Niemieccy agenci ocenili covidową współpracę z biurami podróży

Fot. AFP

Niemiecka kooperatywa QTA przeprowadziła wśród swoich agentów ankietę, by sprawdzić, jak touroperatorzy współpracowali z siecią w najgorętszym okresie pandemii. Najlepszą notę otrzymał Schauinsland, najgorszą TUI.

QTA, kooperatywa zrzeszająca organizacje branżowe i sieci franczyzowe, przeprowadziła wewnętrzną ankietę wśród biur agencyjnych, w której pytała, na ile dostępni dla agentów byli touroperatorzy, armatorzy statków wycieczkowych i linie lotnicze w czasie kryzysu wywołanego przez koronawirusa – pisze niemiecki portal i magazyn branży turystycznej Travel Talk. Najlepiej w zestawieniu wypadł Schauinsland-Reisen, najsłabiej TUI Deutschland.

CZYTAJ TEŻ: Branża turystyczna wystawia sobie złą ocenę

W ankiecie udział wzięło 1178 biur, które odpowiadały na pytania między 24 a 27 czerwca. Swoim partnerom biznesowym przyznawały oceny od 1 do 6, a jeśli w czasie kryzysu nie potrzebowały wsparcia ze strony organizatorów i przewoźników, mogły podać odpowiedź „nie mam zdania”.

Wśród dużych touroperatorów najwyższą notę uzyskał Schauinsland-Reisen. 9,3 procent pytanych oceniło go na szóstkę, 25,7 procent na piątkę, 26,2 procent na czwórkę, 14,9 procent na trójkę, 9,8 procent na dwójkę, a 7,7 procent na jedynkę. 6,5 procent zaznaczyło odpowiedź „nie mam zdania”.

Na drugim końcu skali znalazł się TUI Deutschland – 0,3 procent agentów oceniło go na szóstkę, 0,5 procent na piątkę, 1 procent na czwórkę, 2,4 procent na trójkę, 6 procent na dwójkę, a 76,3 procent na jedynkę. 13,4 procent nie potrzebowało kontaktować się z biurem.

ZOBACZ TAKŻE: Niemieckie biura turystyczne boją się, że nie przetrwają kryzysu

Wśród organizatorów rejsów wycieczkowych najlepiej wypada Norwegian Cruise Line, ale trzeba podkreślić, że 89 procent pytanych nie musiało kontaktować się z armatorem.

W wypadku europejskich linii lotniczych agentom najlepiej współpracowało się z Iberią, ale tu także był duży odsetek osób, które nie próbowały nawiązywać z nią kontaktu (78 procent). Najsłabiej w zestawieniu wypadła Lufthansa. W grupie przewoźników spoza Starego Kontynentu na prowadzenie wyszedł Qatar Airways, najsłabiej agenci ocenili Emirates.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosyjskie koleje – dziesięć czasów odjazdu

W Rosji obowiązują od dziś przepisy o umieszczaniu na biletach godzin odjazdów i przyjazdów ...

Marek Olszewski kandydatem na szefa Polskiej Organizacji Turystycznej

Jak podało Ministerstwo Sportu i Turystyki komisja konkursowa uznała Marka Olszewskiego, menedżera hotelarza, za ...

11 letnich nowości na krakowskim lotnisku

W weekend zmiana czasu – wskazówki zegarów przesuną się o godzinę do przodu, a ...

Stadion Śląski bez hotelu

Modernizacja Stadionu Śląskiego w Chorzowie dobiega końca. Obiekt zostanie otwarty we wrześniu, ale nie ...

Mouzenidis uruchamia 21 tras do Grecji

Biuro podróży Mouzenidis Travel Polska wysłało w środę do Grecji pierwszych turystów i wprowadziło ...

Statki wycieczkowe ucierpią przez koronawirusa

Dla organizatorów rejsów wycieczkowych gehenna, jaką przeżywali pasażerowie Diamond Princess jest najgorszą antyreklamą. Popyt ...