W poniedziałek ruszą pożyczki PFR-u dla touroperatorów

Paweł Niewiadomski, prezes PIT. Fot. Robert Gardziński

Od poniedziałku firmy rozliczające się na zasadzie VAT-marża nie będą już miały problemu ze złożeniem wniosku – informuje na Facebooku Polskiej Izby Turystyki jej prezes Paweł Niewiadomski.

Jeszcze w czwartek Niewiadomski alarmował w liście do wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, że wnioski przedsiębiorców turystycznych o pożyczki z tak zwanej tarczy finansowej dla firm poszkodowanych w wyniku kryzysu kornoawirusowego są przez Polski Fundusz Rozwoju odrzucane. PFR nie uznawał bowiem, jak pisał Niewiadomski, przychodów, którymi są jedynie uzyskane marże. Dotyczy to głównie biura podróży.

Jednocześnie o wzięcie pod uwagę specyfiki tej grupy zawodowej zabiegał u prezesa PFR Pawła Borysa sztab kryzysowy (teraz występujący częściej jako TUgether). Jak relacjonował koordynator sztabu Bartosz Bieszyński w piątek na facebookowym profilu TUgether, „zostało rozpracowane rozwiązanie dot. VAT marża przez PFR i KAS i od poniedziałku będzie z tym ok. szczegółowe info ma pojawić się na stronach PFR lada dzień”.

CZYTAJ: PIT alarmuje: Biura podróży nie mają dostępu do pożyczek

Prezes PIT pisze w swoim liście, że uzyskał zapewnienie prezesa PFR Pawła Borysa, że od poniedziałku wnioski przedsiębiorców, których przychodem jest VAT-marża będą uwzględniane. Wyjaśnia, że odrzucanie wniosków przedsiębiorców przez PFR było wynikiem technicznej niedoskonałości systemu. „Narzędzie weryfikacji obrotu osiągniętego w roku 2019 nie uwzględniało specyfiki przychodu związanego z organizacją imprez turystycznych i specyfiki rozliczeń VAT-marża”.

Dzisiejszy list prezesa PIT (źródło: profil PIT na Facebooku)

Szanowni Państwo,
Członkowie Polskiej Izby Turystyki,

pragnę uspokoić tych z Państwa, którzy od kilku dni zgłaszali obawy, a od środy faktyczne problemy przy składaniu wniosków do Polski Fundusz Rozwoju. Rzeczywiście wprowadzone narzędzie weryfikacji obrotu osiągniętego w roku 2019 nie uwzględniało specyfiki przychodu związanego z organizacja imprez turystycznych i specyfiki rozliczeń VAT-marża. Mechanizm odwoływał się bezpośrednio do deklaracji VAT-7 i pliku JPK a związane z tym było znaczące zaniżanie weryfikowanych obrotów w stosunku do stanu faktycznego. W wielu przypadkach takie rozwiązanie niemal wykluczało organizatorów turystyki z możliwości skorzystania z pomocy. Według informacji przekazanej przez Prezesa PFR, Pana Pawła Borysa od poniedziałku firmy rozliczające się na zasadzie VAT-marża nie będą już miały problemu ze złożeniem wniosku. Jednocześnie przypominam, że weryfikacja danych finansowych opiera się między innymi na ocenie pliku VAT_jpk. Według informacji przekazanej klientom przez niektóre banki wniosek powinien być składany minimum po 4 dniach a w przypadku deklaracji VAT kwartalnych nawet po 7 dniach od złożenia pliku VAT_jpk. Mam nadzieje, że wszystkie firmy turystyczne w najbliższych dniach będą mogły bez problemów złożyć wnioski o w/w pomoc finansowa tak potrzebna dla naszej branży.

Jednocześnie pragnę podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w rozwiązanie tego tak znaczącego dla turystyki problemu. Szczególnie za zaangażowanie i pomoc dziękuję Panu Marianowi Gheorghe Cristescu – Prezesowi Polski Holding Hotelowy. Bardzo dziękuję Pani Justyna Zając-Wysocka Małopolski Instytut Studiów Podatkowych, doradcy podatkowemu Polska Izba Turystyki, za natychmiastową pomoc. Dziękuję także Ministerstwo Rozwoju za współpracę w rozwiązywaniu problemów.

Z pozdrowieniami.

Paweł Niewiadomski
prezes, Polska Izba Turystyki

Mogą Ci się również spodobać

Betlej: Jest wzrost sprzedaży wycieczek, czy go nie ma?

Z informacji największych touroperatorów wynika, że sprzedali oni dotychczas więcej wyjazdów na lato niż ...

Joanna Jędrzejewska-Debortoli rozstaje się z ministerstwem

Dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki Joanna Jędrzejewska-Debortoli została dzisiaj zwolniona – ...

Gołdap – Mazurski Zdrój EDEN-em 2019 roku

Gołdap – Mazurski Zdrój została zwycięzcą konkursu EDEN na najlepsze europejskie miejsca turystyczne przestrzegające ...

LOT planuje 175 milionów zysków z biletów

Polskie Linie Lotnicze LOT w tegorocznym budżecie zaplanowały 175 milionów złotych zysku z działalności ...

Agroturystyka nie jest działalnością rolniczą

Świadczenie usług polegających na wynajmie pokoi dla letników w gospodarstwie wiejskim i na wyżywieniu ...

„Widoki jak z „Pana Tadeusza”, ścieżki jak z „Hobbita”

Ośmiu blogerów będzie walczyć o zwycięstwo w „Turystycznych mistrzostwach blogerów” – ogłosiła Polska Organizacja ...