Dla Włoch koronawirus gorszy niż 11 września

Fot. AFP

Włoska branża turystyczna już teraz jest w bardzo trudnej sytuacji. Straty spowodowane rezygnacjami z wyjazdów w marcu sięgają 200 milionów euro.

Assoturismo, stowarzyszenie przedsiębiorców turystycznych z Włoch, podaje w informacji prasowej, że w czasie krótszym niż tydzień, od kiedy wszczęto alarm z powodu zachorowań wywołanych przez koronawirus, włoska branża zanotowała straty sięgające 200 milionów euro. To łączny koszt wynikający z rezygnacji, jakie spływają do hoteli, pensjonatów i biur podróży. – Trzeba natychmiast zacząć działać. Jeśli ten stan rzeczy będzie się utrzymywał, sektor, z którego pochodzi około 13 procent PKB Włoch, może się załamać – pisze organizacja.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus wędruje przez świat. W Europie najlepiej poczuł się we Włoszech

We wspomnianych 200 milionach euro nie zostały uwzględnione straty spowodowane brakiem turystów, co już odczuwają przewodnicy turystyczni, firmy transportowe, punkty gastronomiczne i inni usługodawcy. Choć o epidemii mówi się w kontekście północnej części Włoch, to spadek popytu widać również w innych regionach kraju. Na przykład w Rzymie liczba rezygnacji dochodzi od 90 procent, a na Sycylii do 80 procent.

Cierpią na tym nie tylko organizatorzy konferencji i innych wydarzeń, ale również przedsiębiorcy obsługujący gości indywidualnych, którzy najchętniej wybierają się do włoskich miast. W tym ostatnim wypadku przyjezdni z zagranicy stanowią około 50 procent wszystkich turystów.

Prezes Assoturismo Vittorio Messina ostrzega, że jeśli sytuacja się nie poprawi, tysiące firm, głównie małych, może zbankrutować. – Włoska turystyka nie doświadczyła takiego kryzysu w ostatnich czasach. To najgorszy moment. Nawet 11 września nie obciążył jej tak mocno – dodaje.

ZOBACZ TAKŻE: Rosja zakazuje wyjazdów do Włoch, biura podróży zdenerwowane

Ulgi podatkowe dla firm dotkniętych kryzysem to dobry pomysł, ale kwoty muszą być odpowiednie do wagi sytuacji. Nie ma sensu stosować półśrodków. Zdaniem organizacji należy wydłużyć okresy płatności i stworzyć system pomocy na wypadek utrzymywania się kryzysu. Assoturismo proponuje powołanie specjalnego funduszu, który byłby zasilany ze źródeł europejskich. – Oczekujemy solidarności od naszych partnerów, to konieczne, by złagodzić skutki tej nadzwyczajnej sytuacji – dodaje Messina.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Austria: Jak ośrodek narciarski rozprzestrzenił wirusa w Europie

Mała wioska w Austrii, popularny ośrodek narciarski, stała się jednym z większych punktów rozprzestrzeniania ...

Airbnb kupuje portal hotelowy

Airbnb ogłosił właśnie przejęcie portalu HotelTonight, specjalizującego się w oferowaniu noclegów przecenionych w ostatniej ...

Rezerwacja hotelu u Cooka to pakiet turystyczny

Thomas Cook zrobi od 1 lipca z rezerwacji samego noclegu pakiet turystyczny. A wszystko ...

400 tysięcy klientów, którzy zarezerwowali wyjazdy, skorzysta z wypoczynku zgodnie z planem

Thomas Cook ze Skandynawii ma już nowych właścicieli

Trzy firmy przejęły skandynawski odział Thomasa Cooka, informuje koncern w oświadczeniu prasowym. Do skandynawskiego ...

Zaćmienie słońca wabi turystów do USA

Większość Amerykanów zamierza oglądać dziś całkowite zaćmienie Słońca. Fenomen astronomiczny ściąga do tego kraju ...

Młody Polak jest z chatbotem za pan brat

Internetowi sprzedawcy usług turystycznych coraz częściej sięgają po chat boty, elektroniczne roboty, które zastępują ...