Touroperatorzy ogłaszają klimatyczny stan wyjątkowy

Fot. AFP

15 touroperatorów z kilku krajów połączyło siły w nowym projekcie ekologicznym. Zobowiązują się do 2030 roku zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 55 procent w porównaniu z 2017 rokiem.

Tourism Declares to nowa inicjatywa osób pracujących w turystyce bądź angażujących się w ochronę środowiska, która zakłada obniżenie emisji dwutlenku węgla o 55 procent względem wartości zanotowanych w 2017 roku. Jak podaje niemiecki portal branżowy Reisereporter, do projektu przystąpiło 15 touroperatorów z różnych krajów, w tym tak znaczący jak Intrepid Travel z Australii, ale też niszowi, nieznani szerzej organizatorzy.

CZYTAJ TEŻ: Jedzenie w hotelach gorsze dla środowiska niż samoloty

Branża turystyczna odpowiada za 8 procent emisji gazów cieplarnianych na świecie. Jak mówi prezes Fairaway Travel z Niemiec, Dirk Radke, jeden z uczestników Tourism Declares, zrównoważony rozwój oznacza dbałość nie tylko o klimat czy ograniczenie produkcji dwutlenku węgla, ale też o to, żeby na turystyce korzystała lokalna społeczność, a kierunki turystyczne pozostały przyjaznymi miejscami do życia.

Autorzy projektu nie chcą, by był on tylko pustą deklaracją. Wszyscy, którzy chcą się do niego przyłączyć, muszą stworzyć w ciągu 12 miesięcy i opublikować klimatyczny plan ratunkowy. W każdym roku mają też obowiązek sprawdzać, w jakim zakresie założenia zostały zrealizowane i o ile, w przeliczeniu na klienta, udało się obniżyć emisję dwutlenku węgla. Uczestnicy Tourism Declares powinni też angażować się politycznie na rzecz ochrony środowiska.

Na przykład Fairaway Travel skompensował w 2019 roku emisję 2,3 tysiąca ton tego gazu, a 85 procent obrotu biura wpłynęło do lokalnych gospodarek. W tym roku firma chce wprowadzić pakiety wakacyjne w Europie w oparciu o połączenia kolejowe.

ZOBACZ TAKŻE: Zawstydzeni Szwedzi rezygnują z latania

Jak dotąd do projektu przystąpili Much Better Adventures, Intrepid Travel, Better Places, Responsible Travel, Explore, Exodus Travels, The Long Run, Adventure Travel Trade Association, The Blue Yonder, Headwater, Fairaway Travel, Wilderness Scotland i Wilderness Ireland.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Onam – indyjskie dożynki

Związane z legendą o królu-demonie Mahabali święto Onam, obchodzone w indyjskim stanie Kerala, staje ...

Linie lotnicze z Gabonu mogą już latać do Europy

Unia Europejska wykreśliła afrykański kraj z tak zwanej czarnej listy przewoźników lotniczych. Czarna lista ...

Grecja zapowiada kolejny wzrost w turystyce

Liczba turystów odwiedzających Grecję w tym roku zwiększy się jednocyfrowo, a przychody urosną dwucyfrowo ...

Rząd: Pięć filarów tarczy antykryzysowej

Dopłaty do wynagrodzeń, mikropożyczki i kredyty na dogodnych warunkach, przesunięcia spłat, możliwość odsunięcia w ...

W Grecji powstaje nowa linia lotnicza

Athens Spirit Airlines zacznie działać w kwietniu tego roku. Sześć samolotów składających się na ...

Na Lotnisku Chopina rośnie ruch międzynarodowy

W styczniu Lotnisko Chopina obsłużyło 1,12 miliona pasażerów, czyli o ponad 16 procent więcej ...