Traveldata: Październik z biurem podróży o 300 złotych droższy

AFP

Średnio o 300 złotych wzrosły ceny wycieczek w biurach podróży, licząc rok do roku. W czołówce podwyżek wyjazdy na Cypr, do Egiptu i Grecji

Mimo zbliżania się końca sezonu letniego ceny wycieczek w biurach podróży z tygodnia na tydzień pną się w górę. Prezes Instytuta Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej podaje w cotygodniowym raporcie, że tym razem skoczyły one o 57 złotych (poprzednio wzrost wyniósł 55 i 13 złotych, a wcześniej dla wyjazdów w pierwszym tygodniu września notowano wzrosty o 73, 54, 17 i 29 złotych). Chodzi o średnią cenę wyjazdu przypadającego na pierwszy tydzień października, czyli 30 września i 6 października.

Największa zwyżka cen objęła podróż na Majorkę – o 253 złote. Nieco mniej, choć również mocno podrożał wypoczynek na Teneryfie – o 216 złotych, a także na Malcie – o 192 złote. Z kolei największy spadek średnich cen w ostatnim tygodniu odnotowano w wypadku Maroka – o 131 złotych. Spadły też ceny wyjazdu na Fuerteventurę i Rodos – o 95 i 39 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa.

W minionym tygodniu – pisze Andrzej Betlej – ponownie wzrosły średnie ceny wycieczek do Turcji – o 65 złotych (poprzednio o 76 złotych). Tym razem (również ponownie) łagodniejszy wzrost cen odnotowano w Grecji – o 45 złotych i był to zapewne skutek relatywnie wysokiej bazy odniesienia. W mniejszym i jednocześnie dość podobnym stopniu biura podniosły ceny wyjazdów do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie – o 29 i 22 złote.

Cypr podbija stawkę o pół tysiąca

Porównanie cen z ostatniego tygodnia do cen sprzed roku pokazało z kolei, że tegoroczna średnia cena była większa o 300 złotych (przed tygodniem i dwoma wzrosty wyniosły 184 i 152 złote) – opisuje wyniki badania Traveldaty jej prezes. Żaden z analizowanych kierunek nie wykazał spadku cen.

Największy wzrost ponownie odnotowano w wypadku Cypru – tym razem o 521 złotych. Niewiele mniejsza zwyżka objęła Masa Alam i Kos – średnio 481 i 446 złotych.

Jak przypomina autor ostatnich sześć tygodni ceny ropy i polskiej waluty były niekorzystne dla organizatorów wyjazdów i powodowały wzrost kosztów. W minionym tygodniu cena paliwa lotniczego (ponoszona według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) pozostawała jeszcze znacząco niższa niż miało to miejsce w poprzednim sezonie. W minionym tygodniu jej spadek osiągnął 9 procent. Jednocześnie korzystny wpływ cen paliwa został częściowo zniwelowany przez kurs złotego, który dla rozliczeń turystycznych był tym razem słabszy wobec okresu sprzed roku jedynie o niecałe 1,3 procent. Łączny wpływ obu tych czynników wyniósł około minus 20 – minus 10 złotych.

Betlej przewiduje, że w najbliższych tygodniach tendencja się raczej zaostrzy ze względu na wyższą cenę paliwa lotniczego, znacznie bliższą cenom zeszłorocznym, i prawdopodobnie nieco słabszy niż ostatnio wartość złotego. „Wydaje się, że rodzimej walucie może również szkodzić niepokój wywoływany oczekiwaniem na decyzję TSUE w sprawie kredytów denominowanych w szwajcarskich frankach, która jest oczekiwana około 26 września” – czytamy w analizie.

Nadal widać zwyżki średnich cen wycieczek do popularnych krajów. Wyspy Kanaryjskie podrożały rok do roku o 310 złotych, Grecja o 301 złotych, Egipt o 293 złote, a Turcja o 276 złotych. Takie zmiany powoduje to, że jest ich prostu na rynku nie za dużo – wyjaśnia autor.

W wypadku mniej licznie odwiedzanych przez Polaków kierunków największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Cyprze, w Maroku i na Majorce – średnio o 521, 331 i 327 złotych, a nieco tylko mniejsze w Portugalii, Tunezji i na Malcie– o średnio 259, 220 i 197 złotych o pisuje Betlej.

Sun & Fun w strefie niskich podwyżek

W kolejnym wątku analizy Betlej opisuje jak ceny kształtowały się u poszczególnych organizatorów. W najmniejszym stopniu średnia wzrosła w biurze Sun & Fun – o około 125 złotych, które miało sporo atrakcyjnych propozycji w Egipcie i Tunezji. Pozostali organizatorzy mieli wyższe ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Różnice wynosiły od 150 złotych (Neckermann Polska) do nawet nieco ponad 1000 złotych.

W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków i trzech kategorii hoteli, na pierwszym miejscu znalazły się Itaka i TUI z taką samą liczbą 25 ofert. Biura te wyprzedziły kolejną parę ex aequo, czyli Rainbow i Coral Travel z liczbą 17 ofert.

Przewagę w zakresie hoteli o trzech gwiazdkach miało biuro Itaka, a w wyższych kategoriach biuro TUI Poland, minimalnie wyprzedzając Itakę.

Najtaniej do Grecji można było kupić wyjazd w Grecosie (10 ofert) i Itace (8), do Turcji w Coralu Travel (6 ofert) i Rainbow (5), na Wyspy Kanaryskie w Itace i Rainbow (po 8), a do Tunezji z Coralem Travel, Eximem Tours i TUI Poland (po 3 oferty). Wyjazdów do Bułgarii na październik już nie było, sezon kończy się tam we wrześniu.

W porównaniu z okresem sprzed roku Itaka wzmocniła swoja pozycję w Grecji i w Tunezji, TUI Poland w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, Rainbow w Egipcie, zaś Coral Travel w Grecji, Turcji i Tunezji – pisze Betlej.

Na koniec przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Jak wyjaśnia autor, ponieważ ze względu na coraz mniejszą liczbę kierunków i ofert w ostatnich dwóch tygodniach Traveldata skupiła się na Grecji a później na Turcji tym razem postanowiła przedstawić oddzielne zestawienie obejmujące jedynie ścisłą czołówkę touroperatorów, czyli pierwszą ich czwórkę, i wspólny dla nich kierunek, czyli Hiszpanię, a konkretnie Wyspy Kanaryjskie i Majorkę.

„Wyraźnymi liderami tego zestawienia dla wyjazdów w październiku są tradycyjnie mocne na kierunkach kanaryjskich biura Itaka i Rainbow, do których dołączyło biuro TUI Poland, chociaż jego oferta w ostatnim okresie sprzedaży nie jest już tak atrakcyjna jak w okresach wcześniejszych. Sytuacja w tabeli wyraźnie koresponduje z liczbą najlepszych ofert przedstawioną we wcześniejszej partii materiału, gdzie biura Itaka i Rainbow miały na kierunkach kanaryjskich po 8 takich ofert, zaś zamykające podium TUI Poland takich ofert miało 6″ – pisze Betlej.

Mogą Ci się również spodobać

Będzie poradnik, jak bezpiecznie korzystać z tarczy

Czy można łączyć różne formy pomocy rządowej? Na co wolno wydać pieniądze? Jak się ...

Samolot zamiast odszkodowania za spóźnienie

Jeśli przewoźnik nie chce wypłacić odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot, komornik może zająć ...

Będzie serial o zasypanym hotelu w Abruzji

Dwa tygodnie po wydobyciu ciała ostatniej z 29 ofiar lawiny, która zeszła na hotel ...

Krakowskie lotnisko z dziennym rekordem pasażerów

Prawie 615 tysięcy pasażerów skorzystało we wrześniu z lotniska Kraków Aiport. To o 13 ...

Ruszają wiosenne przeglądy w ośrodkach PKL

Polskie Koleje Linowe rozpoczynają planowe przeglądy techniczne kolei linowych i linowo-terenowych W najbliższą niedzielę ...

Lux Express wyjeżdża z Polski

Estoński przewoźnik autokarowy Lux Express wycofuje się z rynku polskiego. Zamyka od 1 kwietnia ...