Właściciel jednej trzeciej Novaturasa pozbył się jego akcji

Fundusz Enterprise Investors sprzedał wszystkie swoje akcje biura podróży Novaturas. Wpływy brutto z tych transakcji wyniosły 4,9 mln euro.

Novaturas jest spółką notowaną na dwóch giełdach, w Wilnie i w Warszawie. Transakcje zostały przeprowadzone na parkiecie tej pierwszej.

Szczegóły zbycia akcji przez Enterprise Investors nie są znane. Wiadomo natomiast, że chodzi o cały posiadany przez fundusz pakiet, czyli ponad 34 procent wszystkich akcji. Nie podano, kto odkupił akcje. Ich cena wzrosła o 10 procent.

Novaturas powstał w 1999 roku. Szybko zdobył wiodącą pozycję na rynku. W 2007 r. Enterprise Investors objął 71 procent akcji spółki, inwestując w jej dalszy rozwój. Obecnie Novaturas jest liderem rynku touroperatorów na Litwie, Łotwie i w Estonii, zarówno pod względem wartości sprzedaży, jak i liczby klientów.

Grupa współpracuje z ponad 400 agencjami turystycznymi. Prowadzi również własne biura sprzedaży na Litwie, Łotwie i w Estonii, a ponadto rozwija e-commerce. W ostatnich dwóch latach traciła jednak rynek i pozycję, co znajdowało odbicie w jej rentowności. W 2019 r. spółka osiągnęła przychody w wysokości 179,9 mln euro, a EBITDA wyniosła 4,4 mln euro.

CZYTAJ TEŻ: Novaturas – w czasach pandemii wyniki spadają

Enterprise Investors jest jedną z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa od 1990 roku i utworzył dziewięć funduszy o łącznym kapitale przekraczającym 2,5 miliarda euro. Fundusze te zainwestowały prawie 2 miliardy euro w 144 spółki działające w różnych sektorach gospodarki. Zakończyły inwestycje w 134 spółkach, uzyskując przychody brutto w wysokości 4,1 miliarda euro.

Transakcję wyjścia z Novaturasa polski fundusz zawarł w ciekawym momencie – z uwagi na pandemię branża turystyczna przeżywa teraz bardzo ciężkie chwile.

Novaturas zadebiutował na GPW w 2018 r. Akcje sprzedawał po ponad 44 złote. Od tego czasu kurs znacznie spadł, dzisiaj za akcję trzeba było zapłacić 10,7 złotego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Betlej: Nie brak pieniędzy, ale strach blokuje decyzje o wyjeździe

O wyjazdach turystów nie tyle decyduje ich sytuacja finansowa, ile strach przed zakażeniami. Do ...

Prezes Itaki Mariusz Jańczuk: Odkryliśmy diament nad Morzem Śródziemnym

Co Itaka robiła w ministerstwie turystyki Albanii? Ilu klientów wyśle w tym roku do ...

W biurach podróży – wakacje pod choinkę

Do ostatniej chwili przed świętami Bożego Narodzenia turyści nie wychodzili z biur podróży. W ...

Wiadomo już oficjalnie: egipskie wizy podrożeją

Do polskiej ambasady w Egipcie dotarła oficjalna odpowiedź tamtejszego Ministerstwa Turystyki w sprawie nowych ...

Betlej: Powoli kończy się era prostego składania wycieczek

Coraz gorsze perspektywy ma działalność stricte touroperatorska. Na świecie, za sprawą cyfryzacji, nowych technik ...

W czerwcu zyskiwały noclegi nieskategoryzowane

Średnia cena noclegu w czerwcu wyniosła 256,04 złotych i była o 0,96 procent mniejsza ...