W Wielkiej Brytanii ruszyła sprzedaż wakacji

AFP

Już dziewiąty tydzień z rzędu rośnie liczba brytyjskich turystów rezerwujących wakacje w biurach podróży. Dzięki temu słabe wyniki bieżącego sezonu letniego poprawiły się

Liczba brytyjskich klientów, którzy w tym roku wyjadą na wakacje, jest już o 1 procent większa niż przed rokiem – wynika z analizy instytutu GfK. To duża zmiana dla tamtejszego rynku, który w początkach roku notował znaczące spadki sprzedaży. Wyniki z wczesnej rezerwacji (za okres od stycznia do kwietnia) były o 7 procent niższe niż przed rokiem. Ten sezon upływa pod znakiem last minute, co niesie ze sobą konsekwencje finansowe. Biura podróży otrzymywały mniej gotówki, musiały więc dość drastycznie przeceniać oferty, by pobudzić popyt.

Zobacz także: „W Wielkiej Brytanii zapowiada się sezon last minute”.

Mimo wszystko udało się podnieść ceny średnio o 2 funty – zwyżka dotyczy ostatnich dziewięciu tygodni, kiedy klienci ruszyli na zakupy. Dzięki temu liczba pasażerów jest już o 1 procent wyższa rok do roku, a średni koszt podróży dla całego sezonu skoczył o 14 funtów. Z krajów europejskich najlepiej sprzedają się Grecja i Bułgaria, które wraz z Turcją i Tunezją tworzą pierwszą czwórkę wakacyjnych bestsellerów.

Przesunięcie terminu wyjścia z Unii Europejskiej na 31 października sprawia natomiast, że klienci mniej chętnie kupują wycieczki na zimę 2019/20 i lato 2020. Część osób odwleka decyzję do czasu, kiedy sytuacja związana z brexitem będzie bardziej klarowna. Sprzedaż na zimę jest na razie niższa o 4 procent rok do roku, a na przyszłe lato o 2 procent.

Czytaj też: „Opóźnienie Brexitu pomoże turystyce?”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Flixbus: Z Polski wyruszymy nad Bałtyk i na Ukrainę

Prawie 2 miliony pasażerów i 90 nowych miast w siatce połączeń – FlixBus podsumowuje ...

Kalendarz korzystny na majówkę

Kreta, Zakintos, Rodos, Majorka, Riwiera Turecka – tam najczęściej będzie można spotkać polskich turystów ...

Czesi znów wjeżdżają na polskie tory

Czeski Leo Express szykuje kolejny wjazd na polskie tory. Według ekspertów jego obecność to ...

Przez bankructwo Thomasa Cooka znikają miejsca pracy

Ogłoszenie upadłości przez Thomasa Cooka w Wielkiej Brytanii spowodowało, że bankrutować zaczęły kolejne firmy, ...

Turyści w Wilnie zapłacą podatek od poduszki

Jedno euro dziennie zapłacą od 1 lipca goście wileńskich hoteli i innych miejsc noclegowych ...

Linie tanie i tradycyjne nie do odróżnienia

Coraz mniejsze różnice między liniami tradycyjnymi i niskokosztowymi, wzrost znaczenia Chin, dalsza ekspansja Ryanaira, ...