Novaturas jest spółką notowaną na dwóch giełdach, w Wilnie i w Warszawie. Transakcje zostały przeprowadzone na parkiecie tej pierwszej.

Szczegóły zbycia akcji przez Enterprise Investors nie są znane. Wiadomo natomiast, że chodzi o cały posiadany przez fundusz pakiet, czyli ponad 34 procent wszystkich akcji. Nie podano, kto odkupił akcje. Ich cena wzrosła o 10 procent.

Novaturas powstał w 1999 roku. Szybko zdobył wiodącą pozycję na rynku. W 2007 r. Enterprise Investors objął 71 procent akcji spółki, inwestując w jej dalszy rozwój. Obecnie Novaturas jest liderem rynku touroperatorów na Litwie, Łotwie i w Estonii, zarówno pod względem wartości sprzedaży, jak i liczby klientów.

Grupa współpracuje z ponad 400 agencjami turystycznymi. Prowadzi również własne biura sprzedaży na Litwie, Łotwie i w Estonii, a ponadto rozwija e-commerce. W ostatnich dwóch latach traciła jednak rynek i pozycję, co znajdowało odbicie w jej rentowności. W 2019 r. spółka osiągnęła przychody w wysokości 179,9 mln euro, a EBITDA wyniosła 4,4 mln euro.

CZYTAJ TEŻ: Novaturas – w czasach pandemii wyniki spadają

Enterprise Investors jest jedną z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa od 1990 roku i utworzył dziewięć funduszy o łącznym kapitale przekraczającym 2,5 miliarda euro. Fundusze te zainwestowały prawie 2 miliardy euro w 144 spółki działające w różnych sektorach gospodarki. Zakończyły inwestycje w 134 spółkach, uzyskując przychody brutto w wysokości 4,1 miliarda euro.

Transakcję wyjścia z Novaturasa polski fundusz zawarł w ciekawym momencie – z uwagi na pandemię branża turystyczna przeżywa teraz bardzo ciężkie chwile.

Novaturas zadebiutował na GPW w 2018 r. Akcje sprzedawał po ponad 44 złote. Od tego czasu kurs znacznie spadł, dzisiaj za akcję trzeba było zapłacić 10,7 złotego.