Powstaje Turystyczna Organizacja Otwarta

Inicjatywa Aliny Dybaś-Grabowskiej, przygotowania petycji do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o pomoc dla branży turystycznej, ma swój ciąg dalszy. Teraz zamierza ona powołać i poprowadzić stowarzyszenie pod nazwą Turystyczna Organizacja Otwarta.

Publikacja: 05.03.2020 00:50

Powstaje Turystyczna Organizacja Otwarta

Foto: Alina Dybaś-Grabowska. Fot. archiwum prywatne

Alina Dybaś-Grabowska, dyrektor biura podróży Premio Travel i współwłaścicielka biura agencyjnego My Way Holiday z Warszawy, ogłosiła wczoraj na portalu petycjeonline.com napisaną przez siebie petycję do premiera. Wyjaśnia w niej, że w związku z epidemią koronawirusa, branża turystyczna znalazła się w nieprzewidzianej sytuacji. Pod wpływem strachu i zachęt publicznych instytucji klienci rezygnują z opłaconych już wyjazdów i każą sobie zwracać pieniądze, mimo że nie ma do tego przesłanek.

Dybaś-Grabowska zasugerowała udzielenie pomocy wszystkim grupom zawodowym, które na tym cierpią: organizatorom, agentom turystycznym, przewodnikom, przewoźnikom i pilotom. „Prosimy o (…) wsparcie przy przekazywaniu przez UOKIK oraz GIS informacji. Ufamy, że spojrzy Pan na nasz problem i pomoże nam wybrnąć z tej trudnej sytuacji”.

CZYTAJ TEŻ: Petycja: Rządzie, pomóż finansowo branży turystycznej

Głos Dybaś-Grabowskiej trafił na podatny grunt. W ciągu półtorej doby podpisało się pod petycją prawie 1100 reprezentantów środowiska turystycznego.

Dzisiaj w nocy touroperatorka i agentka poszła za ciosem – ogłosiła, że wraz z grupą osób chcących zaangażować się w pracę na rzecz branży turystycznej zakłada stowarzyszenie Turystyczna Organizacja Otwarta.

– Po rozmowach z koleżankami i kolegami z branży, którzy się do mnie odezwali po ogłoszeniu petycji, i widząc z jak dużym odzewem spotkał się ten pomysł, doszłam do wniosku, że brakuje nam organizacji wspierającej nas w rozwiązywaniu naszych problemów – wyjaśnia w rozmowie z serwisem Turystyka.rp.pl. Nie ukrywa, że z rezerwą odnosi się do istniejących już organizacji branżowych. Już wczoraj krytykowała je za brak reakcji na kryzys wywołany strachem przed koronawirusem. Chociaż w proklamacji, jaką zamieściła na Facebooku, nie odżegnuje się od współpracy z nimi.

Jak ogłosiła, TOO chcą z nią tworzyć touroperator, właściciel Nestor Travel Michał Nestorowicz, współwłaścicielka agencji eventowej ConnectTo Zuzanna Sprycha, właścicielka biura podróży Happy Travel z Siedlec Aleksandra Cepek i prezes i właściciel biura podróży Funclub Piotr Sućko.

Na razie mało wiadomo o celach stowarzyszenia. W swojej proklamacji Dybaś-Grabowska napisała jedynie, że „celem jest wspólne działanie na rzecz wszystkich podmiotów związanych z ruchem turystycznym oraz działaniami eventowymi zarówno w kraju jak i za granicą”. Nacisk kładzie na wymienianie się wiedzą zawodową przez członków stowarzyszenia. „Myślimy o tym, żeby stworzyć listę członków, którzy mają określoną wiedzę, umiejętności, znajomości, które można wykorzystać na rzecz TOO”.

Oto deklaracja stworzenia TOO i zaproszenie do współpracy (pisownia oryginalna)

„W związku z zaistniałą sytuacją i faktem, że trudno jest mi i osobom mnie wspierającym występować oficjalnie ponieważ nie przedstawiamy się jako Stowarzyszenie, postanowiliśmy, że stworzymy Turystyczną Organizację Otwartą, do której może należeć każda osoba, każdy przedsiębiorca z każdej dziedziny turystyki.

W tym momencie wyróżniamy następujące gałęzie naszego wspólnego drzewa o które musimy zawalczyć:

– Organizatorzy Turystyczni

– Agenci

– Firmy Transportowe

– Czarterownie Jachtów

– Piloci

– Przewodnicy

– Hotelarze, oraz osoby wynajmujące kwatery prywatne

– Agencje Eventowe

– Dostawcy Usług Eventowych.

Jeśli uważacie że kogoś pominęliśmy to dajcie proszę znać.

Naszym celem jest wspólne działanie na rzecz wszystkich podmiotów związanych z ruchem turystycznym oraz działaniami evenotwymi zarówno w kraju jak i za granicą. Zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli każdego z wymienionych wariantów, abyśmy mogli mieć w jednym miejscu bardzo przejrzysty ogląd sytuacji w całej branży. Powinniśmy skupiać wiedzę o nurtujących nas sprawach WSPÓLNIE Z WAMI dyskutować i wyjść do innych stowarzyszeń z propozycjami. Pragniemy aby każdy z Was, kto chciałby dołączyć AKTYWNIE uczestniczył w życiu CAŁEJ BRANŻY I PATRZYŁ NA NIĄ GLOBALNIE, NIE TYLKO PRZEZ PRYZMAT WŁASNEGO BIURKA, KIEROWNICY, MIKROFONU. Żadna z gałęzi branży nie przetrwa sama a w kupie siła. Nie chcemy prezesowania i klepania się po plecach tylko uczciwej i rzetelnej PRCY NA RZECZ PRO BONO. Każdy ma wiedzę i znajomości postarajmy się to wykorzystać. Myślimy o tym, żeby stworzyć listę członków, którzy mają określoną wiedzę, umiejętności, znajomości, które można wykorzystać na rzecz TOO.

TOO poprowadzę ja Alina Dybaś Dyrektor Rozwoju i Marketingu Premio Travel oraz Prezes Zarządu i współwaścicielka My Way Holiday z Michałem Nestorowiczem właścicielem Nestor Travel, wraz z którym pracujemy nad kilkoma bardzo ciekawym propozycjami wspólnych rozwiązań na przyszłość. Na ten moment od strony eventowców mamy doskonałego fachowca – Zuzę Sprycha – Członek Zarządu i współwaścicielka ConnectTo Event Solutions . Ze strony Transportowej będzie nas wspierać Aleksandra Cepek. W gałęzi transportowej i imprez autokarowych wiedzą wesprze nas w miarę możliwości czasowych Piotr Sućko – Prezes Zarządu i właściciel Fun Club. Czekamy jeszcze na dołączenie pilotów i hotelarzy.

ZAWALCZMY RAZEM PRO BONO DLA WSZYSTKICH. Ponieważ musimy oficjalnie spisać status i inne tego typu potrzebne dokumenty siadamy nad tym. Tymczasem kto chce do nas dołączyć zapraszamy na mail TOO torganizacjao@gmail.com

Stronę zbudujemy – na razie są ważniejsze sprawy! Kto chętny zapraszamy do gry”.

Alina Dybaś-Grabowska, dyrektor biura podróży Premio Travel i współwłaścicielka biura agencyjnego My Way Holiday z Warszawy, ogłosiła wczoraj na portalu petycjeonline.com napisaną przez siebie petycję do premiera. Wyjaśnia w niej, że w związku z epidemią koronawirusa, branża turystyczna znalazła się w nieprzewidzianej sytuacji. Pod wpływem strachu i zachęt publicznych instytucji klienci rezygnują z opłaconych już wyjazdów i każą sobie zwracać pieniądze, mimo że nie ma do tego przesłanek.

Pozostało 91% artykułu
Biura Podróży
Coral Travel Poland: W tym roku zabierzemy do Turcji pół miliona turystów
Biura Podróży
TUI sprzedaje już wyjazdy na lato 2025 roku. Pierwszy raz tak wcześnie
Biura Podróży
Koniec tańszych wakacji? W ostatnim tygodniu ważna zmiana w biurach podróży
Biura Podróży
TUI podsumował sprzedaż wakacji – 60 procent miejsc już zarezerwowanych
Biura Podróży
Exim Tours uruchomi loty czarterowe do Bahrajnu. „Kolejna ekscytująca nowość”