającego pomagać w ...

W biurach podróży: Egipt tani niesłychanie

Ceny wyjazdów do Egiptu sięgnęły dna – można patetycznie ocenić, patrząc na dane z ...

Betlej: Koronawirus nadal w ofensywie

Gdyby polscy touroperatorzy mieli zyskać taką samą pomoc publiczną, jaką od niemieckiego rządu dostała ...

Weekend w hotelu za zdjęcie „Pięknej niepodległej”

1200 zdjęć zgłoszono do konkursu, którym Polska Organizacja Turystyczna uczciła 100-lecie niepodległości Polski „Piękna ...

GOPR: Warunki w Bieszczadach są trudne

W górnych partiach Bieszczad obowiązuje drugi – w pięciostopniowej, rosnącej skali – stopień zagrożenia ...

Betlej: Sztuczna inteligencja najlepsza na trzecią falę

Analiza danych przez sztuczną inteligencję lepiej zabezpieczy kraj przed trzecią falą pandemii niż narady ...