Traveldata: Mapa z cenami wakacji świeci na czerwono

Kraje basenu Morza Śródziemnego są na mapie są czerwone od rosnących w nich cen wakacji przyszłego roku. Nie było w minionym tygodniu biura podróży, które nie zastosowało podwyżek – pokazują badania Traveldaty.

Publikacja: 12.11.2019 02:00

Traveldata: Mapa z cenami wakacji świeci na czerwono

Foto: Fot. AFP

Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata przedstawił swój cotygodniowy raport z badania cen w biurach podróży. Jak pisze prezes Andrzej Betlej, w minionym tygodniu wycieczki w biurach podróży z wylotami między 3 i 9 sierpnia przyszłego roku zdrożały średnio o 26 złotych. To kolejna podwyżka w ostatnich tygodniach, tydzień wcześniej średnia cena wzrosła o 6 a dwa tygodnie wcześniej o 4 złote.

Najbardziej podrożały wakacje na Korfu – średnio o 109 złotych. Niedużo mniej w Maroku i na Teneryfie – o 106 i 94 złote. W wypadku jednak Korfu i Teneryfy w poprzednim zestawieniu miały miejsce znaczne zniżki może to zatem oznaczać częściowe odreagowanie poprzednich zmian.

Największe spadki cen, o 29 złotych, w ostatnim tygodniu Traveldata odnotowała w wypadku wyjazdów letnich do Bułgarii i na Majorkę. Tylko o 3 złote mniej potaniały podróże na Chalkidiki. Przy czym Majorka była tydzień temu kierunkiem, który z kolei najbardziej zdrożał.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na wykresie poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Jeśli brać pod uwagę całe kraje i regiony, najbardziej wzrosły średnie ceny wycieczek do Grecji i na Wyspy Kanaryjskie – o 45 i 36 złotych. Mniejsza była skala zwyżek do Turcji i Egiptu – o 23 i 14 złotych. Mniejsze były za to ceny wyjazdów do Bułgarii – o 29 złotych.

Skala wzrostu cen w ostatnich trzech tygodniach, łącznie 36 złotych, była dużo mniejsza niż w tym samym okresie rok wcześniej, kiedy Traveldata notowała zmianę o 77 złotych. Może to oznaczać bardziej zrównoważoną sytuację na rynku – pisze Betlej. „Warto też zwrócić uwagę na znaczne zbliżenie się średnich cen wycieczek do Egiptu i Turcji, które wynika z istotnego wzrostu cen tych pierwszych. Podobna sytuacja miała miejsce w mniej więcej tym samym czasie przed rokiem, z tym że różnica w cenach wycieczek na tych kierunkach była wówczas większa” – dodaje.

Kos drożeje najbardziej, Bułgaria najmniej

Porównanie średnich cen w biurach podróży z tego roku (wyloty w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 roku) z cenami z poprzedniego sezonu pokazało, że obecna średnia jest wyższa o 198 złotych (badanie sprzed tygodnia i sprzed dwóch wykazało wyższe zmiany ceny, o 207 złotych).

Jeśli chodzi o poszczególne kierunki, najwięcej skoczyła średnia wypoczynku na Kos – o 425 złotych. Dużo urosły koszty wyjazdu do Portugalii i do Hurghady – średnio o 416 i 276 złotych.

Żaden z 24 badanych kierunków nie notował spadku średnich cen wycieczek.

Czy takie podwyżki były uzasadnione kosztami paliwa i zmian kursu walut? Jak wylicza ekspert, koszty rosły, ale nie w takim stopniu. Cena paliwa lotniczego utrzymuje się bowiem na znacząco niższym poziomie niż przed rokiem i w ubiegłym tygodniu wyniosła 2,61 zł/litr wobec 2,96 zł/litr przed rokiem, czyli spadła o 11,8 procent (w poprzednich zestawieniach była niższa o 12,3 i 12,9 procent). W relacji do euro i amerykańskiego dolara złoty stał się w porównaniu rocznym silniejszy o niecałe 0,5 procent (w poprzednich zestawieniach był silniejszy o 0,2 procent oraz słabszy o 0,8 procent). W rezultacie wspólny wpływ obu tych czynników na średni spadek kosztów cen wycieczek wyniósł w przybliżeniu między minus 55 a minus 65 złotych.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Wśród popularnych kierunków najbardziej drożały Egipt (o 234 złote), Wyspy Kanaryjskie (o 2019 złotych), Grecja (o 214 złotych) i Turcj (o 123 złote). Widać jednak, że w ostatnich czterech tygodniach skala rocznych zwyżek cen wyjazdów do tego ostatniego kraju wyraźnie maleje – zauważa Betlej. I dodaje, że w wypadku Wysp Kanaryjskich na skalę wzrostu istotny wpływ ma stosunkowo niska baza porównawcza sprzed roku – o tej samej porze przed rokiem ceny notowały tam spadek o 86 złotych.

Najmniej podrożały wyjazdy do Bułgarii (o 60 złotych).

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki w ujęciu rocznym miały miejsce w wypadku sierpniowych wakacji w Portugalii (o 416 złotych). Dużo też rosły ceny wypoczynku na Cyprze (o 246 zł), w Maroku (o 218 zł), na Malcie (o 202 zł) i na Majorce (o 183 złote). Stosunkowo miarkowany wzrost rocznych cen Traveldata odnotowała w Albanii (o122 zł) i Tunezji (o 106 złotych).

Best Reisen liderem

Październikowe ceny w najmniejszym stopniu wzrosły w biurach podróży Best Reisen i Rainbow – o około 40 i 50 złotych. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 70 złotych (Prima Holiday i Sun & Fun) do około 310 złotych – relacjonuje dalej prezes Traveldaty.

W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znajdował się TUI Poland z liczbą 47 ofert. Kolejne zajęły Itaka z liczbą 26 ofert i Exim Tours z 16 ofertami.

„TUI Poland ponownie miało w tym ujęciu bardzo dużą i znacznie wyższą niż w poprzednim zestawieniu liczbę najbardziej atrakcyjnych ofert, gdyż po przejściowym braku propozycji w 13 przypadkach (5 kierunków w różnych kategoriach hoteli), wprowadziło je ponownie” – opisuje Betlej.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu Traveldata odnotowała w Coralu Travel i TUI Poland (po 5 ofert), a także Sun & Funie (3 oferty). W Grecji przodowały Itaka (11), TUI Poland (9) i Grecos (8). W wypadku wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie najtańsze imprezy miały TUI Poland (10), Itaka i Rainbow (po 5). Turcja najtańsza była w TUI Poland (6), Coralu Travel i Itace (po 3). Do Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały Exim Tours (5), TUI Poland i Coral Travel (po 3), a do Bułgarii TUI Poland (3) i Exim Tours (2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Tunezji, biuro Rainbow w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, Itaka w Turcji, a Coral Travel w Grecji i Tunezji kontynentalnej – podaje Betlej.

Travelplanet przygotowało tabelę biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne (zachowana jest porównywalność oferowanych kierunków, co oznacza, że biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane tylko z biurami, które maja te same kierunki).

Na czele zestawienia widnieją TUI Poland, Grecos i Best Reisen, które w porównaniu z poprzednim zestawieniem niewiele zmieniły swoje ceny. Z tabeli z poprzedniego zestawienia wypadły ETI, Exim Tours i Rainbow, które dość istotnie podniosły ceny. Zastąpiły je zatem Itaka, Sun & Fun i Prima Holiday, które z kolei obniżyły ceny, chociaż relatywnie niedużo, ale wystarczyło to do wejścia w skład pierwszej siódemki.

""

turystyka.rp.pl

Letnie ceny w Ryanairze i w Wizz Aire stabilniejsze

Traveldata śledzi też i opisuje zmiany cen biletów w tanich liniach lotniczych. Ilustruje to też wykresem.

W wypadku Wysp Kanaryjskich w Ryanairze w pierwszej dekadzie listopada ceny minimalnie wzrosły, ale skala ich przewagi wobec cen sprzed roku uległa wyraźnemu zwiększeniu, co obrazuje wzrost wielkości czerwonego pola na wykresie.

Na pozostałe kierunki ceny w październiku i listopadzie „były nieomal stabilne, co przy nieco rosnących cenach ubiegłorocznych w październiku spowodowało zamianę niewielkiego pola czerwonego (ceny wyższe niż przed rokiem) na zielone oznaczające ceny niższe od ubiegłorocznych, ale w listopadzie sytuacja stała się odwrotna”.

Rok do roku zdecydowanie najbardziej wzrosły ceny przelotów do Bułgarii i Portugalii – średnio o 265 i 243 złote. Wyraźnie mniej urosły ceny biletów do Hiszpanii i Grecji – o 158 i 123 złote. A do Włoch o 73 złote.

""

turystyka.rp.pl

W Wizz Airze ceny przelotów na Wyspy Kanaryjskie są relatywnie niskie, choć przed rokiem wykazały już bardzo istotny wzrost (duży zielony trójkąt).

Bilety na loty do pozostał miejsc turystycznych przestały drożeć, a nawet w porównaniu z zeszłorocznymi nieco potaniały. „Dość prawdopodobny jest dalszy systematyczny wzrost cen według trajektorii bardzo zbliżonej do obserwowanej przed rokiem, co oznaczałoby powtórzenie bardzo wyraźnego trendu zmian sytuacji cenowej obserwowanej przez niemal cały sezon 2018/19” – pisze autor.

W porównaniu z poprzednim sezonem Wizz Air najbardziej podniósł ceny przelotów do Grecji, Włoch i Portugalii – średnio o 295, 293 i 268 złotych. A opuścił na rejsy do Bułgarii, o 78 złotych, i do Hiszpanii o 96 złotych.

Widać więc dość wyraźną stabilizację cen u tanich przewoźników i w biurach podróży. W przyszłości możliwy jest jednak szybszy wzrost cen w tanich liniach, na co dodatkowo mogą wskazywać niższe ceny pokojów w hotelach niż przed rokiem. Może on być jednak częściowo zahamowany przez ekspansję przewoźników lotniczych chcących zająć miejsce po upadłych liniach lotniczych, zwłaszcza z grupy Thomasa Cooka.

""

turystyka.rp.pl

Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata przedstawił swój cotygodniowy raport z badania cen w biurach podróży. Jak pisze prezes Andrzej Betlej, w minionym tygodniu wycieczki w biurach podróży z wylotami między 3 i 9 sierpnia przyszłego roku zdrożały średnio o 26 złotych. To kolejna podwyżka w ostatnich tygodniach, tydzień wcześniej średnia cena wzrosła o 6 a dwa tygodnie wcześniej o 4 złote.

Najbardziej podrożały wakacje na Korfu – średnio o 109 złotych. Niedużo mniej w Maroku i na Teneryfie – o 106 i 94 złote. W wypadku jednak Korfu i Teneryfy w poprzednim zestawieniu miały miejsce znaczne zniżki może to zatem oznaczać częściowe odreagowanie poprzednich zmian.

Pozostało 92% artykułu
Biura Podróży
Jedno z największych europejskich biur podróży sprzedane za 1 euro
Biura Podróży
Mistrzyni olimpijska ambasadorką turystyki aktwnej w Itace
Biura Podróży
Rekordowa sprzedaż eSky. „Zawdzięczamy ją pakietom dynamicznym”
Biura Podróży
Z Eximem na Tahiti i Bora Bora – nowość w ofercie touroperatora
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biura Podróży
Spór Itaki z Wakacje.pl: Kiedy integracja systemów rezerwacyjnych?