Traveldata: Lekka przecena ferii z biurami podróży

O 975 złotych więcej trzeba było zapłacić w zeszłym tygodniu za ferie w Maroku. Cypryjski wypoczynek podrożał o 421 złotych, a na Tureckiej Riwierze o 368 złotych. Ale spokojnie – średnia podwyżka to tylko 228 złotych.

Publikacja: 03.12.2019 09:03

Traveldata: Lekka przecena ferii z biurami podróży

Foto: Fot. Andrzej Litwicki

O 29 złotych spadła średnia cena wycieczek z biurem podróży na ferie zimowe w okresie między 10-16 lutego 2020 w ostatnim tygodniu – wyliczył Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata. W poprzednich tygodniach średnia spadła o 12 złotych, rosła o 10, spadła o 3 i rosła o 121 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Ćwierć tysiąca złotych za ferie więcej

Najbardziej potaniały wyjazdy na Maltę – o 275 złotych (poprzednio był tam duży wzrost). Dużo też mniej kosztowały ferie na Gran Canarii i Teneryfie – o 190 i 110 złotych.

Z kolei najbardziej podrożały w minionym tygodniu podróże zimowe na Dżerbę i do Portugalii – o 217 i 182 złote (poprzednio na obu tych kierunkach były duże spadki). Trzeci raz z rzędu drożały też wyjazdy na Fuerteventurę, tym razem o 76 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawiony jest na wykresie niżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu wyraźnie spadły ceny podróży do dwóch najpopularniejszych o tej porze miejsc, czyli na Wyspy Kanaryjskie i do Egiptu – o 52 i 51 złotych. A jeśli liczyć ostatnie dwa tygodnie to zniżki wyniosły 16 i 54 złote. Na pozostałych kierunkach zmiany cen w tym okresie były wyraźnie większe.

W ostatnim tygodniu najbardziej wzrosły ceny ferii na Dżerbie i w Portugalii – o 217 i 182 złote (w okresie dwutygodniowym odpowiednio o 178 i 145 złotych).

Najsilniejszy spadek cen wycieczek w ostatnim tygodniu i dwóch tygodniach odnotowano jednak w wypadku Malty – o 275 (i 208) złotych.

Roczna podwyżka słabnie

W relacji rok do roku utrzymuje się jednak duża podwyżka. W ostatnim tygodniu średnia cena była większa od tej sprzed roku – chodzi o okres ferii w województwie mazowieckim, czyli 28 stycznia-3 lutego 2019 i 10-16 lutego 2020 – o 228 złotych. W poprzednich zestawieniach ceny były wyższe o 259, 96, 266 i 255 złotych.

Czy taka podwyżka była usprawiedliwiona wzrostem kosztów? Raczej nie, bo jak pokazuje analiza Traveldaty, w minionym tygodniu paliwo lotnicze było tańsze niż przed rokiem o 3,3 procent. Wprawdzie polska waluta była o 1,2 procent słabsza wobec euro i amerykańskiego dolara, ale „wspólny wpływ obu tych czynników na przeciętną zmianę kosztów cen wycieczek pozostawał nadal korzystny dla organizatorów i wyniósł w przybliżeniu 5 – 15 złotych”.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W wypadku dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) skala rocznego wzrostu cen wobec poprzedniego uległa dość wyraźnemu zmniejszeniu. Łagodniejszy spadek wykazał Egipt, gdzie ceny przewyższały poziom z sezonu 2019/2020 średnio o 139 złotych (poprzednio o 177 złotych). W skali roku najbardziej podniosły się ceny wycieczek w Hurghadzie – o 225 złotych. Na Wyspach Kanaryjskich średni roczny wzrost średnich cen wycieczek wyniósł 71 złotych (przed dwoma tygodniami 152 złote). W tym znaczny roczny wzrost cen notowano na Teneryfie, średnio 274 złote, a jedyny spadek Traveldata odnotowała na Gran Canarii – o 131 złotych.

Mocno skoczyła też cena wypoczynku na Cyprze – o 421 złotych. Nie mało wzrosła również na Tureckiej Riwierze – o 368 złotych. Bardziej umiarkowane były tym razem roczne zwyżki wypoczynku na Malcie, Dżerbie i w Portugalii – o średnio 276, 155 i 64 złote.

Z mniej masowych kierunków zdecydowanie największy wzrost średniej ceny wycieczek rok do roku miało Maroko – o 975 złotych.

TUI na czele niskich cen

W porównaniu z ubiegłym sezonem jedyną, ale za to bardzo znaczącą, zniżkę średnich cen wśród dużych i średnich organizatorów Traveldata zauważyła w ofercie biura TUI Poland – o około 180 złotych (ma to wyraźne odzwierciedlenie w zmianie cen tego biura wobec średnich cen referencyjnych). Relatywnie nieduże roczne wzrosty cen widoczne były w wypadku ofert biur Prima Holiday i Best Reisen – po 50 złotych. W innych biurach zmiany mieściły się w granicach od 130 (ETI) do prawie 400 złotych – opisuje sytuację prezes Traveldaty Andrzej Betlej.

W bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 13 zimowych kierunków (wobec poprzedniego sezonu przybyło porównanie dotyczące Dżerby) i trzech kategorii hoteli, kolejny raz pierwsze miejsce zajmował TUI Poland, który miał 15 najtańszych ofert. Za nim w tej kategorii uplasowały się Rainbow (12 ofert) i Exim Tours (9 ofert).

„Należy zaznaczyć, że wysoka pozycja biura TUI Poland w tym ujęciu w dużej mierze wynika z tego, że posiadało ono jako jedyne oferty na niektórych kierunkach (np. Dżerba, Portugalia, Fuerteventura i Lanzarote, jeśli chodzi o hotele pięciogwiazdkowe), co daje mu aż 10 wskazań (na ogólną liczbę 15) podczas gdy na pozostałych kierunkach zajmuje pozycję 2-3 (zwykle za biurami Exim Tours i Rainbow)” – zaznacza Betlej.

Najwięcej korzystnych propozycji wśród hoteli trzygwiazdkowych miało biuro Rainbow, dla hoteli czterogwiazdkowych Exim Tours i TUI Poland, a w kategorii hoteli pięciogwiazdkowych wyraźnie przodował TUI Poland.

Najwięcej najniższych cen wyjazdów do Egiptu Traveldata znalazła w ofercie Rainbowa i Sun & Funa (po 4) i Best Reisen (3). Na Wyspy Kanaryjskie najtaniej można było zarezerwować ferie w Rainbow i TUI Poland (po 6) i Itace (5 ofert). Z kolei na Tureckiej Riwierze w TUI Poland i Primie Holiday (po 2 oferty) – wylicza prezes.

Traveldata przygotowała zestawienie biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne (zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków).
W pierwszej siódemce biur podróży odnotowano tylko dwie zmiany wobec zestawienia sprzed dwóch tygodni. Pierwszą jest zamiana między Rainbow i Coral Travel na pozycjach czwartej i piątej, która wynika z tego, że w tym okresie ceny w pierwszym biurze w umiarkowanym stopniu wzrosły, a w drugim w podobnej skali spadły. Drugą jest przesunięcie poza obręb zestawienia biura Ecco Holiday (dość istotna zwyżka cen), co pozwoliło na przesunięcie się w górę Itaki i Primy Holiday. Na czele całego zestawienia nadal widnieją biura Best Reisen, Sun & Fun i Exim Tours, czyli ta sama trójka biur, która zajmowała te miejsca dwa tygodnie temu.

""

turystyka.rp.pl

Ceny przelotów przeważnie w górę

Traveldata badała też ceny biletów na przeloty tanich linii lotniczych do miejsc turystycznych. Okazało się, że w Ryanairze w ostatnich dwóch tygodniach przeloty zdrożały, licząc rok do roku, w wypadku kierunków greckich średnio o 192 złote. W niewiele mniejszym stopniu zdrożały bilety na loty do Hiszpanii i Portugalii – odpowiednio o 152 i 137 złotych. W najmniejszym stopniu natomiast, bo tylko o 48 złotych, do Włoch.

""

turystyka.rp.pl

Wizz Air w umiarkowanym stopniu podniósł ceny rok do roku rejsów do Włoch – średnio o 48 złotych, a bardzo mocno opuścił do Hiszpanii – o 583 złote, co miało związek z nadal wyjątkowo dużą roczną przeceną lotów na Teneryfę. Podobnie jak miało to już miejsce w poprzednim sezonie zimowym z zestawienia zniknęły kierunki portugalskie, z których Wizz Air zrezygnował (połączenia do Lizbony i Porto zarówno z Warszawy jak również z Katowic).

Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów
Biura Podróży
TUI szuka ludzi do pracy. Ma tysiąc wakatów i propozycję pracy zdalnej
Biura Podróży
Anex: Kończymy z ofertami dedykowanymi. Każdy agent turystyczny tak samo ważny
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biura Podróży
Prezes Wakacje.pl: Naszym drogowskazem potrzeby klientów i zdrowy rynek