Hiszpania szykuje pakiet pomocowy dla turystyki

Rząd Hiszpanii tworzy pakiet, który pomoże przedsiębiorcom turystycznym poradzić sobie ze skutkami kryzysu wywołanego przez koronawirusa. Pracuje nad nim kilka ministerstw.

Publikacja: 09.03.2020 07:25

Hiszpania szykuje pakiet pomocowy dla turystyki

Foto: Fot. AFP

Resorty gospodarki, pracy, spraw zagranicznych oraz handlu i przemysłu pracują nad rozwiązaniami, które pomogą branży turystycznej uporać się z negatywnymi skutkami pojawienia się koronawirusa – informuje hiszpański portal branży turystycznej Hosteltur.

Sekretarz stanu odpowiedzialna za turystykę Bel Oliver powiedziała w wywiadzie udzielonym w Berlinie agencji informacyjnej EFE, że konsekwencje wynikające z zachorowań wywołanych nowym wirusem odbiją się nie tylko na hiszpańskiej branży turystycznej, ale i na całej gospodarce kraju. – Pracujemy nad szeregiem rozwiązań na poziomie międzyresortowym, żeby spróbować zminimalizować negatywne konsekwencje tej sytuacji – mówi. Niezbędna jest tu współpraca kilku ministerstw, bo problem dotyczy wszystkich sektorów.

CZYTAJ TEŻ: Dla Włoch koronawirus gorszy niż 11 września

Już teraz widać, że hiszpańska branża turystyczna mocno ucierpi z powodu koronawirusa. – Wiele osób zastanawia się nad zamówionymi wyjazdami i tymi, które dopiero planowali, wiele zdecyduje się zostać w swoich krajach – twierdzi Oliver i dodaje, że do przedsiębiorców spływają rezygnacje, a nowych rezerwacji jest mniej niż zazwyczaj. Niemieccy touroperatorzy, z którymi sekretarz stanu spotkał się w Berlinie, dokąd pojechał mimo odwołanych targów turystycznych ITB, potwierdzili, że liczba klientów spada, mimo że generalnie Niemcy chcą wyjeżdżać do Hiszpanii.

Jak wynika z danych hiszpańskiego urzędu statystycznego, w styczniu do kraju przyjechało o 11 procent mniej gości z Wielkiej Brytanii (najważniejszy rynek) i o 4 procent mniej z Niemiec (drugi pod względem ważności).
Oliver mówi, że nie wiadomo, jak długo sytuacja ta będzie się utrzymywać. Na razie branża analizuje ją w kontekście świąt wielkanocnych, później trzeba będzie przyjrzeć się latu.

ZOBACZ TAKŻE: ECTAA do Brukseli: Chrońcie branżę turystyczną przed koronawirusem

Pocieszające w całej sprawie jest to, że turystyka jest odporna na kryzysy. Kiedy tylko sytuacja wróci do normy, rynek od razu odczuje to pozytywnie. Oliver zwraca się do branży turystycznej z prośbą, by była elastyczna i zachęcała turystów do przyjazdów.

Turystyka jest jednym z najważniejszych sektorów hiszpańskiej gospodarki, przychody z niej stanowią około 13 procent PKB.

Biura Podróży
TUI dzieli tort po upadłym biurze podróży. Zapewnia, że ceny nie wzrosną
Biura Podróży
Wakacje drożeją przez słabszego złotego i droższe paliwo. Grecja z nowym rekordem
Biura Podróży
Nekera sprzedaje już lato 2025 roku. „Klienci lubią rezerwować z wyprzedzeniem”
Biura Podróży
Rainbow podnosi gwarancję ubezpieczeniową. 50 procent wzrostu
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Biura Podróży
Wirtualna Polska na zakupach w Rumunii. Przejmuje portal z noclegami
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży