Klienci cenią stacjonarne biura turystyczne

Bloomberg

Niemieccy turyści są bardziej zadowoleni z usług stacjonarnych agentów niż internetowych – wynika z analizy Niemieckiego Towarzystwa Badań Konsumenckich

Niemieckie Towarzystwo Badań Konsumenckich to niezależny instytut, który co roku pyta konsumentów o poziom zadowolenia z usług świadczonych przez firmy z różnych branż. W tym roku materiał badawczy stanowiło około 300 tysięcy opinii na temat 2 223 przedsiębiorstw.

Autorzy analizy pod uwagę brali tylko te firmy, których usługi skomentowało co najmniej 100 osób. Oceny przyznawano w skali od 1 do 10 – im niższa nota, tym wyższa ocena, 1 oznacza „wyśmienity”, a 10 „katastrofalny”.

W branży turystycznej oceniane były zarówno stacjonarne, jak i internetowe agencje turystyczne, ale też portale porównujące ceny, hotele, touroperatorzy, organizatorzy rejsów wycieczkowych, przewoźnicy promowi i wypożyczalnie samochodów. Porównanie not biur klasycznych i tych działających w sieci pokazuje, że ci pierwsi wypadają lepiej.

W zestawieniu według kryterium zadowolenie klienta najlepszy jest TUI ReiseCenter ze średnią 2,72, za nim plasują się DER Reisebüros (2,84) i Derpart (2,85). Wśród portali na prowadzenie wysuwa się Check24 (3,02), dalej uplasowały się Expedia (3,02) i HolidayCheck (3,09).

Podobnie jest w wypadku kryterium obsługa klienta. Liderem ponownie jest TUI ReiseCenter (2,65), kolejne miejsca zajęły Thomas Cook Reisebüro (2,81) i DER Reisebüros (2,82).

Oceniając stosunek jakości do ceny, użytkownicy najlepsze noty dali Check24 (3,04), Expedii (3,09) i TUI ReiseCenter (3,11).

Wśród touroperatorów w kategorii zadowolenie klienta liderem jest TUI (2,61), za nim znalazły się DER Tour (2,86) i ADAC Reisen (3,01). Taki sam porządek obowiązuje dla kategorii obsługa (oceny wyniosły odpowiednio 2,6, 2,84 i 3,03). Przy stosunku jakości do ceny najwyżej uplasował się TUI (3,07), potem DER Tour (3,1) i ITS Reisen (3,26).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gruzini liczą na 3 miliardy dolarów od turystów

Szacujemy, że do Gruzji przyjedzie w tym roku ponad 8 milionów turystów, którzy wydadzą ...

KLM zapowiada połączenie Poznania z Amsterdamem

Air France i KLM planują stopniowe zwiększenie częstotliwości lotów do i z Polski. Niebawem ...

Rainbow: Egzotyka tania, bo lekka

Senegal dla turystów bardziej doświadczonych, Kuba jak podróż w czasie, a Oman orientalna bajka, ...

Apel do premiera: Hotele zamknięte, Polacy pojadą za granicę

Niemożność skorzystania legalnie z wypoczynku w kraju popchnie Polaków do wyjazdów zagranicznych i przyczyni ...

Luksemburg wprowadza darmowe przejazdy

Od marca mieszkańcy Luksemburga i turyści będą mogli za darmo jeździć komunikacją miejską i ...

Przekop Mierzei Wiślanej ma służyć także turystyce

Po uruchomieniu nowego kanału żeglugowego i otwarciu Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie spodziewamy się większej ...