W biurach podróży zmiana kierunków

PZOT

Widać już wyraźnie, że zmienia się geografia wyjazdów polskich turystów. W tym roku najważniejsze dla nich kraje to Grecja, Turcja, Hiszpania, Egipt, Włochy, Bułgaria i Albania

Tymczasem rok temu o tej samej porze były to: Grecja, Hiszpania, Włochy, Bułgaria, Egipt, Austria i Kuba. Turcja była wtedy dopiero na 11 miejscu, za Albanią, która zajmowała pozycję ósmą. Takie informacje można wyczytać z raportów Polskiego Związku Organizatorów Turystyki opartych na danych z systemu rezerwacyjnego MerlinX*.

Skończyła się zdecydowana dominacja w tej stawce Grecji. O ile rok temu najważniejszymi celami lotów były głównie greckie wyspy – na pierwszym miejscu Heraklion, na drugim Zakintos, a na czwartym Korfu – o tyle teraz greckie lotniska zostały zepchnięte na dalsze miejsca. Widać ogromny skok popularności kierunków tureckich. Kolejność najchętniej wybieranych jest teraz następująca: Antalya, Hurghada, Zakintos, Marsa Alam i Bodrum. W pierwszej piątce mieszczą się więc dwa lotniska tureckie, czego nie było już od lat.

Natomiast w samym 49. tygodniu tego roku, którego dotyczy ostatnie podsumowanie PZOT, klienci biur podróży wybierali na wypoczynek: Grecję, Turcję, Hiszpanię, Egipt, Bułgarię, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Albanię, Austrię i Portugalię.

Ostatni tydzień przyniósł też – zgodnie z raportem – kolejny raz informację, że sprzedaż wyjazdów w biurach podróży była większa niż rok temu w tym samym czasie. Tym razem jednak wzrost był stosunkowo nieduży, jeśli pamiętać ostatnie cztery tygodnie, kiedy przekraczał 30 procent, i wyniósł 7,1 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Trochę lepiej od średniej rosła sprzedaż wyjazdów lotniczych, bo o 7,4 procent. Było ich zarazem 82,4 procent w ogólnej puli sprzedanych podróży. Imprezy autokarowe rosły o 7 procent, a te „z dojazdem własnym” o 4,7 procent.

Skumulowany wynik pokazuje, że nadwyżka sprzedanych na sezon rozpoczęty 1 listopada wyjazdów wynosi już 28,1 procent, w tym imprez lotniczych nawet 31,2 procent. To jednak gorszy wynik niż przed tygodniem, gdy nadwyżka wynosiła 30 procent, a w imprezach samolotowych 33,4 procent.

Ceny w ostatnim tygodniu nieco spadały. Różnice nie były jednak duże, chociaż zdarzały się wyjątki. Jak w wypadku Hurghady, do której wyjazdy w ciągu tygodnia potaniały o 15 procent, ze średniej 2157 złotych do 1845 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 49. tydzień roku, czyli okres od 4 do 10 grudnia 2017 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Mogą Ci się również spodobać

Pasażerowie United Airlines mocno poturbowani

Co najmniej dziesięć osób zostało rannych na pokładzie samolotu amerykańskich linii United Airlines, gdy ...

Grecos skompletował flotę (samolotów) na wakacje

Ryanair Sun i Aegean Airlines – z tymi dwoma liniami lotniczymi będzie w najbliższym ...

eSky rośnie dwucyfrowo

W 2018 roku Grupa eSky, agent turystyczny działający online, wypracowała prawie 1,5 miliarda złotych ...

W Warszawie powstanie hotel Best Western Plus

Otwarcie hotelu, który buduje się w warszawskiej dzielnicy Wawer przy ulicy Kosmatki 8/10, planowane ...

Niemcy coraz bliżej zagranicznych podróży

Nie łudźmy się, że biznes turystyczny szybko wróci do normalności, staramy się jednak, aby ...

Ryanair łączy loty

Irlandzka tania linia lotnicza wprowadza od dzisiaj na 27 trasach, w tym czterech z ...