Traveldata: Wakacje 2020 w (wysokiej) cenie

Rok do roku najbardziej drożeją wakacje na Wyspach Kanaryjskich – o 353 złote. Niewiele mniej na Cyprze i w Portugalii. O co najmniej 200 złotych skoczyły też wycieczki do Egiptu, Grecji i Turcji.

Publikacja: 26.11.2019 02:03

Traveldata: Wakacje 2020 w (wysokiej) cenie

Foto: Fot. Filip Frydrykiewicz

W minionym tygodniu wycieczki z wylotami między 3 i 9 sierpnia 2020 roku z biurami podróży podrożały średnio o 25 złotych (w poprzednich tygodniach średnia cena rosła o 26, 6 i 4 złote) – podaje Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata w cotygodniowym raporcie.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Ćwierć tysiąca złotych za ferie więcej

Najmocniej podskoczyła cena wakacji na Kos – średnio o 246 złotych. Dużo też drożały wyjazdy na Lanzarote i do Albanii – o 126 i 89 złotych. Z kolei największe spadki cen w ostatnim tygodniu odnotowały Portugalia – o 171 złotych, Maroko – o 79 złotych i Teneryfa – o 54 złote. W wypadku tych dwóch ostatnich kierunków poprzednio odnotowano jednak duży wzrost, obniżki były więc w dużym stopniu jedynie korektą.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Ostatni tydzień przyniósł kolejny i ponownie dość istotny wzrost cen wycieczek. Tym razem jednak najbardziej wzrosła średnia cena wycieczek jednego taniejącego ostatnio kierunku, czyli Bułgarii – o 56 złotych, mniejsza była skala zwyżek do Turcji i Egiptu – o 48 i 33 złote, a najmniejsza tych kierunków, które w poprzednim zestawieniu drożały najbardziej, czyli Grecji i Wysp Kanaryjskich – o 36 i 34 złote.

Wyspy w czołówce wzrostów

To samo badanie, ale tym razem odniesione do cen sprzed roku, wykazało, że tegoroczna średnia cena wyjazdów była wyższa o 224 złote (w poprzednich tygodniach ceny były większe od cen sprzed roku o 198 złotych i dwa razy z rzędu o 207 złotych). Największy wzrost cen wycieczek ponownie odnotowano w odniesieniu do Kos – o 479 złotych. Bardzo istotne zwyżki rocznych cen miały miejsce w wypadku Lanzarote i Teneryfy – średnio o 456 i 350 złotych. Nie odnotowano spadku średniej ceny wycieczek w żadnym z 24 badanych kierunków.

Jak zauważa autor raportu, prezes Traveldaty Andrzej Betlej, ceny paliwa lotniczego sprzyjały organizatorom wyjazdów. Nie można tego jednak powiedzieć o relacji złotego do euro i dolara. Cena paliwa lotniczego utrzymywała się na wyraźnie niższym poziomie niż przed rokiem. W zeszłym tygodniu wyniosła 2,63 zł za litr wobec 2,83 zł za litr przed rokiem, czyli była mniejsza o 7,1 procent. Kurs polskiej waluty był jednak słabszy średnio o 0,5 procent. „W rezultacie wspólny wpływ obu tych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek wyniósł w przybliżeniu minus 5 – minus 15 złotych.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Rok do roku najbardziej drożały wakacje na Wyspach Kanaryjskich – aż o 353 złote. Ceny wyjazdów na te wyspy rosną dość systematycznie, ale trzeba pamiętać, że na skalę wzrostu istotny wpływ ma stosunkowo niska baza sprzed roku, gdyż o tej samej porze rok temu ceny notowały tam spadek o 130 złotych – wyjaśnia Betlej.

Na drugim miejscu pod względem podwyżki znalazł się Cypr ze zmianą średniej ceny o 344 złotych. Na trzecim miejscu uplasowała się Portugalia – 331 złotych. A kolejne było Maroko z ceną większą o 275 złotych.

Tak popularne kierunki jak Egipt, Grecja i Turcja też mocno drożały – o 234, o 196 i o 131 złotych. Umiarkowany wzrost rocznych cen odnotowano w wypadku Malty i w Albanii – o 141 i 132 złote.

Wyraźnie najmniejszą skalę rocznego wzrostu cen widać było w wypadku wyjazdów na lato 2020 do Bułgarii – o 59 złotych.

Rainbow i Grecos nie szaleją

W porównaniach średnich cen wycieczek październikowe ceny najmniej wzrosły w Rainbow i Grecosie – po około 80 złotych. Pozostali organizatorzy mieli wyższe ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 150 złotych (Prima Holiday, Sun & Fun i Best Reisen) do około 290 złotych.

W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i trzech kategorii hoteli, na pierwszym miejscu nadal znajdował się TUI Poland z liczbą 39 ofert. Organizator ten wyprzedził dwa biura plasujące się ex aequo – Itakę z 24 ofertami i Exim Tours z 24 ofertami. Kolejny był Coral Travel z liczbą 18 ofert.

Najtaniej wycieczki do Grecji sprzedawały w zeszłym tygodniu Itaka (11 ofert) i Grecos i TUI Poland (po 8). Turcja najtańsza była w Coralu Travel (6), Itace i TUI Poland (po 3). Na wakacje na Wyspy Kanaryjskie taniej niż u konkurencji można było kupić wyjazd w TUI Poland (10), Itace i Rainbow (po 5), a do Egiptu w Coralu Travel (6), TUI Poland (4) i Sun & Funie (3 oferty). Jeśli chodzi o Tunezję to najwięcej atrakcyjnych ofert miały Exim Tours (5), TUI Poland i Coral Travel (po 3). W Bułgarii natomiast w niskich cenach przodowały TUI Poland (3) i Exim Tours (2) – wymienia autor opracowania.

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Grecji i Tunezji, biuro Rainbow na Wyspach Kanaryjskich, Itaka w Turcji, a Coral Travel w Grecji i Tunezji kontynentalnej.

Na koniec Traveldata ujęła w tabeli biura podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Zachowała w badaniu porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.

Na czele zestawienia widnieje te same biura – TUI Poland i Grecos. Zajmujące trzecią pozycję biuro Best Reisen, które wobec poprzedniego zestawienia dość istotnie podniosło ceny, przesunęło się poza tabelę. Z powodu niedużych obniżek cen wycieczek do zestawienia powróciło biuro Exim Tours (na pozycję piątą), a z pozycji czwartej na trzecią awansował Coral Travel.

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu wycieczki z wylotami między 3 i 9 sierpnia 2020 roku z biurami podróży podrożały średnio o 25 złotych (w poprzednich tygodniach średnia cena rosła o 26, 6 i 4 złote) – podaje Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata w cotygodniowym raporcie.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Ćwierć tysiąca złotych za ferie więcej

Pozostało 94% artykułu
Biura Podróży
Ceny wakacji - Grecja w górę, Turcja w dół, a Wyspy Kanaryjskie z nowym rekordem
Biura Podróży
Turyści chcą latać z biurami podróży za granicę, ale rezygnują z ich usług w kraju
Biura Podróży
Klienci upadłego biura podróży dostaną pieniądze po wakacjach. Czeka 250 tysięcy ludzi
Biura Podróży
Biuro podróży planuje wozić klientów na prywatną wyspę. Ma już statki i hotele
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Biura Podróży
Niemiecka firma turystyczna otwiera przedstawicielstwo w Polsce. W planach cała Europa