Traveldata: W biurach podróży przewaga obniżek

Fot. Aleksander Kramarz

Portugala, Dżerba, Grecja i Riwiera Turecka – tam wakacje w ostatnim tygodniu taniały najbardziej. Były też wzrosty cen, największe na wyjazdy dop Albanii.

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 3 i 9 sierpnia 2020 spadła o 7 złotych – pokazuje cotygodniowe badanie Instytutu Badania Rynku Turystycznego Traveldata.

ZOBACZ TEŻ: Traveldata: Rząd powinien wzmocnić polskich touroperatorów

Tydzień wcześniej cena też spadła, ale o 39 złotych, ale w trzech zestawieniach wcześniejszych rosła o 35, 10 i 21 złotych.

Najbardziej w minionym tygodniu taniały ponownie wycieczki do Portugalii, o 159 złotych, na Dżerbę, o 74 złote, i na Turecką Riwierę – o 31 złotych.

Największy wzrost Traveldata stwierdziła w wypadku podróży do Albanii – o 133 złote. Drożały też wakacje w Maroku i na Rodos – odpowiednio o 61 i 53 złote.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu pokazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawia wykres poniżej.

Ostatni tydzień maja przyniósł (wyloty 3-9 sierpnia 2020 r.) przewagę spadków cen wycieczek. Największy z nich miał miejsce w wypadku wyjazdów do Grecji, o 37 złotych. Zdecydowanie mniej do Bułgarii i Turcji – po 6 złotych.

Z kolei najmocniej drożały wakacje na Wyspach Kanaryjskich – średnio o 18 złotych. Dużo mniej w Egipcie, gdzie cena wzrosła o 7 złotych.

Szósta obniżka – rok do roku

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia pokazuje, że tegoroczna średnia była niższa o 56 złotych. Był to już szósty, ale nie największy, roczny spadek cen w tym sezonie. Dotychczas największy odnotowano w poprzednim tygodniu (o 74 złote), największy zaś wzrost miał miejsce 24 tygodnie temu i wyniósł 224 złote.

W minionym tygodniu średnia cena, licząc rok do roku, spadła piąty raz z rzędu w wypadku wyjazdów na Cypr, tym razem było to 506 złotych. Taniały też wakacje na Korfu (ponownie) i na Teneryfie – o 328 i 254 złote.

Jeśli chodzi o roczny wzrost, to kolejny raz Traveldata odnotowała go w odniesieniu do Szarm el-Szejk, o 368 złotych, półwyspu Chalcydyckiego, o 205 złotych, i Tunezji kontynentalnej – o 137 złotych.

Raport odnotowuje też, że w zeszłym tygodniu cena paliwa lotniczego wyniosła 1,61 złotego za litr, była więc tańsza o 41,3 procent niż przed rokiem. Jednocześnie złoty w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych pozostawał słabszy wobec euro i dolara o 4,6 procent.

Wspólny wpływ wymienionych czynników na średni koszt wycieczki spadł więc rok do roku o 60 – 70 złotych.

W minionym tygodniu najwięcej w skali roku drożał Egipt – o 160 złotych. Turcja była droższa – o 34 złote, a Bułgaria – o 7 złotych.

Inne kierunki taniały. I tak Grecja o 154 złote, a Wyspy Kanaryjskie o 49 złotych.

Jeśli chodzi o mniej popularne kierunki, to w minionym tygodniu roczny wzrost średniej ceny objął jedynie Portugalię i Tunezję. W wypadku pierwszej było to 55, a drugiej 39 złotych.

W wypadku pozostałych miejsc ceny były niższe – Maroko o 44 złote, Majorka o 135 złotych, Malta o 169 złotych, Albani o 202 złote, Cypr o 506 złotych.

TUI o włos przed Itaką

Roczne porównania średnich cen wycieczek pokazały, że w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach podróży ETI i Exim Tours – o około 612 i 311 złotych. Znacząco tańsze niż przed rokiem były również oferty TUI Poland i Grecosa – o 232 i 225 złotych oraz Itaki – o 160 złotych.

W pozostałych biurach ceny były większe niż przed rokiem od 5 do 350 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, w minionym tygodniu pierwsze miejsce utrzymał TUI Poland (32 oferty), o włos za nim znalazła się Itaka (31) i Exim Tours (26 ofert).

Do Egiptu najtaniej można było w ostatnim tygodniu kupić wyjazd w Coralu Travel (5 ofert), TUI Poland (4) i Eximie Tours (3), do Grecji w Itace (14), Grecosie (7) i Coralu Travel (5), na Wyspy Kanaryjskie w TUI Poland (9) i Itace (6), do Turcji w Coralu Travel (6) i Itace (4), do Tunezji w Eximie Tours (5) i Coralu Travel (3), a w Bułgarii w TUI Poland i Eximie Tours (po 3 oferty).

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję ofertową w Egipcie i w Bułgarii, Exim Tours w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Bułgarii, a Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji.

Raport kończy w tym tygodniu tabela z biurami podróży ułożonymi według kryterium przekrojowo najkorzystniejszych cen imprez turystycznych. W porównywaniu Traveldata zachowała ścisłą porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.

Skład pierwszej szóstki organizatorów kolejny raz z rzędu pozostał bez zmian. Liderem zestawienia pozostał Exim Tours, mimo niewielkiej zwyżki cen. W minionym tygodniu dość istotnie ceny podniósł TUI Poland. W efekcie spadł o jedną pozycję za biuro Coral Travel. O dwie pozycje, z 6 na 4, awansował Grecos, a odwrotny ruch odnotowała Itaka. Wystarczyły do tego jedynie nieznaczne zmiany średnich cen w tych biurach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Palma de Mallorca zakazuje happy hour

Nawet 3 tysiące euro kary zapłacą bary zachęcające do zakupu alkoholu promocjami typu happy ...

Samolot musiał awaryjnie lądować, bo pilot rozlał kawę

Airbus A330-243 niemieckich linii Condor lecący z Frankfurtu do Cancun w Meksyku był zmuszony ...

Premier z nadzieją o Centralnym Porcie Lotniczym

Centralny Port Lotniczy to ważny projekt cywilizacyjny, pokazujący, że Polska to dynamicznie rozwijające się ...

Stena Line uruchamia inteligentny chatbot

Chatbot Stina podaje aktualne ceny biletów promowych, pomaga w rezerwacji, przypomina, kiedy należy stawić ...

Rego Bis ma trzech nowych przedstawicieli regionalnych

Tomasz Przygocki z Net Holiday, Mirosław Berek z Euro Pol Tour i Maciej Sokalski ...

„Perła” – najnowszy i największy show Dubaju

Dubajskie widowisko teatralne „La Perle” otwiera nową erę rozrywki na żywo. Oto krótki przewodnik ...