Brak kwarantanny pomaga wakacjom w Turcji

Fot. Filip Frydrykiewicz

O 176 procent wzrosło zainteresowanie klientów biur podróży wakacjami w Turcji po tym, jak polski rząd zgodził się zliberalizować warunki powrotu z tego kraju dla turystów.

Od 10 lipca Polacy powracający do kraju z Turcji są, podobnie jak mieszkańcy strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zwolnieni z kwarantanny. Ogłoszenie tej decyzji przez polski rząd spowodowało, że zainteresowanie ofertami w największej w kraju sieci agencji turystycznej Wakacje.pl w porównaniu z innymi kierunkami wyraźnie wzrosło.

CZYTAJ: MSZ: Powracający z Turcji nie będą musieli iść na kwarantannę

Turcja to po Grecji drugi najczęściej wybierany przez klientów biur podróży kierunek wyjazdów wakacyjnych (za nimi są Egipt, Hiszpania i Bułgaria). Decyzja polskiego rządu stała się sygnałem dla turystów. Już w sobotę, czyli zaraz po ogłoszeniu decyzji rządu przez wiceministrów zdrowia i spraw zagranicznych na konferencji prasowej, użytkownicy serwisu częściej niż tydzień wcześniej przeglądali oferty wyjazdów do Turcji.

– Od ogłoszenia decyzji coraz częściej pytają o wakacje w Turcji, a zainteresowanie kierunkiem na portalu wzrosło w weekend o 176 procent – mówi  kierownik produktu w Wakacje.pl Anna Podpora, cytowana w komunikacie firmy.

Jak podaje portal, ceny wyjazdów do Turcji w szczycie sezonu zaczynają się od 1361 złotych za przelot (wylot z Gdańska) i tygodniowy pobyt w trzygwiazdkowym hotelu z wyżywieniem w formie all inclusive. Standard trzygwiazdkowy z ultra all inclusive kosztuje co najmniej 1549 złotych, a pięciogwiazdkowy od 2057 złotych. Klienci portalu najczęściej wybierają obiekty pięcio- i czterogwiazdkowe.

Ze statystyk Wakacje.pl wynika, że średnio wydają na wyjazd do Turcji 8410 złotych na rezerwację (średnio na rezerwację przypada 2,8 osoby). Dla porównania rok temu było to 6399 zł (średnio na 2,6 osoby), a dwa lata temu 8235 zł (średnio na 2,7 osoby).

Na wakacje do Turcji najczęściej wyjeżdżają rodziny z dziećmi. W okresie obejmującym wyloty między 12 lipca a 31 sierpnia jest to 44,5 procent wszystkich klientów. Drugą pod względem liczebności grupę stanowią pary – 35,65 procent rezerwacji.

ZOBACZ TEŻ: Turcja: W tym roku przyjedzie do nas 30 milionów gości

Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polska uzgodniła z Turcją wspólną deklarację w zakresie współpracy turystycznej. Wynegocjowane memorandum tworzy ramy dotyczące zapewnienia przez obie strony bezpieczeństwa (specjalne turystyczne programy i konkretne destynacje objęte zasięgiem terytorialnym: Antalya, Aydın, Muğla i İzmir) w zakresie podróżowania. – Wszystkie osoby, które są zdrowe, będą mogły przyjechać do Polski bez 10-dniowej kwarantanny – zaznaczył wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podczas konferencji.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie gov.pl – przypominają Wakacje.pl w komunikacie – osoby powracające z Turcji, które nie są zaszczepione i nie mają dokumentu potwierdzającego przebycie covid-19, by nie podlegać kwarantannie, muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa poświadczony unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID lub innym dokumentem w języku polskim lub angielskim. Test musi być wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Podróżni, na których nałożono kwarantanna, będą mogli do 48 godzin po przekroczeniu granicy wykonać test (PCR lub antygenowy), którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Enter Air zamknął rok 2020 z dużą stratą. „Wakacje 2021 zapowiadają się normalnie”

Przychody mniejsze o 70,9 procent, 174 miliony złotych straty netto, 287 milionów złotych pożyczki ...

Polska otwiera granice. To ratunek dla upadającej turystyki

W nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywróci pełny ruch graniczny w ramach ...

Betlej: Rekordowy wzrost cen wycieczek

294 złote – o tyle średnio zdrożały wakacje z biurami podróży w porównaniu z ...

Aruba oferuje hotele w technologii blockchain

Aruba jest pierwszym krajem, który zdecydował się na dystrybucję oferty turystycznej w ramach rozwiązania ...

Premier: Paszport covidowy? Być może nie uda nam się od niego odejść

– W Unii Europejskiej dyskutowane są różne pomysły, które mogą być dla naszych obywateli ...

Betlej: Niepokojąco niskie ceny wycieczek

Niskie obecnie ceny wycieczek w biurach podróży mogą rodzić oczekiwania wśród klientów, że w ...