Traveldata: Ceny ferii na plaży zamrożone

Jedynie nieznaczne zmiany cen wyjazdów na ferie w zimie z biurem podróży odnotował w ostatnim tygodniu Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Publikacja: 06.11.2019 02:13

Traveldata: Ceny ferii na plaży zamrożone

Foto: Fot. AFP

Traveldata, zajmująca się gromadzeniem danych o rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej w cotygodniowej analizie cen imprez turystycznych tym razem pod lupę wzięła koszty wyjazdu między 10 a 16 lutego 2020 roku, czyli w okresie zimowych ferii szkolnych w województwie mazowieckim. Okazało się, że średnia cena w porównaniu z poprzednim tygodniem wzrosła o 10 złotych (w poprzednich zestawieniach rosła o 121 i spadła o 3 złote).

ZOBACZ TEŻ: Traveldata: Ferie w Maroku, na Malcie i w Egipcie dużo droższe

Najbardziej wzrósł koszt podróży na Fuerteventurę – o 84 złote. Mniejszą zwyżkę traveldata odnotowała w wypadku wyjazdów na Cypr i do Maroka – o 58 i 57 złotych.

Najbardziej potaniały ferie na Malcie – o 93 złote. Nieco mniej na Dżerbie i na Lanzarote (na tej ostatniej wyspie poprzednio zanotowano duży wzrost średniej ceny) – o 76 i 67 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu ilustruje mapa, a ich przebieg przedstawia zamieszczony niżej wykres.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Jak pisze prezes Traveldaty Andrzej Betlej, w minionym tygodniu wzrosły ceny zimowego wypoczynku w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich – średnio o 27 i 22 złote. W ostatnich czterech tygodniach października łączny wzrost cen wyjazdów do tych krajów był podobny i wyniósł odpowiednio 21 i 30 złotych, ale w porównaniu z cenami z ostatniego tygodnia września odnotowano znaczący wzrost cen w obu wypadkach – odpowiednio o 96 i 180 złotych.

Traveldata porównała też ceny tegoroczne z tymi z poprzedniego sezonu i stwierdziła, że obecna średnia jest wyższa od średniej sprzed roku o 96 złotych (w poprzednim zestawieniu ceny były wyższe o 266 i 255 złotych).

„Zdecydowane zmniejszenie się skali wzrostu cen w porównaniu rocznym wynika ze znacznego podwyższenia bazy odniesienia sprzed roku, które było w przeważającej mierze skutkiem ówczesnych zwyżek cen na kierunkach egipskich i kanaryjskich w biurze TUI Poland” – wyjaśnia autor opracowania.

I zauważa też, że sytuacja z kosztami organizowania wyjazdów sprzyjała biurom podróży. Cena paliwa lotniczego była bowiem w ostatnim tygodniu o 12 procent niższa niż przed rokiem (2,64 zł za litr wobec 3,00 zł za litr przed rokiem), a złoty drugi tydzień z rzędu pozostawał nieco silniejszy rok do roku wobec euro i dolara, o około 1,1 procent. W rezultacie wspólny wpływ tych dwóch czynników na koszty cen wycieczek był rekordowo korzystny w tym sezonie dla organizatorów – wyniósł minus 70 – minus 80 złotych.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Jak dalej pisze Betlej, średnia cena wyjazdu zimą do Egiptu wzrosła o 48 złotych. A w wypadku Wysp Kanaryjskich spadła o 130 złotych.

Na mniej masowych kierunkach największy wzrost ceny wycieczki, licząc rok do roku, odnotowano w Maroku i na Cyprze – o 673 i 418 złotych, a wyraźnie mniejszy na Tureckiej Riwierze – o 240 złotych. Znacznie bardziej umiarkowane były tym razem zwyżki średnich cen w Portugalii, na Malcie i na Dżerbie, o 128, 98 i 74 złote – opisuje Betlej.

W trzecim tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym sezonem zdecydowanie największą zniżkę średnich cen wśród dużych i średnich organizatorów miał TUI Poland – o prawie 360 złotych. Wynika to z wysokiej bazy odniesienia dla kierunków egipskich i kanaryjskich przed rokiem – wyjaśnia Betlej.

Nieduże obniżki rocznych cen Traveldata zauważyła też w ofertach Best Reisen, Sun & Funa i Primy Holiday – odpowiednio o 30, 20 i 10 złotych. Średnie ceny w ofertach innych biur wzrosły od 50 (biuro Rainbow) do 380 złotych.

W bezwzględnym poziomie cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych kierunkach (wobec poprzedniego sezonu przybyło porównanie dotyczące tunezyjskiej Dżerby) i w trzech kategoriach hoteli, najlepiej wypadł TUI Poland z 16 takimi ofertami. Na drugim miejscu znalazł się Rainbow z 10 ofertami i Exim Tours z 9 ofertami.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do hoteli trzygwiazdkowych i pięciogwiazdkowych miał TUI Poland, Jeśli zaś chodzi o czterogwiazdkowe, to przodowały Rainbow i TUI Poland.

W niskich cenach wyjazdów do Egiptu przodował Best Reisen (5 ofert), Coral Travel i Sun & Fun (po 4 oferty). Na Wyspy Kanaryjskie najtaniej można było kupić wyjazd w Rainbow i TUI Poland (po 7 ofert), a w dalszej kolejności w Itace (4 oferty).

„Należy zaznaczyć, że nieco zaskakująco wysoka pozycja biura TUI Poland w tym ujęciu w dużej mierze wynika z tego, że ma ono jako jedyne oferty na niektórych kierunkach (Turecka Riwiera, Lanzarote, Dżerba i Fuerteventura pięciogwiazdkowa), co daje mu aż osiem wskazań na ogólnych 16, podczas gdy na pozostałych kierunkach zajmuje pozycję drugą lub trzecią, zwykle za Eximem i Rainbowem” – opisuje sytuację Betlej.

Traveldata pokazuje również tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tego typu zestawienie powstało z zachowaniem porównywalności oferowanych kierunków – biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach – wyjaśnia autor.

""

turystyka.rp.pl

Na czele zestawienia jak tydzień temu widnieją Best Reisen i Sun & Fun, które swoje wysokie pozycje zawdzięczają niskim cenom wyjazdów do Egiptu. Best Reisen natomiast dodatkowo na Malcie (w kategorii czterech gwiazdek).

Z piątej pozycji na trzecią awansował Rainbow (najistotniejsza spośród zniżek średnich cen wycieczek), przez co na pozycje trzecią i czwartą zsunęły się Exim Tours i Coral Travel.

Ceny w Ryanairze nieco w górę, a w Wizz Airze w dół

Traveldata porównuje też ceny biletów u tanich przewoźników lotniczych. W efekcie powstają wykresy – grubsza linia oznacza średnie ceny przelotów w okresie zimowych ferii w województwie mazowieckim w sezonie obecnym, a cieńsza w poprzednim. Zielone pole pomiędzy liniami oznacza spadek średnich cen rok do roku, a czerwone – ich wzrost. Na wykresach uwzględniono jedynie połączenie, które występowały w obu tych sezonach jednocześnie.

Ryanair w ostatnim tygodniu najbardziej podniósł ceny – licząc rok do roku – przelotów do Portugalii – średnio o 278 złotych. W mniejszym stopniu zdrożały u niego kierunki hiszpańskie i greckie – po 48 złotych. W niedużej skali wzrosły natomiast ceny przelotów do Włoch – jedynie o 8 złotych.

""

turystyka.rp.pl

W Wizz Airze w niewielkim stopniu podniosły się w porównaniu z poprzedni rokiem ceny rejsów do Włoch – o 45 złotych. Mocno natomiast spadły na rejsy do Hiszpanii – o 542 złotych. Miało to związek z coraz większym spadkiem, rok do roku, cen na Teneryfę.

""

turystyka.rp.pl

Traveldata, zajmująca się gromadzeniem danych o rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej w cotygodniowej analizie cen imprez turystycznych tym razem pod lupę wzięła koszty wyjazdu między 10 a 16 lutego 2020 roku, czyli w okresie zimowych ferii szkolnych w województwie mazowieckim. Okazało się, że średnia cena w porównaniu z poprzednim tygodniem wzrosła o 10 złotych (w poprzednich zestawieniach rosła o 121 i spadła o 3 złote).

ZOBACZ TEŻ: Traveldata: Ferie w Maroku, na Malcie i w Egipcie dużo droższe

Pozostało 93% artykułu
Biura Podróży
Rainbow sprzedał prawie 23 procent więcej wakacji. Najmocniej rośnie Tunezja
Biura Podróży
Wierzyciele upadłego giganta turystycznego dostaną pieniądze. Czekali pięć lat
Biura Podróży
Nasz raport. Samolotem na wakacje – tam dolecisz czarterem z Polski
Biura Podróży
Tydzień podwyżek w biurach podróży. Cena Grecji przebiła kolejną barierę
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Biura Podróży
All inclusive, czyli ile Polacy są gotowi dopłacić do beztroskich wakacji?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą